KYJEV, BRATISLAVA. Chronické choroby, zlá fyzická kondícia a vysoký vek komplikujú situáciu na ukrajinskej frontovej línii. Keď sa vojaci snažili ukryť pred letiacimi ruskými raketami, útek spomaľoval 48-ročný vojak. Nebol jediný.
„V takom veku ťažko plníte úlohy. Pre niektorých je ťažké aj nosenie munície a ochranného výstroja na frontovú líniu,“ vraví v reportáži denníka The Times veliteľ 32. brigády pri obliehanom Kupiansku Dmytro Berlym.
Kým v americkej armáde je priemerný vek vojakov 28 rokov a v britskej 31 rokov, na Ukrajine je to až 43 rokov.
Vo februári 2022, keď Rusko napadlo Ukrajinu, sa tisícky Ukrajincov dobrovoľne hlásili do služby a mnohí muži pracujúci v zahraničí sa vrátili domov, aby išli bojovať. Po dvoch rokoch však motivácia upadá – front sa posúva len minimálne, vojaci sú unavení, zbraní aj munície je málo a obetí pribúda.
Ukrajina chce preto mobilizovať státisíce nových vojakov. Návrh mobilizácie však patrí medzi najkontroverznejšie zákony, ku ktorému sa nechce prihlásiť ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
V článku sa dočítate:
- koľko vojakov je na fronte a koľko môže byť obetí,
- v čom je návrh mobilizácie kontroverzný,
- prečo na fronte väčšinou bojujú muži nad štyridsať rokov,
- čo môže brancov motivovať.
Toxický návrh
Počas decembrovej tlačovej konferencie Zelenskyj potvrdil, že velitelia v armáde žiadajú naverbovanie aspoň pol milióna vojakov. Aj keď podľa prezidenta je jasné, že ukrajinská armáda potrebuje viac vojakov, otázne je, či na to bude mať dostatok peňazí a najmä či nájde dostatok záujemcov.
Aktuálne je v ukrajinskej armáde podľa odhadov asi 900-tisíc ľudí, dva roky vojny si však vyžiadali aj veľké straty. Spojené štáty v auguste odhadovali, že vo vojne zahynulo najmenej 70-tisíc ukrajinských vojakov. Ruských vojakov podľa zahraničných odhadov na fronte zomiera viac, no Rusko má tiež viac obyvateľov a tak aj väčšie personálne rezervy.
Ešte koncom roka ministerstvo obrany predložilo parlamentu návrh na mobilizáciu, ktorý okrem iného znižuje aj vek odvodu z 27 na 25 rokov. Po pár dňoch ho však boli nútení stiahnuť – nesúhlasili s ním poslanci ani verejnosť.
Muži vo veku 18 až 25 rokov si podľa návrhu mali odslúžiť päťmesačný výcvik, po dosiahnutí veku 25 rokov by mohli byť poslaní do služby. Výnimku budú mať napríklad študenti, učitelia či zamestnanci škôl a vedeckých inštitúcií. Návrh však tiež obmedzil kategóriu ľudí, ktorých zdravotný stav len mierne obmedzoval v službe a tieto osoby budú musieť opäť podstúpiť lekársku kontrolu.
Vojaci by z armády mohli odísť aj na vlastnú žiadosť, ale až po trojročnej službe, čo viacerí poslanci kritizovali. Navyše tí, ktorí by sa protizákonne vyhli registrácii či odvodu, by mohli mať zákaz riadiť motorové vozidlo, prišli by o možnosť získať hypotéku, cestovať do zahraničia alebo dostávať sociálne dávky.

Tieto návrhy však viacerí poslanci označili za protiústavné. Plán mobilizácie predstavil ešte v decembri premiér Denys Šmyhal a minister obrany Rustem Umerov, Zelenského meno na ňom však chýba. Aj to podľa magazínu Politico ukazuje, že ide o politicky veľmi toxický návrh.
Zelenskyj už cez víkend v rozhovore pre Channel 4 povedal, že aktuálne nevidí potrebu priamo mobilizovať pol milióna ľudí. „Nie preto, že by som sa chcel niekomu zapáčiť, ale preto, že ide o ľudí, o životy. Aktuálne nevidím dosť detailov na to, aby som mohol povedať: musíme zmobilizovať pol milióna. Tretia vec sú peniaze. Tieto peniaze nepochádzajú od partnerov, všetko sa platí z ukrajinského rozpočtu,“ dodal.
Už dnes ide na podporu armády pätina ukrajinského HDP. Takáto masívna mobilizácia by tiež znamenala, že takmer jeden z desiatich práceschopných mužov by bol naverbovaný.
Prezident preto zdôraznil, že v obrane krajiny pomáhajú aj bežní ľudia, ktorí platia dane. „Vzhľadom na to, že na zaplatenie platu jedného vojaka treba šesť ukrajinských pracujúcich civilistov, ktorí platia dane, potrebovali by sme niekde získať ďalšie tri milióny pracujúcich ľudí, aby sme zaplatili ďalších vojakov.“
Starší sú vyčerpaní, mladí vydesení
Veľkým problémom je aj vysoký vek vojakov na fronte. Niektoré útočné brigády majú priemerný vek 54 rokov, povedal v novembri poradca prezidenta Serhij Leščenko.
Problém je aj to, že mladí branci nemajú toľko skúseností. „Som na pokraji zrútenia,“ vraví pre The Times 50-ročný vojak, ktorého zranili šrapnely pri Charkove. „Nastúpil som v prvý deň vojny, no už nevládzem. Lenže keď na front prídu mladší muži, často to nezvládajú. Padajú tu rakety, zasahujú nás drony aj biely fosfor. Prichádzajú tu o rozum, nie sú na to pripravení,“ opisuje. Keď sa vojak zo zranení vylieči, opäť sa musí na front vrátiť. „Nemôžem chlapcov sklamať,“ dodáva.
Poradca prezidenta Mychajlo Podoljak tvrdí, že väčší pomer starších vojakov môže byť aj dôsledkom toho, že otcovia chcú chrániť svojich synov, aby nemuseli narukovať oni. Neskrývajú však, že sú vyčerpaní.
Problémom sú aj snahy vyhnúť sa odvodu. Z Ukrajiny od začiatku vojny odišlo približne 650-tisíc bojaschopných mužov vo veku 18 až 60 rokov, pritom len časť z nich dostala oficiálnu výnimku – napríklad ako slobodný otec, otec troch a viac detí či telesne postihnutá osoba. Falošné certifikáty od lekárov, s ktorými sa muži môžu vyhnúť odvodu, sa dajú na čiernom trhu kúpiť už za cenu tritisíc dolárov, tvrdí BBC.
Viac ako sto žien v decembri protestovalo na kyjevskom Námestí nezávislosti za demobilizáciu ich príbuzných. „Už prešli takmer dva roky a tí istí ľudia sú stále v zákopoch. Mnohí z nich sú už aj mŕtvi,“ vraví podľa webu Kyiv Independent Alina, ktorej muž je tiež na fronte. „Vojaci nie sú zo železa,“ skandovala ďalšia žena.
Podoljak tvrdí, že viac obranných systémov zo Západu by mohlo brancov motivovať. „Šanca ukrajinských vojakov na prežitie by sa prudko zvýšila. A naši vojaci by sa aj psychicky cítili inak. Na to však nepotrebujeme desať rakiet mesačne, ale tisíc. Problémom je, že všetko dostávame pomaly a po častiach,“ dodáva.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine