Článok vyšiel pôvodne na webe Aktuálne.cz
KYJEV. Ruský hackerský útok, ktorý v utorok narušil prevádzku najväčšieho ukrajinského mobilného operátora Kyivstar, vykonali páchatelia cez účet pracovníka pôsobiaceho vo vedení tejto technologickej firmy.
Dostali sa tak do "vnútra" infraštruktúry a ochromili prevádzku operátora, ktorého služby využíva 24 miliónov užívateľov.
Mnohí zákazníci zostali bez možnosti telefonovať alebo pripojiť sa na internet a spoločnosť len pomaly obnovuje normálnu prevádzku.
"Vyzerá to tak, že sa im podarilo vážne poškodiť systémy spoločnosti Kyivstar a úplne zničiť niektoré časti. Obnova služieb je pomalá a postupná," opísal pre Aktuálně.cz z miesta Volodymyr Bojko, Ukrajinec, ktorý pracuje v miestnej správe v Černihive.
Incident vyšetrujú ako vlastizradu
V dôsledku útoku v niektorých častiach krajiny nefungovali varovné správy pred raketovým útokom alebo útokom dronov. Aj riaditeľ Kyivstar Oleksandr Komarov vo štvrtok potvrdil, že obnovenie zničených systémov a fungovania všetkých služieb potrvá niekoľko týždňov, útok bol veľmi vážny a rozsiahly.
K zodpovednosti za sofistikovaný útok na Kyivstar sa prihlásila ruská hackerská skupina Solncepjok. Názov, ktorý sa dá preložiť ako slnečný svit a je to aj názov ruského vojnového filmu, ktorý obhajuje pokračujúcu agresiu Ruska voči Ukrajine, ako aj okupáciu Krymu a Donbasu v roku 2014.
Loading
...
Kyjev tvrdí, že skupina je napojená na ruskú vojenskú spravodajskú službu GRU a pracuje na jej príkaz a s jej pomocou. Solncepjok zverejnil fotografie hacknutých systémov Kyivstar na svojom účte na sociálnej sieti Telegram.
"Žiaľ, musíme priznať, že prelomili našu obranu. Urobili tak prostredníctvom účtu jedného zo zamestnancov, na ktorý sa prihlásili. Vyšetrujeme, ako sa to mohlo stať," povedal Komarov.
Naznačil, že nešlo o technologické zlyhanie, ale že hackeri dostali prístupové heslá. "Niektorí ľudia medzi nami navádzajú nepriateľské rakety na ciele, niektorí si odovzdávajú prístupové heslá," povedal.
Ukrajinská kontrarozviedka incident vyšetruje ako vlastizradu.
Kyivstar je najväčším operátorom na Ukrajine s 24 miliónmi používateľov, nasleduje Vodafone (20 miliónov) a Lifecell (11 miliónov).
Podľa Komarova Kyivstar od začiatku invázie na Ukrajinu vo februári 2022 čelil viac ako päťsto hackerským útokom z Ruska, ale žiadny nemal také následky ako ten súčasný. "Je to jeden z vojnových frontov proti nám," povedal šéf spoločnosti.
Kooperácia hackerov s tajnými službami
Experti na kybernetickú bezpečnosť varujú, že veľké hackerské skupiny v Rusku konajú v koordinácii s ruskými spravodajskými službami.
V minulosti tamojšia Federálna bezpečnostná služba (FSB) sama zverejnila online odposluchy bývalej ukrajinskej premiérky Júlie Tymošenkovej a veľvyslanectva USA.
Samotní Rusi ostražito chránia svoje systémy; nikto z vedenia krajiny ani z bezpečnostných zložiek nesmie používať produkty spoločnosti Apple.
Putin je známy tým, že nepoužíva mobilný telefón ani tablet, všetku komunikáciu zabezpečujú asistenti v jeho blízkosti.
Ochromiť protivníka sa snaží aj druhá strana konfliktu - ukrajinskí hackeri. Od začiatku vojny prenikli do niektorých ruských spoločností; v júni napríklad na niekoľko hodín vyradili servery niekoľkých veľkých miestnych bánk a úverových spoločností.
Dostali sa aj k údajom ľudí využívajúcich služby online predaja leteniek.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine