Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálne.cz
Sú to ciele, ktoré ležia stovky, alebo dokonca viac ako tisíc kilometrov za frontovou líniou.
Ukrajinci zasiahli v posledných týždňoch hlboko v ruskom tyle sklady munície, ropy aj plynový terminál.
Pomocou dronov vlastnej výroby napodobňujú taktiku, ktorú Rusi už dlho používajú proti nim. Snažia sa narúšať ruské zásobovanie pohonnými hmotami, energiou, zbraňami i strelivom.
"Vonkajšie faktory"
V noci na nedeľu zasiahli dva drony terminál na vývoz zemného plynu v Usť-Luge neďaleko Petrohradu.
Škody sú také rozsiahle, že vedenie muselo pozastaviť prevádzku terminálu. "Pozor, nad nami sú drony!" je počuť hlas na videu z útoku, ktoré sa šíri na ruských sociálnych sieťach.

Spoločnosť Novatek v oficiálnom vyhlásení uviedla, že požiar spôsobili "vonkajšie faktory".
Medzi úspešné útoky Ukrajiny na dlhé vzdialenosti patrí aj útok v meste Tula, kde drony "pristáli" a vybuchli v továrni vyrábajúcej systémy protivzdušnej obrany.
Tula sa nachádza približne 500 kilometrov od ukrajinskej hranice.
Asymetrická vojna
Ukrajinská armáda nemá rakety dlhého doletu, ktorými by mohla ciele v Rusku zasiahnuť. Také, aké používajú Rusi - napríklad strely s plochou dráhou letu Kalibr alebo hypersonické rakety Kinžal.
Rakety s doletom stoviek kilometrov, ktoré dostala od západných spojencov, nemôže podľa dohody použiť na bombardovanie Ruska, iba územia okupované Ruskom vrátane Krymu.
Kyjev preto používa bezpilotné lietadlá, ktorých výrobu a vypúšťanie kontroluje vojenská spravodajská služba HUR. "Začala sa asymetrická vojna a takýchto útokov tento rok uvidíme mnoho. Stále viac," povedal ukrajinský minister priemyslu Oleksandr Kamyšin na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.
Útoky v tyle okupantov
Ruskú Leningradskú oblasť, rozkladajúcu sa okolo Petrohradu, minulý týždeň Ukrajinci zasiahli dronmi okrem nedele aj vo štvrtok. Je to prvýkrát od začiatku ruskej agresie vo februári 2022, čo sa vojna priblížila k druhému najväčšiemu ruskému mestu.
Vedenie Leningradskej oblasti na sociálnej sieti Telegram oznámilo, že na strategicky dôležitých objektoch vyhlásilo výnimočný stav. Príslušníci bezpečnostných zložiek majú za úlohu zostreliť drony, ak sa objavia.
Súčasná vlna ukrajinských úderov na energetické ciele hlboko v ruskom tyle sa začala 29. decembra útokom na zásobníky paliva v Krasnodarskom kraji na juhozápade Ruska.
"Tieto ukrajinské útoky na takzvané mäkké ciele majú zmysel. Novatek je hlavným ruským výrobcom a vývozcom skvapalneného zemného plynu a spoločnosť riadi Putinov chránenec Gennadij Timčenko. Ruské médiá o príčine výbuchov mlčia. Je zrejmé, že pád dvoch dronov je dosť veľké fiasko. Baltské more a jeho prístavy sú pritom kľúčovou trasou pre ruský vývoz energií, ako aj dovoz potravín a ďalšieho tovaru," povedal švédsky analytik Martin Kragh zo Štokholmského centra pre východoeurópske štúdie, ktorý minulý týždeň poskytol rozhovor portálu Aktuálně.cz.
Generálmajor austrálskej armády vo výslužbe a široko sledovaný komentátor na sociálnej sieti X Mick Ryan sa domnieva, že útoky, ako bol ten na plynový terminál v Leningrade alebo na ruské zásobníky ropy, budú patriť medzi hlavné vojnové udalosti tohto roka.
"Ukrajinci začiatkom roka oznámili, že testujú vlastné samovražedné drony s doletom až tisíc kilometrov. Očakávajú, že tento rok ich vyrobia približne tisíc," hovorí Ryan.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine