Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Nemecko je po Spojených štátoch druhým najväčšom darcom vojenskej pomoci Ukrajine. Ale jednu zbraň, o ktorú Kyjev žiada už od vlaňajšieho mája, zatiaľ vláda kancelára Olafa Scholza poslať odmieta - raketu s plochou dráhou letu Taurus.
Raketa je mimoriadne účinná proti opevneným a masívnym cieľom. Dokáže preraziť betón hrubý až šesť metrov a má dolet 500 kilometrov, takže lietadlo, ktoré ju nesie, nemusí preniknúť do nepriateľského vzdušného priestoru. Letí 35 metrov nad zemou a dokáže sa vyhnúť protivzdušnej obrane.
Dodajte zbrane Ukrajine, vyzval Scholz spojencov. O Taurusoch mlčí
Ak by ukrajinská armáda dostala Taurus, výrazne by sa zvýšili jej šance zničiť alebo na dlhý čas vyradiť z prevádzky Kerčský most, kľúčovú spojnicu medzi okupovaným polostrovom Krym a ruským územím.
"Ak by Nemecko dodalo Ukrajine tieto rakety dlhého doletu, bola by to významná zmena. Ak Kerčský most padne, brutálne to zníži schopnosť Rusov zásobovať vojská na južnom fronte. Zostala by im len lodná doprava cez Azovské more, a aj tá je zraniteľná," povedal tento týždeň pre Aktuálně.cz bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.
Kancelár Olaf Scholz však tvrdí, že nechce, aby bol Kerčský most zničený nemeckými zbraňami, pretože by to podľa neho viedlo k eskalácii vojny zo strany Ruska. Nedávno opätovne vyzval všetkých spojencov Ukrajiny, aby dodali zbrane, ale o Taurusoch sa nezmienil.
"Dodávky zbraní Ukrajine, ktoré zatiaľ plánuje väčšina členských štátov EÚ, sú príliš malé. Vyzývam preto našich spojencov v Európskej únii, aby zvýšili svoje úsilie v prospech Ukrajiny," uviedla kancelárka v pondelok.
Domáci kritici mu odkázali, že práve Taurusy Ukrajina potrebuje. "Ukrajine by to nesmierne pomohlo. Scholzova výzva na zvýšenie pomoci je správna, ale Nemecko by ju malo uplatniť samo na seba. V takom prípade by boli kancelárove slová dôveryhodnejšie," vysvetlil pre Rheinische Post Friedrich Merz, líder opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU).

Čoho sa bojí Scholz
Po dodávkach Taurusov však volajú aj koaliční Zelení a liberálna FDP, ku ktorým sa pridal bývalý prezident Joachim Gauck, ktorý má v Nemecku veľký morálny kredit ako disident z čias komunistickej diktatúry v NDR.
"Nemecko a Európa neboli dostatočne pripravené na vojenskú hrozbu, ktorú predstavuje Rusko," povedal Gauck.
Zvyčajne dobre informovaný server Politico s odvolaním sa na svoje zdroje v nemeckej vláde napísal, že Berlín sa obáva z iného dôvodu: že by Taurus nevybuchol a dostal sa do rúk okupantov. V takom prípade by Rusi mohli preskúmať špičkovú technológiu a potom upraviť svoju protivzdušnú obranu tak, aby tieto strely s plochou dráhou letu zničila.
Na novembrovej konferencii sa nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa pýtali, prečo Nemecko neposlalo Taurusy na Ukrajinu, keď táto žiadosť bola na stole od mája. Odpovedal, že to treba dôkladne zvážiť a že Nemecko musí brať do úvahy aj svoje vlastné záujmy. Potom dodal, že Taurusy by situáciu na bojisku aj tak výrazne nezmenili.
Nemecká armáda má vo svojich skladoch približne šesťsto týchto rakiet. Tie, ktoré sú okamžite nasaditeľné, však nepredstavujú ani polovicu tohto počtu.
Na vývoji a výrobe Taurusov sa podieľala aj švédska spoločnosť Saab AB Dynamics, ale švédska armáda ich na rozdiel od nemeckej vo výzbroji nemá.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine