Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Keď sa minulý mesiac prvýkrát objavili správy, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa chystá odvolať svojho najvyššieho vojenského veliteľa generála Valerija Zalužného, predstavitelia v Moskve vyzerali spokojne. Presne takýto rozkol sa totiž snažili zorganizovať už mnoho mesiacov, čo ukazujú uniknuté dokumenty.
„Musíme posilniť konflikt medzi Zalužným a Zelenským podľa vzoru ‚má v úmysle ho vyhodiť,‘“ napísal podľa interných dokumentov Kremľa jeden z kremeľských politických stratégov pred rokom po stretnutí vysokých ruských predstaviteľov a moskovských propagandistických hovorcov.
Administratíva ruského prezidenta Vladimira Putina nariadila skupine ruských politických stratégov, aby pomocou sociálnych sietí a falošných spravodajských článkov presadzovali tému, že Zelenskyj je hysterický a slabý. „Obáva sa, že bude odsunutý, preto sa zbavuje nebezpečných.“
Inštrukcia Kremľa vyústila do tisícov príspevkov na sociálnych sieťach a stoviek vymyslených článkov vytvorených trollími farmami. Obsahom šíreným na Ukrajine a v celej Európe sa snažili využiť vtedajšie údajné napätie medzi oboma ukrajinskými lídrami, uvádza sa v množstve dokumentov Kremľa, ktoré získala európska spravodajská služba a ktoré preskúmal denník Washington Post.
Viac ako sto dokumentov, ktoré Washington Post preskúmal, po prvýkrát odhaľuje rozsah propagandy Kremľa zameranej na Zelenského s cieľom rozdeliť a destabilizovať ukrajinskú spoločnosť - úsilie, ktoré Moskva nazvala „informačnými psychologickými operáciami“.
Ukrajinská spoločnosť však podľa prieskumov verejnej mienky zostala od ruskej invázie doteraz pozoruhodne jednotná. V Moskve to vzbudzovalo frustráciu z neschopnosti podkopať Zelenského a podnietiť rozdelenie.
Jeden z moskovských úradníkov sa podľa dokumentov sťažoval, že ukrajinský prezident je ako Brad Pitt, svetová hviezda s imidžom, ktorý sa nedá pošpiniť.
Ale keďže generál Zalužnyj je teraz mimo hry, frontové línie sú zmrazené a ďalšia vojenská a finančná podpora zo Spojených štátov je neistá, niektorí v Kyjeve sa obávajú, že tajné propagandistické úsilie Ruska by mohlo začať narúšať národnú súdržnosť a morálku.
„Najťažšie časy sú pred nami,“ povedal jeden z vysokopostavených európskych bezpečnostných predstaviteľov, ktorý podobne ako ostatní hovoril pod podmienkou anonymity, aby mohol hovoriť o citlivých záležitostiach.
„Rusko prežilo a pripravuje novú kampaň, ktorá pozostáva z troch hlavných smerov - po prvé tlak na frontovú líniu; po druhé útoky na ukrajinskú infraštruktúru; a po tretie destabilizačná kampaň.“
V článku sa dočítate:
- čo je prácou kremeľských úradníkov a stratégov,
- koľko zarábajú ruskí zamestnanci trollích fariem,
- aký je najefektívnejší spôsob šírenia ruskej propagandy na Ukrajine,
- čo je ruská operácia Doppelgänger.
Zveličovanie vojenských strát
V januári 2023 prvý zástupca náčelníka generálneho štábu Kremľa Sergej Kirijenko poveril tím úradníkov a politických stratégov, aby operovali na ukrajinských sociálnych sieťach s cieľom šíriť dezinformácie, ukazujú uniknuté dokumenty.
Mali tak nadviazať na predchádzajúci projekt, ktorý dlhoročný Putinov pobočník Kirijenko viedol s cieľom rozvrátiť podporu Západu pre Ukrajinu vrátane Francúzska a Nemecka. Na európsku propagandistickú skupinu dohliadala jedna z Kirijenkových zástupkýň Tatiana Matvejevová, vedúca oddelenia Kremľa pre rozvoj informačných a komunikačných technológií.
Koncom roka 2022, po tom, ako Ukrajina zatlačila ruské sily v Charkovskej a Chersonskej oblasti a predstavitelia v Kyjeve začali hovoriť o veľkej jarnej protiofenzíve na východe a juhu, Kirijenko zostavil druhý tím zameraný na destabilizáciu samotnej Ukrajiny, ukazujú dokumenty. Toto úsilie viedol jeden z jeho najbližších zástupcov Alexander Charičev, byrokrat známy v niektorých moskovských kruhoch ako „fixer“ alebo „volebný manipulátor“, pretože zabezpečuje, aby domáce voľby dopadli v prospech Kremľa.
Na stretnutí 16. januára 2023 Kirijenko stanovil štyri kľúčové ciele pre ukrajinský propagandistický tím: zdiskreditovať vojenské a politické vedenie Kyjeva; rozdeliť ukrajinskú elitu; demoralizovať ukrajinské jednotky a dezorientovať ukrajinské obyvateľstvo, vyplýva z dokumentov.
Úspech tímu sa mal merať podľa kľúčových ukazovateľov. Mali „znížiť rating kľúčových pracovníkov Zelenského úradu, ukrajinskej vlády a velenia ukrajinských ozbrojených síl“ a zvýšiť presvedčenie ukrajinského obyvateľstva, že elita krajiny pracuje len pre seba. Znakom úspechu by bol aj „nárast počtu odvolaní vlády a verejných konfliktov“.
Strach a úzkosť mali zvyšovať zveličené informácie o ukrajinských vojnových stratách, uvádza sa v dokumentoch.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, Charičev a Matvejevová nereagovali na podrobné žiadosti o komentár k obsahu dokumentov.
Z dokumentov vyplýva, že pokrok sa monitoroval na takmer týždenných stretnutiach v Kremli. Stratégovia tam predvádzali prezentácie na informačnej tabuli s najčítanejšími príspevkami, ktoré nasadili na ukrajinské sociálne médiá, a sčítavali celkové rozloženie ich výstupov. Týždenne tiež uskutočňovali prieskumy verejnej mienky o úrovni dôvery k Zelenskému a vojenskému vedeniu krajiny.
Medzi materiálmi, na ktoré upozorňovali, bol aj vymyslený príspevok na facebooku, v ktorom sa tvrdilo, že rodina padlého vojaka nedostala od štátu žiadnu pomoc, a ktorý podľa jednej z prezentácií na informačnej tabuli získal viac ako dva milióny zobrazení.
Podľa inej bolo top príspevkom s cieľom dezorientovať obyvateľstvo falošné video na telegrame, v ktorom sa tvrdilo, že hlavným vojnovým cieľom úradov v Kyjeve je „bojovať do posledného Ukrajinca“.
Stabilná dôvera k Zelenskému
Začiatkom marca mali desiatky najatých trollov podľa jednej z prezentácií na informačnej tabuli výtlak na ukrajinské sociálne siete viac ako 1300 textov a 37-tisíc komentárov týždenne. Záznamy ukazujú, že zamestnanci trollích fariem zarábali 60-tisíc rubľov mesačne, teda asi 600 eur, za napísanie sto komentárov denne.
Väčšina správ, ktoré stratégovia písali pre svojich politických šéfov, sa zameriavala na objem vytvoreného obsahu a celkový počet zobrazení, ale počas prvých piatich mesiacov ponúkali len málo dôkazov o tom, že ich aktivity mali na Ukrajincov nejaký vplyv. Prieskumy uskutočnené Kremľom ukázali, že dôvera k Zelenskému zostala stabilne vysoká, pričom od februára do júna prezidentovi dôverovalo 68 až 73,3 percenta Ukrajincov.
V auguste však prieskumy Kremľa ukázali, že táto miera klesla na 65,4 percenta. Presnosť týchto prieskumov nie je možné posúdiť a nie je jasné, ako ich Rusi na Ukrajine vykonávajú.
Prieskum kyjevského Razumkovovho centra v júli ukázal dôveru v Zelenského na úrovni 81 percent. Posledný prieskum, ktorý centrum zverejnilo 8. februára, ukázal, že dôvera v Zelenského klesla na 69 percent.
Stratégovia si boli vedomí náročnosti svojej úlohy. „V súčasnosti musíme začať v ukrajinskom mediálnom priestore prakticky od nuly,“ uvádza sa v jednej aprílovej správe. „Proruský segment bol z masmédií a sociálnych sietí úplne vyčistený.“
Stratégovia odporúčali ako najefektívnejší spôsob preniknutia do ukrajinského mediálneho priestoru vytvorenie „siete kanálov telegramu v kombinácii s twitterom a facebookom či instagramom“. Sledovanosť telegramu na Ukrajine podľa nich vzrástla za predchádzajúci rok o 600 percent.
Po ruskej invázii Zelenského vláda vytvorila jediný zdroj televízneho spravodajstva, ale Ukrajinci sa od tohto programu odklonili a tvrdili, že o vojenských bojoch Ukrajiny sa dostatočne neinformuje a nediskutuje.
„Telegram sa stal najdôležitejším zdrojom správ, dokonca dôležitejším ako hlavné médiá,“ povedal vysoký európsky bezpečnostný predstaviteľ. „Je nemožné ho zablokovať.“
Moskovskí stratégovia zdôraznili, že sa treba vyhnúť očividnej proruskej propagande, aby sa vybudovala dôvera publika. „Je jasné, že s našimi starými prostriedkami už nemôžeme fungovať,“ napísal jeden zo stratégov 5. apríla po stretnutí v Kremli.
Začiatkom mája zaznamenal príspevok, ktorý kremeľskí stratégovia umiestnili na facebooku a v ktorom sa písalo, že „Valerij Zalužnyj sa môže stať budúcim prezidentom Ukrajiny“, 4,3 milióna zobrazení, vyplýva z jednej z prezentácií na informačnej tabuli. Kremeľ potom vydal príkaz na vytvorenie podobných príspevkov alebo „dodatočnej reality“ - termín, ktorý ruskí predstavitelia používajú pre falošné správy - vrátane správ, že západní lídri hľadajú náhradu za Zelenského a že Zalužnyj má v úmysle zastaviť protiofenzívu.
Meta, materská spoločnosť Facebooku, vo vyhlásení s odkazom na ruské príspevky o Zalužnom a údajnom nedostatku štátnej pomoci pre padlého vojaka, uviedla, že od roku 2022 „monitoruje a blokuje účty, stránky a weby prevádzkované touto kampaňou vrátane týchto dvoch stránok, ktoré ich bezpečnostný tím rýchlo odhalil a deaktivoval“.
Neodradení stratégovia podstrčili Ukrajine prostredníctvom sociálnych sietí množstvo článkov, pričom jeden z nich v máji niesol titulok „Zelenskyj sa drží na tróne. Na Ukrajine sa likviduje demokracia", vyplýva z dokumentov.
Ďalší z nich sa v júni snažil vyzdvihnúť tvrdenie, že Zalužnyj dlhodobo mizne z očí verejnosti, pričom blogerom dal pokyn, aby zverejňovali komentáre s vyhlásením: „Toto je dôvod, prečo Zalužnyj zmizol: Pretože mohol a mal zaujať Zelenského miesto.“
Operácia Doppelgänger
Stratégovia sa tiež snažili využiť Kirijenkovu kampaň v západnej Európe recyklovaním jeho dezinformácií na použitie na Ukrajine. Taktika v európskej kampani zahŕňala klonovanie a uzurpovanie webových stránok médií a vlád, ako napríklad webových stránok denníka Le Monde a francúzskeho ministerstva zahraničných vecí, a následné zverejňovanie falošného obsahu očierňujúceho ukrajinskú vládu v rámci operácie, ktorú predstavitelia Európskej únie nazvali Doppelgänger (dvojník– pozn. red.).
Ich súčasťou bolo aj vytvorenie falošných účtov na X alebo twitteri pre významné osobnosti vrátane nemeckej ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej. Stratégovia sa snažili umiestniť články alebo príspevky z týchto webových stránok alebo účtov na ukrajinské sociálne médiá ako skutočné európske spravodajstvo alebo komentáre.
Po tom, ako falošný účet Baerbockovej v septembri vyhlásil, že „vojna na Ukrajine sa skončí do troch mesiacov“, nemecké orgány začali vyšetrovanie a našli viac ako 50-tisíc falošných používateľských účtov koordinujúcich proruskú propagandu vrátane tých, ktoré propagovali tento status. Úradníci sa domnievajú, že falošné účty boli rozšírením kampane Doppelgänger, uviedol Der Spiegel.
Operáciu Doppelgänger najprv odhalila spoločnosť Meta v septembri 2022 a potom ju francúzske orgány vlani v lete spojili s falošnou spravodajskou stránkou Reliable Recent News, ktorá sa spája s dvoma ruskými spoločnosťami Social Design Agency a Structura National Technologies.
Z dokumentov Kremľa vyplýva, že šéfovia spoločností Social Design Agency a Structura National Technologies - Iľja Gambašidze a Nikolaj Tupikin - spolupracovali priamo s Kirijenkom a ďalšou predstaviteľkou Kremľa Sofiou Zacharovovou, ktorá koordinovala úsilie v Európe a na Ukrajine. „Ona je mozog,“ povedal jeden z európskych bezpečnostných predstaviteľov.
EÚ v júli uvalila sankcie na Gambašidzeho, Structura National Technologies a Social Design Agency za to, čo označila za ich úlohu pri vytváraní falošných webových stránok a účtov na sociálnych sieťach, ktoré si „prisvojili identitu národných médií a vládnych webových stránok“ ako súčasť „hybridnej kampane Ruska proti EÚ a členským štátom“.
Gambašidzeho a Tupikina v novembri spomenulo aj americké ministerstvo zahraničných vecí za ich úlohu v úsilí Kremľa šíriť dezinformácie v Latinskej Amerike.
Zacharovová, Gambašidze a Tupikin nereagovali na podrobné žiadosti o komentár k obsahu dokumentov.
Gambašidze, Tupikin a ich kolegovia navrhovali naratívy, o ktorých dúfali, že zničia Zelenského obraz na Západe ako „hrdinu malej krajiny bojujúceho proti globálnemu zlu“, uvádza sa v jednom z dokumentov zaslaných v apríli. Navrhovali vykresliť Zelenského ako herca, ktorý je schopný iba nasledovať scenár, ktorý pre neho napísali Spojené štáty a NATO, a tvrdiť, že jeho západní podporovatelia sú z neho unavení.
Navrhovali tiež šírenie falošných ukrajinských vládnych dokumentov ako dôkazov korupčných schém vojenského obstarávania a naznačovali, že Zelenskyj a jeho rodina majú západné bankové účty, vyplýva z dokumentu.
Hľadanie slabých miest
Na základe týchto plánov vznikli stovky článkov a tisíce príspevkov na sociálnych sieťach preložených do francúzštiny, nemčiny a angličtiny, ktoré boli namierené proti Zelenskému.
Jeden z článkov pre francúzske publikum mal titulok: „Dirigent sa nabažil Zelenského koncertov: kroky USA na Ukrajine vedú k presvedčeniu, že Washington sa čoskoro plánuje zbaviť Zelenského bez toho, aby o tom rokoval s Parížom“.
Na základe tohto článku jeden zo stratégov nariadil zamestnancovi trollej farmy, aby pripravil príspevky na sociálnych sieťach vo francúzštine, v ktorých sa píše: „Washington nahradí Zelenského schopnejším prezidentom. A Francúzsko bude musieť byť ticho a pokračovať vo vyzbrojovaní a financovaní Ukrajiny.“
V ďalšom článku sa opisovalo, ako Zelenskyj presadil, aby ukrajinské sily bránili Bachmut proti želaniu Zalužného, čo viedlo, ako sa v ňom uvádzalo, k smrti 250-tisíc ukrajinských vojakov. Ide o veľmi nadsadený počet obetí v bitke, ktorá bola napriek tomu brutálna.
Zamestnancom trollej farmy prikázali písať komentáre ako „Prečo ukrajinskí generáli nenávidia Zelenského? PR z krvi bojovníkov“ a „Zastreliť vyčerpaného prezidenta? Na Ukrajine sa chystá sprisahanie generálov“.
Jedným z cieľov stratégov bolo podľa európskych bezpečnostných predstaviteľov zabezpečiť, aby sa témy umiestnené na európskych sociálnych sieťach dostávali späť na Ukrajinu, a to prostredníctvom preposielaní alebo tým, že ich preberú ukrajinskí politici, ktorí si chcú zvýšiť svoj profil provokatívnymi príspevkami.
„Hľadajú slabé miesta. Využívajú to, čo si sami vytvoria, a všetko, čo im leží pod nohami,“ povedal druhý európsky bezpečnostný predstaviteľ. „Všetko je zamerané na demoralizáciu ľudí.“
Stratégovia mali k dispozícii aj cenníky za podsúvanie proruských komentárov do významných západných médií a za platenie „influencerov“ sociálnych sietí v Spojených štátoch a Európe, ktorí „sú ochotní spolupracovať s ruskými klientmi“. V dokumentoch sa uvádza, že Rusi boli ochotní zaplatiť až 36-tisíc eur za podsúvanie proruských komentárov do významných médií na Západe.
„Prakticky všade to budú publicisti, ktorí majú vplyv na verejnú mienku, bývalí diplomati, úradníci, profesori a tak ďalej,“ uvádza sa v poznámke priloženej k cenníku. Z dokumentov nie je jasné, či sa Kremľu naozaj podarilo dostať materiál do západných publikácií alebo či niekomu za to zaplatili.
Kremeľskí politickí stratégovia si však pri tomto procese neváhali namastiť vlastné vrecká: „Pridal som 20 percent,“ napísal jeden z nich svojmu kolegovi.
Keď sa na Kyjev zniesla zima, začalo sa objavovať množstvo deepfake videí, na ktorých Zalužnyj nazýva Zelenského nepriateľom ľudu a vyzýva na prevrat. Videá rýchlo odhalili ako falošné a na Ukrajine nemali žiadny skutočný vplyv.
Vysoký európsky bezpečnostný predstaviteľ však povedal, že sa obáva, že Kremeľ len testuje pôdu pre budúce deepfake materiály. „Je to veľmi drahé, ale môže to fungovať. V správnom čase sa to môže použiť,“ povedal.