Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Putinov jediný zostávajúci protikandidát, ktorý sa usiluje o účasť v ruských prezidentských voľbách, Boris Nadeždin, bude pravdepodobne z hlasovnia vylúčený. Ruské volebné orgány v pondelok uviedli, že pri registrácii jeho kandidatúry došlo k nezrovnalostiam.
Pracovná skupina ruskej ústrednej volebnej komisie odmietla viac ako pätnásť percent z prvých 60-tisíc podpisov, ktoré preskúmala spomedzi viac ako stotisíc podpisov, ktoré Nadeždin predložil spolu s prihláškou na registráciu. Pracovná skupina odporučila, aby mu nebolo umožnené kandidovať, a očakáva sa, že komisia vydá konečné rozhodnutie v stredu.
Ruské úrady už dlho manipulujú voľby, zakazujú každého kandidáta, ktorý predstavuje hrozbu pre prezidenta Vladimira Putina - ako napríklad uväzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného - a pripúšťajú len vybranú skupinu kandidátov, ktorí spolupracujú s režimom.
Nadeždin je všeobecne považovaný za človeka, ktorý pre Putina nepredstavuje žiadnu reálnu hrozbu. Jeho vyradením by voľby stratili punc legitimity, ktorý sa im snažia dodať ruské orgány.
V článku sa dočítate:
- komu už ruské orgány znemožnili kandidovať,
- čo tvrdia analytici a kritici Kremľa,
- ako sa chce Nadeždin brániť,
- o novom prvku v prezidentských voľbách.
Dve bezsenné noci
Odporcovia vojny na Ukrajine využili Nadeždinovu kandidatúru ako príležitosť vyjadriť svoje protivojnové nálady bez rizika zatknutia tým, že podporia jeho snahu získať miesto na volebnom lístku. Desaťtisíce ľudí stáli v mrazivom počasí v radoch na miestach po celom Rusku, aby odovzdali svoje podpisy na podporu jeho registrácie. Išlo o ohromujúci prejav odporu proti vojne, ktorá dnes definuje Putinovo končiace prezidentské obdobie.
Vylúčenie Nadeždina z hlasovania by znamenalo, že Kremeľ je opatrný pri akejkoľvek príležitosti, ktorá by Rusom umožnila vyjadriť svoj nesúhlas s čoraz nepopulárnejšou vojnou.
V decembri úrady znemožnili účasť vo voľbách ďalšej protivojnovej kandidátke, bývalej novinárke Jekaterine Duncovej po tom, ako odmietli podpisy, ktoré predložila na registráciu.
Podľa ruských volebných zákonov musí kandidát zhromaždiť viac ako stotisíc podpisov v celom Rusku, aby mohol byť zaregistrovaný. Nadeždin ich zozbieral 180-tisíc a predložil 105-tisíc, uviedla jeho kampaň.
Po počiatočnom preskúmaní 60-tisíc podpisov pracovná skupina volebnej komisie odmietla 9209 podpisov, teda viac ako pätnásť percent. Na splnenie podmienok môže byť neplatných najviac päť percent podpisov.
Analytici a kritici Kremľa uviedli, že odmietnutie podpisov naznačuje, že Nadeždinovi bude určite znemožnené kandidovať. Takéto hrubé porušenie demokratických noriem by bolo ďalším signálom prechodu Ruska k represívnemu štátu, v ktorom je disent potláčaný, Putinovi kritici sú označovaní za „teroristov“ a väznení a médiá sú pod kontrolou štátu.
Nadeždin v pondelok prisľúbil, že bude bojovať. Jeho spolupracovníci museli prečesať sťažnosť pracovnej skupiny, aby dokázali, že najmenej 4500 podpisov je platných. Igor Artemjev, zástupca šéfa Nadeždinovho volebného štábu, uviedol, že štáb čakajú „dve bezsenné noci“ pri príprave právnej odpovede.
Ak úrady jeho kandidatúru v stredu zamietnutu, Nadeždin ich rozhodnutie napadne na ruskom najvyššom súde; šance na úspech sa však vo vysoko spolitizovanom ruskom súdnom systéme zdajú mizivé.
Mnohí členovia roztrieštenej ruskej opozície sú verejne skeptickí voči Nadeždinovej kandidatúre. Niektorí ho podozrievajú, že je nástrojom Kremľa a že dostal príkaz kandidovať, aby sa vytvorilo zdanie legitimity. Zdá sa však, že kroky smerujúce k zakázu jeho kandidatúry však tieto podozrenia vyvracajú.
Nadeždin takéto tvrdenia dôrazne poprel. „Putin sa na svet pozerá cez prizmu minulosti a vťahuje Rusko do minulosti,“ napísal Nadeždin vo volebnom manifeste, v ktorom načrtol svoj odpor proti Putinovej politike. „Krajina čoraz viac skĺzava do stredovekého feudalizmu a tmárstva.“
Maximálne štyri percentá
Kremeľ sa rozhodol Nadeždina vylúčiť, hoci by tým podkopal akékoľvek tvrdenie o legitímnosti volieb, povedal Abbás Galliamov, politický analytik, ktorý pôsobí v Izraeli a v minulosti písal Putinovi prejavy.
„Je zrejmé, že ak Nadeždinovi nebude umožnené kandidovať, práve táto legitimita bude úplne zabudnutá, a sám prezident povedal, že je to hlavný cieľ kampane,“ povedal Galliamov pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy.
Ivan Ždanov, riaditeľ Navaľného protikorupčného fondu, odmietol tvrdenie pracovnej skupiny volebnej komisie, že viac ako deväťtisíc podpisov bolo neplatných.
„Takže v stredu mu bude odmietnutá registrácia ako kandidáta a to je fakt. Ale je dôležité si uvedomiť, že Nadeždin samozrejme zozbieral skutočné podpisy,“ napísal Ždanov na Telegrame. „Ide len o to, že Kremeľ sa rozhodol nepustiť ho do volieb.“

Toto rozhodnutie je ďalším dôkazom, že voľby boli zmanipulované, hovorí Ždanov.
„Tak ako Nadeždin nebude zaregistrovaný, je zrejmé aj to, že hlasy budú ukradnuté,“ povedal Ždanov a vyzval Rusov, aby podporili akýkoľvek protest proti vojne a režimu.
Hlasovanie v prezidentských voľbách sa uskutoční v marci, voliť sa bude tri dni a po prvýkrát v prezidentských voľbách bude hlavnú úlohu zohrávať neprehľadný systém elektronického hlasovania.
Podľa kritikov oba tieto aspekty uľahčujú možné podvody. Nezávislá skupina pozorovateľov na monitorovanie volieb Golos bola označená za „zahraničného agenta“ a jej predseda Grigorij Melkonyants a koordinátor Vladimir Egorov boli obvinení z organizovania „nežiaducej organizácie“.
Podľa Leva Gudkova, riaditeľa nezávislej prieskumnej skupiny Levada Center, je Nadeždinov rating medzi voličmi nízky. Zatiaľ čo Putinov rating sa podľa prieskumu skupiny z 2. až 31. januára pohybuje na úrovni 85 percent, Gudkov pre nezávislé médium Agentstvo povedal, že Nadeždin by podľa prieskumu pravdepodobne získal maximálne štyri percentá hlasov, ak by mu bolo umožnené kandidovať.