TOKIO. Piloti lietadla spoločnosti Japan Airlines, ktoré sa na tokijskom letisku Haneda zrazilo s menším lietadlom, spočiatku netušili, že po kolízii začal ich stroj horieť.
Upozornil ich na to až člen palubného personálu, informoval spravodajský server BBC News.
Vďaka dokonale vykonanej evakuácii neprišiel nikto z 379 ľudí na palube o život. Pri nehode zahynulo päť zo šiestich členov posádky menšieho lietadla pobrežnej stráže, ktorý sa s lietadlom Airbus A350 zrazil.
"Okamžite po pristátí pilot ucítil ranu a stratil kontrolu nad lietadlom, takže sa mu nepodarilo udržať stroj na dráhe. Lietadlo zachvátil požiar, ale piloti to sprvu nezaregistrovali a dozvedeli sa o tom až od člena palubného personálu," uviedol hovorca Japan Airlines.
Na palube boli v čase nehody traja piloti a 12 letušiek či stevardov. Palubný rozhlas nefungoval, takže posádka musela na oznamovanie inštrukcií použiť megafón alebo svoj vlastný hlas.
"Keď palubný personál zistil, že lietadlo horí, snažili sa cestujúcich najskôr upokojiť a prinútiť ich nevstávať, čo by únik skomplikovalo," povedal hovorca aerolínií.
Japonské médiá označili evakuáciu, ktorú sa podarilo dokončiť v priebehu 18 minút, za malý zázrak.

"Spolupráca (cestujúcich s posádkou)... bola kľúčová pre úspešnú záchranu všetkých ľudí na palube," konštatoval hovorca aerolínií.
Nehodu vyšetruje japonský dopravný úrad a oddelené vyšetrovanie vedie aj japonská polícia. Okolo incidentu panuje stále množstvo nejasností, vrátane toho, ako sa oba stroje ocitli na rovnakej dráhe.
Japonské úrady dnes uviedli, že zatiaľ čo lietadlo Japan Airlines dostalo od riadenia letovej prevádzky povolenie na pristátie, menšie lietadlo bolo podľa záznamov komunikácie s riadiacou vežou vyzvané, aby sa pripravilo na štart na vyčkávacom mieste na rolovacej dráhe.
To je v rozpore s tvrdením kapitána lietadla Bombardier Dash-8 pobrežnej stráže - ktorý ako jediný z posádky nehodu prežil - podľa ktorého bol aj jeho stroju prístup na dráhu povolený.
Stanica BBC uviedla, že podľa jej informácií možno nefungovali svetlá označujúce vyčkávacie miesto.
Podľa expertov sú ale na tomto mieste aj ďalšie vizuálne signály, ako napríklad značky namaľované na dráhe, ktoré ukazujú, kde má lietadlo pred vstupom na štartovaciu dráhu čakať.