MOSKVA. Román Georgea Orwella 1984 sa v tomto roku stal najčastejšie kradnutou knihou z regálov ruského kníhkupeckého reťazca Čitaj-gorod.
Táto dystopická klasika, ktorá bola z obchodov reťazca ukradnutá 460-krát, sa zároveň v tomto roku dostala medzi desať najčastejšie kupovaných kníh, napísal s odvolaním sa na tlačové vyhlásenie firmy spravodajský server The Moscow Times.
V románe 1984 totalitná vláda používa sledovanie, propagandu a paradoxné heslá ako: "Vojna je mier, sloboda je otroctvo a nevedomosť je sila", aby si udržala kontrolu nad obyvateľstvom.
Novinárka Maša Karpová, autorka knihy George Orwell a Rusko, prirovnala románový fiktívny národ Oceánie k Rusku v čase invázie, keď "slovo 'vojna' úrady okamžite zakázali a pod hrozbou trestného stíhania nariadili nahradiť ho slovným spojením 'špeciálna vojenská operácia'".
Predaj románu 1984 v Rusku prudko stúpol po invázii na Ukrajinu vo februári 2022. Medzi najpredávanejšie knihy v krajine patrí minimálne od roku 2010, dodal The Moscow Times.
Napriek tomu, že je kniha všeobecne dostupná, boli dvaja ľudia, ktorí ju v marci 2022 v Moskve rozdávali zadarmo okoloidúcim. Potom boli zadržaní a obvinení z diskreditácie ruskej armády.
Celkovo bolo v roku 2023 z kníhkupectva Čitaj-gorod odcudzených takmer 300-tisíc kníh, čo je o desať percent menej ako v roku 2022. Najkradnutejšou knihou zo žánru literatúry faktu sa tento rok stala Vakcína proti osamelosti: Príbehy k náprave mozgu od blogerky Niny Nabokovej zaoberajúcej sa duševným zdravím.
Medzi ďalšie najčastejšie odcudzené položky patrili detské školské učebnice, knihy o výchove detí a zbierky rozprávok.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine