WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký prezident Joe Biden sa už mesiace snaží na Ukrajinu dostať ďalší vojenský balík pomoci za miliardy dolárov. V šachu ho však držia republikáni, ktorí žiadajú, aby vláda ostrejšie zakročila proti nelegálnej migrácii na južnej hranici s Mexikom.
Senát v nedeľu predstavil znenie dohody, ktorá by oba problémy mohla vyriešiť. V hornej komore Kongresu potrebuje podporu demokratov aj republikánov. Ak návrh schvália, znamenalo by to najväčšie zmeny v migračnej politike od éry prezidenta Ronalda Reagana v 80. rokoch minulého storočia.
Pre Bidena je to tiež šanca, ako Ukrajine poslať sľúbenú pomoc. Pravdepodobnosť, že predložený zákon bude môcť podpísať, však nie je veľká. Republikáni, ktorí majú väčšinu v druhej komore – Snemovni reprezentantov – sa totiž už vyjadrili, že ho nepodporia.
„Tento návrh zákona je ešte horší, ako sme očakávali. Ani zďaleka neukončí katastrofu na hraniciach, ktorú spôsobil prezident (Joe Biden, pozn. red.),“ napísal v nedeľu na sociálnej sieti X predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson.
V článku sa dočítate aj:
- čo sa v návrhu dohody píše,
- čo na ňom viacerým republikánom prekáža,
- aká je v súčasnosti situácia na mexicko-americkej hranici,
- ako môže téma migrácie rozhodnúť v prezidentských voľbách.
Pomoc Ukrajine aj Izraelu
Najočakávanejšou položkou v balíku, ktorý vypracovali senátori za obe strany, je vojenská pomoc Ukrajine vo výške 60 miliárd dolárov (takmer 56 miliárd eur). Návrh zákona v celkovej hodnote 118 miliárd dolárov (takmer 110 miliárd eur) však hovorí aj o „bezpečnostnej pomoci“ Izraelu v hodnote 14 miliárd dolárov (zhruba 13 miliárd eur).
Vyčleňuje aj desať miliárd dolárov na humanitárnu pomoc pre civilistov na územiach Pásma Gazy a Západného brehu Jordánu, ako aj na Ukrajine.
Návrh tiež hovorí o vymedzení 20 miliárd dolárov na posilnenie južnej hranice s Mexikom. To sa má prejaviť najatím tisícok ďalších úradníkov na posudzovanie žiadostí o azyl a stoviek ďalších agentov pohraničnej stráže.
Zároveň by prišlo k úplnému zatvoreniu hranice v prípade, že by počet nezákonných migrantov v priebehu týždňa v priemere vystúpil na viac ako päťtisíc denne, alebo by počas jedného dňa zaznamenali viac ako 8500 pokusov o nelegálne prekročenie.
V praxi by to znamenalo, že ľudia, ktorí by do USA prišli nelegálne, by už nemohli požiadať o azyl a krátko nato by ich deportovali.
Spolupráca nehrozí
Sprísnenie migračnej politiky spĺňa viaceré požiadavky republikánov, ktorí Bidenovu administratívu vinia z nezvládnutej situácie na južnej hranici. Mnohí však hovoria, že to nestačí.
S návrhom nesúhlasí ani časť druhej strany. Navrhované obmedzenia rozhorčili najmä progresívnejších členov Demokratickej strany.
„Pohraničná dohoda míňa svoj cieľ. Obsahuje novú verziu neúspešnej Trumpovej imigračnej politiky, ktorá spôsobí na hraniciach väčší chaos,“ napísal vo svojom vyjadrení demokratický senátor Alex Padilla za štát Kalifornia.
Líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer napriek tomu plánuje najneskôr v stredu predbežné hlasovanie. Aj keď majú demokrati v stočlennom Senáte väčšinu, na otvorenie debaty o návrhu treba 60 hlasov, čiže potrebujú aj hlasy od republikánskych kolegov. Za súčasnej atmosféry je však šanca na odsúhlasenie návrhu mizivá.Aj keby sa tak stalo, tvrdé jadro republikánov už oznámilo, že neprejde Snemovňou reprezentantov, kde má ich strana väčšinu a ktorá prípadný súhlas so zákonom tiež musí potvrdiť.
„Poviem to jasne: o senátnom návrhu zákona o hraniciach sa v Snemovni reprezentantov hlasovať nebude,“ vyjadril sa v sobotu republikán Steve Scalise, líder väčšiny v dolnej komore Kongresu.
Republikáni návrhu vyčítajú, že neobsahuje viaceré z ich požiadaviek, vrátane urýchlenia stavby múru a zredukovania programov, ktoré migrantom umožňujú legálne žiť a pracovať v Spojených štátoch bez víz počas obdobia, keď čakajú na svoje imigračné konanie. To nezriedka trvá aj roky, píše New York Times.
Mike Johnson sa v Kongrese návrh snaží sabotovať aj inak. Cez víkend oznámil, že na pôde Snemovne reprezentantov predloží na hlasovanie balík pomoci vo výške 17,6 miliardy dolárov, ktorý by sa týkal len Izraela.
Apel prezidentských kandidátov
Demokrati Johnsona a jeho kolegov obviňujú z toho, že z migrácie robia politickú tému a podliehajú tlaku exprezidenta Donalda Trumpa. Ten na svojej sociálnej sieti Truth Social minulý týždeň senátorov vyzval, aby návrh nepodporili.
„Nazvite ho hlúpym návrhom a postarajte sa o to, aby neprešiel. Dohoda by situáciu ešte viac zhoršila,“ napísal.
Trump, ktorý opäť kandiduje na prezidenta, robí kampaň s prísľubom obmedzenia migrácie, rovnako ako v rokoch 2016 a 2020.

Prezident Biden návrh, naopak, podporuje. „Dosiahli sme dohodu o národnej bezpečnosti, ktorá zahŕňa najtvrdší a najspravodlivejší súbor reforiem týkajúci sa hraníc za posledné desaťročia,“ píše sa v jeho vyhlásení.
Na Kongres apeluje už od októbra, aby dohodu čo najrýchlejšie schválili a poslali mu ju na podpis. „Ak ako ja veríte, že musíme okamžite zabezpečiť hranicu, nerobiť nič nie je možnosť. Republikáni v snemovni sa musia rozhodnúť. Chcú vyriešiť problém, alebo chcú s hranicou naďalej hrať politické hry?“ odkázal im.
Migrácia je volebnou témou
Téma nelegálnej migrácie trápi Američanov čoraz viac, najmä pred novembrovými prezidentskými voľbami. Pre republikánskych voličov je dokonca prioritou, vyplýva z nedávneho prieskumu spoločnosti Ipsos pre agentúru Reuters.
Viac ako 6,3 milióna ľudí sa nelegálne dostalo do USA od januára 2021, keď sa Biden ujal úradu. Posledné mesiace príchody dosahujú rekordné počty. Niektoré dni hranicu bez potrebných dokumentov prekročí až okolo 10-tisíc ľudí.
Zhruba 2,4 miliónu z nich vstup do USA povolili. Väčšina z nich potom čaká na termín, keď môže požiadať o azyl. Systém je však preťažený, a preto to často trvá roky.
Takmer polovica opýtaných považuje situáciu na južnej hranici za kritickú, vyplýva z januárového prieskumu stanice CBS. S tvrdšími opatreniami zas súhlasí 63 percent.
Práve téma migrácie tak môže prezidentovi Bidenovi skomplikovať šance na znovuzvolenie. „Imigrácia je Bidenovou Achillovou pätou. Republikáni veľmi úspešne držia túto tému na titulných stranách novín. Bidena úspešne zväzujú so slovami ako chaos na hranici či invázia imigrantov,“ priblížil pre web BBC Tony Payan, riaditeľ Centra pre Spojené štáty a Mexiko na Rice University v Texase.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej