MOSKVA. S januárovým ochladením začali po celom Rusku havárie komunálnych zariadení a nasledovali rozsiahle odstávky teplej vody, tepla a elektriny. Len v stredu sa správy o vypnutí dodávok tepla v obytných domoch objavili v Saratove, Chantymansijskom autonómnom okruhu na Sibíri, Vladimire, Penze a tiež vo viacerých mestách v okolí Moskvy, napísal na svojom ruskojazyčnom webe list The Moscow Times.
K odstávkam tepla sa vyjadril aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý podľa štátnej agentúry TASS ocenil snahu komunálnych služieb operatívne odstrániť havárie schátranej infraštruktúry na pozadí "anomálnych" mrazov.
Loading
...
"Vyvodia sa závery"
"Všetci urobili všetko, čo bolo možné, a vynaložili maximum úsilia. Naozaj v niektorých miestach nebolo možné odstrániť následky okamžite. Žiaľ, ľudia, ktorí sedeli v zime a bez elektriny, museli vydržať veľa nepohodlia a trápenia. Samozrejme sa vyvodia závery, aby v tých miestach, kde je najzraniteľnejšia z hľadiska schátralosti, sa čo najskôr vymenila infraštruktúra," povedal hovorca a pripomenul, že prezident Vladimir Putin dostal hlásenie od gubernátora Moskovskej oblasti a tiež od Rusmi dosadeného gubernátora okupovanej časti Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny a rokoval s nimi o koordinácii práce pri odstraňovaní havárií.
The Moscow Times píše, že najväčšie havárie postihli práve okolie Moskvy. Najprv v meste Balašicha zostalo bez tepla 26 panelových domov a obnovenie dodávky trvalo tri až štyri dni. Následne na sídlisku Klimovsk v Podolsku sa skoro dvadsaťtisíc ľudí ocitlo bez vykurovania a teplota v bytoch klesla na päť stupňov a výpadky sprevádzali aj dodávky elektriny.
Na nápravu sľúbil Putin osobne dohliadnuť. Vyšetrovatelia následne zatkli zástupcu šéfa mesta a vedúceho kotolne. Putin potom nariadil zoštátniť podnik, v ktorom havária nastala. V Klimovsku bez tepla zostáva 90 domov, v ktorých žije viac ako sedemtisíc ľudí. Úrady im povolili neplatiť za teplo, ktoré nedostávajú.
Zvýšený počet havárií
V minulom roku sa v ruských médiách objavilo viac ako 4 900 správ o komunálnych haváriách, a to je skoro dvakrát viac ako v predvojnovom roku 2021.
V roku 2022 bolo podobných oznámení viac ako 3 200, v roku 2021 bolo havárií 2 900. "V súčasnosti podliehajú opotrebovaniu siete, ktoré sa budovali v ére Leonida Brežneva," povedal urbanista Pjotr Ivanov denníku The Moscow Times. Ak sa pred desiatimi rokmi rozpadali domy postavené v ére Brežnevovho predchodcu Nikity Chruščova, teraz prišla doba, keď kulminuje rozpad stavieb z Brežnevovej doby.
Avšak prakticky nikde v Rusku sa nevyskytli rozsiahle projekty na renováciu schátranej infraštruktúry, všade sa robili len naliehavé opravy, keď sa niečo pokazilo. A len v prvom týždni nového roka sa v ruských regiónoch odohrali už desiatky havárií.
"Mestá v okolí Moskvy zostávajú bez tepla jedno za druhým a ľudia sa ohrievajú pri ohni na uliciach," napísala v stredu ukrajinská agentúra Unian a k textu dodala aj zodpovedajúcu snímku, pochádzajúcu z mesta Elektrostal, vzdialenom 35 kilometrov od Moskvy.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine