Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Pastelovo sfarbená dedina na pobreží Španielska sa ruskému pilotovi Maksimovi Kuzminovovi musela javiť ďaleko od krviprelievania na východnom fronte. Kuzminov sa v nej usadil po tom, čo minulý rok prebehol na Ukrajinu, aby utiekol pred vojnou.
Minulotýždňový nález jeho prestreleného tela sa však zdá byť novým hrozivým signálom z Moskvy: Tí, ktorí prekročia hranice Kremľa – bez ohľadu na to, ako ďaleko utekajú z frontovej línie – by nikdy nemali mať pocit, že sú v bezpečí.
Podľa španielskych úradov, ukrajinských bezpečnostných predstaviteľov a správ španielskych médií bol Kuzminov zabitý v streľbe. Útočníci ho potom prešli jeho vlastným vozidlom, ktoré následne použili na útek.
Útoku chýbali prepracované prvky, ktoré sa často spájajú s ruskými atentátmi – nebol otrávený toxínom určeným na výrobu zbraní ani ho nenašli v troskách lietadla, ktoré sa zrútilo z oblohy. Podľa západných bezpečnostných predstaviteľov a expertov je však posolstvo Kuzminovovej smrti to isté, ktoré sa tiahne väčšinou pôsobenia ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Je to pripomienka pre každého, kto je v exile a aktívne vystupuje proti režimu, že všetci sú na niekoho zozname,“ povedal Eugene Rumer, bývalý vysoký predstaviteľ amerických tajných služieb, ktorý vedie ruský program v Carnegieho nadácii pre medzinárodný mier.
V článku sa dočítate:
- koho Rusko v posledných dekádach napadlo,
- o špekuláciách okolo povahy vraždy,
- prečo je španielsky región Alicante spájaný s Rusmi,
- že sa Kuzminov na úteku dohodol s Ukrajinou,
- ako Kremeľ zrejme prebehlíka vypátral.
Prepracované operácie
Takou pripomienkou bola aj smrť Jevgenija Prigožina, bývalého vodcu žoldnierov skupiny Wagner, ktorého lietadlo explodovalo na ceste do Petrohradu niekoľko týždňov po tom, ako viedol prerušené vojenské povstanie. Ukázala, že minulé úzke väzby s Putinom nie sú žiadnou ochranou.
Smrť opozičného lídra Alexeja Navaľného v odľahlej arktickej trestaneckej kolónii minulý týždeň naznačila, že ani tí, ktorí si odpykávajú niekoľkoročné tresty – často na samotke a zbavení akejkoľvek významnej možnosti ohrozovať štát – nemusia prežiť.

Kuzminov patril do kategórie, ktorú Putin, bývalý dôstojník KGB, považuje za obzvlášť opovržlivú: zradcovia z radov armády a bezpečnostných služieb. Jeho prezidentovanie bolo poznačené prepracovanými operáciami, ktoré sa zdali byť zamerané na čo najbolestivejšie potrestanie osôb obvinených z toho, že sa obrátili proti Rusku v prospech Západu.
Medzi tými, ktorí sa stali terčom útokov, je Alexander Litvinenko, bývalý dôstojník ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorý podľa britských vyšetrovateľov zomrel po otrávení polóniom v Londýne v roku 2006, a Sergej Skripaľ, bývalý ruský vojenský dôstojník, ktorý síce útok prežil, ale on a jeho dcéra vážne ochoreli v dôsledku vystavenia nervovoparalytickej látke novičok, o ktorej je známe, že ju vyrábalo iba ruské laboratórium.
Navaľnyj len tesne prežil pokus o útok na svoj život, ktorý v roku 2020 spáchali ruskí bezpečnostní pracovníci s použitím rovnakej látky. Po zotavení v Nemecku sa v roku 2021 vrátil do Ruska a po príchode bol zatknutý.
Rozsiahla zločinecká sieť
Predpokladalo sa, že schopnosť Ruska vykonávať smrtiace operácie za jeho hranicami výrazne oslabili vlny vyhostení ruských špiónov z veľvyslanectiev krajiny. Len samotná Európa vyhostila viac ako 400 podozrivých ruských spravodajských dôstojníkov od úplnej invázie na Ukrajinu pred dvoma rokmi.
Kuzminovova vražda ukázala, že Rusko si napriek zdecimovaniu svojich špionážnych sietí zachovalo v Európe určité kapacity a našlo spôsoby, ako sa prispôsobiť, uviedli predstavitelia.
„Urobili chyby, ale poučili sa,“ povedal vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej spravodajskej služby, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, aby mohol hovoriť o citlivých záležitostiach.
Na rozdiel od zložitých sprisahaní proti Skripaľovi a Navaľnému, ktoré uskutočnili dôstojníci pracujúci priamo pre ruské spravodajské služby, sa útok na Kuzminova v Španielsku viac podobal mafiánskemu útoku. Povaha vraždy vyvolala špekulácie, že Rusko sa obrátilo na zločinecké siete, aby nahradilo svoju obmedzenú operačnú prítomnosť v Európe.
Ak je to tak, Kuzminovovo rozhodnutie odísť z Ukrajiny na španielske pobrežie Stredozemného mora mohlo byť mimoriadne riskantným, dokonca možno až bezohľadným krokom.
Podľa úradov a vládnych správ je región Alicante už desaťročia spájaný s ruskými syndikátmi organizovaného zločinu. Má tiež významnú ruskú emigrantskú populáciu – podľa vládnych údajov je domovom až 16-tisíc z približne 80-tisíc Rusov, ktorí v roku 2022 žili v Španielsku.

Španielske orgány uskutočnili občasné operácie na vykorenenie ruských syndikátov vrátane jednej, ktorá zamestnávala vyšetrovateľov sedem rokov a pred troma rokmi vyvrcholila rozsiahlym zatýkaním a zabavovaním majetku.
Prípad nazvaný Operácia Testudo odhalil „rozsiahlu zločineckú sieť“ napojenú na Rusko, ktorá sa podľa vyhlásenia Europolu zaoberala „vraždami, obchodovaním s drogami, zbraňami, ľuďmi a vydieraním“.
Vzhľadom na prítomnosť takýchto zločineckých sietí „Rusko mohlo najať zločincov a nespoliehať sa na profesionálnych spravodajských agentov“, aby vykonali vraždu Kuzminova, uviedol ukrajinský predstaviteľ.
Ďalšie sankcie
Nie je jasné, kedy Kuzminov prišiel do Villajoyosy, dediny na úseku stredomorského pobrežia, ktorá je známa koncentráciou presídlencov z Ruska. Zdá sa, že v Španielsku žil pod falošnou identitou s ukrajinským pasom, ktorý mu pravdepodobne poskytla ukrajinská vojenská spravodajská služba GUR, ktorá propagovala Kuzminovove minuloročné zbehnutie na palube transportného vrtuľníka Mi-8 nabitého cennými ruskými súčiastkami.
Kuzminov sa objavil v dokumentárnom filme sponzorovanom Kyjevom, v ktorom opísal svoje rozhodnutie zbehnúť po vyjednaní dohody, v rámci ktorej Ukrajina pomohla zabezpečiť presťahovanie členov jeho rodiny z Ruska a súhlasila, že mu zaplatí 500-tisíc dolárov.
Nie je jasné, či sa členovia Kuzminovovej rodiny presťahovali spolu s ním do Španielska. Ukrajinskí bezpečnostní predstavitelia uviedli, že existujú náznaky, že Kuzminov mohol ohroziť svoju vlastnú bezpečnosť tým, že nadviazal kontakt s bývalou priateľkou v Rusku, pričom toto tvrdenie nebolo možné potvrdiť.
Bývalý predstaviteľ amerických tajných služieb uviedol, že zabitie Kuzminova vyvoláva otázky, „či západné tajné služby urobili dosť pre podporu ruských zbehov a zaistenie bezpečnosti prebehlíkov“, čo „by malo byť najvyššou prioritou z mnohých zjavných dôvodov“.
Doterajšia reakcia Západu na smrť Navaľného zrejme podčiarkuje nedostatok možností odvety voči Rusku, ktoré sa vzoprelo očakávaniam, pokiaľ ide o jeho schopnosť odolávať západným dodávkam zbraní na Ukrajinu, hospodárskym sankciám a diplomatickému vyhosteniu v posledných dvoch rokoch.
Veľká Británia v stredu oznámila, že potrestá Rusko za Navaľného smrť uvalením hospodárskych sankcií na „hlavy arktickej trestaneckej kolónie, kde bol Alexej Navaľnyj zabitý“. Prezident Biden uviedol, že balík sankcií USA sa pripravuje.
Na tejto správe sa podieľali aj Serhij Morgunov, Isabella Carril, Souad Mekhennet a Shane Harris.