Text pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
KYJEV. Ohlušujúci výbuch otrasie zemou. Do vzduchu sa vznesie hustý dym. Zdanlivý pokoj rána na zamrznutom poli vojnou zmietaného východného Donbasu končí.
Po takmer dvoch rokoch od začiatku vojny na Ukrajine je zhruba 30 percent územia okupovanej krajiny posiate mínami. Ich odstránenie je zásadné, nielen pre vojenské operácie, ale aj kvôli civilistom.
Zabíja aj krabička od cigariet
Nájsť Ukrajincov, ktorí sú ochotní stať sa súčasťou ženijného vojska, nie je jednoduché. Zvláštna jednotka, ktorej úlohou je odstraňovanie nepriateľských zátarás, sa na front dostáva ako prvá. Okrem odstraňovania barikád a opráv ciest má za úlohu aj čistiť pôdu pred tým, než na miesto prídu útočné jednotky.

"Keď ide o odhaľovanie výbušnín, musia poznať ich chemické zloženie a vedieť, ako s nimi zaobchádzať. Na to je potrebné vzdelanie. Je ťažké nájsť inteligentných a nebojácnych ľudí," hovorí pre agentúru AFP seržant s prezývkou "Boller", ktorý má na starosti výcvik nových regrútov.
Odstraňovanie nevybuchnutých mín je dôležité nielen pre útočné operácie, ale aj kvôli civilistom, ktorí sa po vojne budú chcieť vrátiť do svojich domovov.
Anatolij, ďalší zo ženistov ukrajinskej armády, má za úlohu učiť nováčikov, ako rozpoznať nastražené výbušniny. Tie môžu byť načasované alebo zostavené tak, aby explodovali pri náraze alebo pri neopatrnej manipulácii.
"Bankovka, krabička cigariet a telefón. Toto je určite pasca," ukazuje seržant so znepokojením jeden exemplár. Podľa Anatolija prišla armáda o vojakov aj kvôli míne, ku ktorej bolo pripevnených niekoľko plechoviek s Pepsi colou.
Ženisti sú nenahraditeľní
Podľa šéfa ukrajinských ženistov plukovníka Olega Šyvarského je ich práca v boji proti Rusku nenahraditeľná. "Naši vojaci nikdy nezaútočia, kým nie je bojová línia vyčistená od bômb," povedal pre agentúru AFP.

Situácia s náborom nových ženistov do ukrajinskej armády nie je v kritickom stave vďaka medzinárodnej pomoci a otvoreniu nových výcvikových stredísk. Napriek tomu je nábor ťažký. Väčšina nových vojakov sa podľa plukovníka bojí trénovať.
Podľa Kyjeva sa ruská stratégia kladenia nášľapných mín neustále zdokonaľuje a kombinuje protipechotné a protitankové míny i výbušniny zhadzované z vrtuľníkov. Koľko výbušnín Rusi na Ukrajine rozmiestnili, sa zistiť nedá. Podľa denníka Kyiv Post však v niektorých oblastiach ležia míny "každého pol metra".
Podľa 42-ročného inžiniera Anatolija si táto práca vyžaduje zápal a intuíciu. "Nie je tajomstvom, že Rusko má veľmi dobrých odborníkov na rovnakých pozíciách ako my. Možno tých najlepších," poznamenáva a dodáva, že ani to nezastaví ukrajinskú armádu v boji proti okupantom.

Hlinou zašpinený seržant Boller pri zneškodňovaní protitankovej míny počas výcviku ženistov berie do rúk lopatu, ktorou potom klepe na mínu. Prizerajúci sa regrúti opatrne ustupujú.
"Vďaka tomu si vojaci zvykajú na výbuchy," povedal s úsmevom novinárom. "Zvyčajne pracujeme v noci a pomocou tyče testujeme, či je v pôde výbušnina. Plazíme sa po zemi, v blate," dodal.
Pred ruskou inváziou bol Boller v Nemecku dobre plateným záhradníkom. Teraz pri svojej práci stráca priateľov a kolegov. "Tí, ktorí nezomreli, prišli o nohy. Ale to ma nezastaví," vyhlasuje.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine