Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post
Krátko po ruskej invázii vo februári 2022 Ukrajina posilnila svoju pohraničnú obranu v blízkosti karpatskej horskej dediny Veliatyno.
Na vrchole priesmyku pozdĺž rumunských hraníc sa rozvinuli dodatočné kotúče oplotenia z ostnatého drôtu a prišli ďalšie hliadky. Tie mali udržať ľudí v krajine, a to najmä mužov spôsobilých na povolanie do armády, ktorí sa snažia utiecť z krajiny.
Keďže Ukrajina sa blíži k tretiemu roku vojny, títo muži sú potrební viac ako kedykoľvek predtým. Vedúci predstavitelia stále žiadajú Spojené štáty a Európu o zbrane a muníciu, ale náznaky slabnúcej podpory týchto spojencov naznačujú, že Ukrajina možno bude musieť urobiť pre svoje vyzbrojenie oveľa viac.
Ukrajina však ešte viac ako náboje potrebuje bojovníkov, čo vedie k hľadaniu nových spôsobov mobilizácie obyvateľstva a prísnejších opatrení proti osobám, ktoré sa vyhýbajú odvodom.
Po úplnej ruskej invázii mužom vo veku 18 až 60 rokov zakázali opustiť krajinu. Mnohí z nich sa vyhýbajú vojenskej službe na základe zdravotných obmedzení, odkladu štúdia alebo rodinných povinností. Otec s tromi a viac deťmi je oslobodený od odvodu, rovnako ako tí, ktorých rodinní príslušníci už slúžia v armáde.
Niektorí z tých, ktorí chcú utiecť, si najímajú sprievodcov, aby ich previedli cez hory. Iní sa vydávajú na riskantnú cestu sami. Jeden z nich, 46-ročný muž, ktorý minulý mesiac zablúdil, utrpel vážne omrzliny a zomrel krátko po tom, ako ho našli. Najmenej 25 ľudí sa utopilo pri prechode cez rieku Tisa, ktorá oddeľuje Ukrajinu od Rumunska.
Najčastejšou únikovou cestou sú hlavné hraničné priechody. Mnohí sa spoliehajú na falošné doklady, aby sa dostali z krajiny. Iní sa uchýlili k zložitejším, dokonca zúfalým plánom.
Muži sa vtesnali do tajných priestorov vo vozidlách, vydávali sa za duchovných a prezliekali sa za ženy, aby prekĺzli cez hraničné priechody, povedal Andrij Demčenko, hovorca ústredia Štátnej pohraničnej stráže. Zamestnanec prepravnej spoločnosti bral úplatky za to, že mužov v odvodovom veku zaregistroval ako vodičov nákladných vozidiel, ktorí potom zmizli za hranicou s Poľskom. Dvadsaťročný muž zase uzavrel fiktívne manželstvo s postihnutou príbuznou a pokúsil sa opustiť krajinu ako jej opatrovateľ.
„Zatiaľ ma nič neprekvapuje,“ povedal Demčenko.
Aj samotný prezident Volodymyr Zelenskyj uznal, že Ukrajina má problém. „Každý na Ukrajine chápe, že v tejto oblasti potrebujeme zmeny,“ povedal minulý týždeň a dodal, že problém presahuje hrubé čísla a zahŕňa aj súčasné podmienky a podmienky služby.
V článku sa dočítate:
- o zúfalej situácii v ukrajinskej armáde,
- ako sa pre Rusko zrejme situácia otočila,
- prečo nechcú niektorí Ukrajinci bojovať,
- o obrovskej korupcii na Ukrajine,
- kto prechádzal cez hranice pred vojnou.
Prenechávanie bojov
Ukrajina potrebuje viac vojakov v čase, keď sa pripravuje na dlhú vojnu. Situácia v krajine je ešte neistejšia po tom, čo sa zastavila veľká protiofenzíva, krajiny Európskej únie nesplnili svoj prísľub na delostrelecké granáty a americký Kongres zaváhal s prísľubom prezidenta Joea Bidena o väčšej pomoci.
Zároveň Rusko, väčší a silnejší nepriateľ, po počiatočných neúspechoch opäť nadobudlo rovnováhu. Jeho hospodárstvo odolalo sankciám a prešlo na vojnový stav a jeho armáda dostala zbrane od Iránu a Severnej Kórey.
Kremeľ od invázie dvakrát povolal ďalšie jednotky. Minulý týždeň prezident Vladimir Putin nariadil armáde, aby doplnila počet vojakov o takmer 170-tisíc, čím sa celkový počet ruských vojakov zvýšil na približne 1,32 milióna.
Ukrajinci sa obávajú, že v tejto neutíchajúcej opotrebovávacej vojne je čas na Putinovej strane.

„Úprimne povedané, potrebujeme viac vojakov. Profesionálny vojenský personál dochádza,“ povedal Delfín, veliteľ útočnej skupiny 68. brigády, ktorý minulý mesiac diskutoval o hrozivom stave vecí na veliteľskom stanovišti na východe Ukrajiny. V súlade s ukrajinským vojenským protokolom ho možno identifikovať len podľa volacieho znaku. Podľa jeho slov sa zdá, že príliš veľa civilistov je spokojných s tým, že prenecháva boje „profesionálnym“ vojakom, ako je on.
Minister obrany Rustem Umerov nedávno na európskom bezpečnostnom fóre povedal, že na Ukrajine slúži jeden milión ľudí, z toho 800-tisíc v ozbrojených silách. Počet obetí je však ohromujúci, pričom americkí bezpečnostní predstavitelia tento rok odhadli, že Ukrajina zaznamenala viac ako 124 500 obetí vrátane viac ako 15 500 zabitých v boji.
Mimoriadne ťažká téma
Ukrajinci zostávajú jednotní v tom, čo mnohí považujú za boj o prežitie, a desaťtisíce z nich sa ochotne prichádzajú do náborových centier, aby narukovali - často s vedomím desivých správ o tom, ako sa zmenil život na Ruskom ovládanom území. Rozhovory s Ukrajincami v odvodovom veku však naznačujú, že mnohí z nich nie sú príliš ochotní bojovať za armádu a národnú vládu, ktorá je považovaná za plnú korupcie a nekompetentnosti.
Na zastávke metra s názvom Kyjevská univerzita 20-ročný obyvateľ Kyjeva Maksim, ktorý hovoril pod podmienkou, že nebude používať svoje priezvisko, aby mohol hovoriť o citlivých veciach, povedal, že očakáva, že po ukončení vysokoškolského štúdia inžinierstva pravdepodobne pôjde slúžiť k vojsku.
Nechce však riskovať svoj život po tom, čo počul príbehy od svojich priateľov - o nedostatočnom výcviku a endemickej korupcii, napríklad o platení úplatkov dôstojníkom, aby dostali dovolenku.
„Je to mimoriadne ťažká téma,“ povedal Andrij Zagorodňuk, bývalý ukrajinský minister obrany. Podľa jeho slov súčasná podoba mobilizácie vznikla v núdzovej situácii na začiatku vojny. Teraz sa vláda musí prispôsobiť, aby uspokojila okamžité a dlhodobé potreby armády a zároveň zabezpečila spravodlivejšie rozdelenie záťaže medzi všetkých.
„Tento systém má medzery a niektorí ľudia tieto medzery využívajú,“ povedal Zagorodňuk. BBC s odvolaním sa na analýzu založenú na údajoch Eurostatu uviedla, že z Ukrajiny odišlo 650-tisíc mužov v brannom veku.
Cesta za peniaze
Niektorí muži - podľa vládnych predstaviteľov ide o malú menšinu - sa vyhýbajú odvodu porušovaním zákona. V auguste Zelenskyj prepustil všetkých vedúcich regionálnych odvodových komisií na základe obvinení z rozsiahlej korupcie.
Jeden z Ukrajincov, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, pretože porušuje zákon, povedal, že cez troch sprostredkovateľov podplácal úradníkov, aby získal dokumenty, ktoré dokazujú, že slúži v ukrajinskej armáde, hoci žije a pracuje v Kyjeve.
Iní sa spoliehajú na sfalšované dokumenty, aby sa vytratili z krajiny, vrátane „bielych papierov“, v ktorých sa uvádza zdravotné postihnutie. Ľudia platia profesionálnym prevádzačom, aby pripravili falošné dokumenty, zatiaľ čo iní si ich vytvárajú sami.
Ďalší sa pokúšali podplatiť pohraničnú stráž - najmenej 825-krát v hodnote približne 210-tisíc eur, uviedol hovorca pohraničnej stráže - alebo sa pokúšali prejsť cez kontrolné stanovištia ako čierni pasažieri. Jeden ukrajinský muž v odvodovom veku, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, pretože sa vyhol službe, povedal, že bežná sadzba za podplatenie strážcu na moldavskej hranici je 300 eur.
Štátna pohraničná stráž od februára 2022 zastavila viac ako 16 500 mužov v brannom veku, ktorí nelegálne opustili krajinu, zvyčajne na ceste do Moldavska alebo do Rumunska, uviedol hovorca Demčenko. Podľa jeho slov približne sedemtisíc z nich prichytili s falošnými dokladmi pri pokuse prekročiť hranice, zvyčajne do Poľska. Tento rok ich chytili necelých 2500.
Ľvovská oblasť je vďaka dlhej hranici s Poľskom jedným z najrušnejších koridorov pre ľudí, ktorí sa snažia nelegálne opustiť krajinu. Zamestnanec ľvovskej nákladnej spoločnosti pomohol viac ako 50 mužom utiecť z Ukrajiny tým, že ich zaregistroval ako vodičov kamiónov.
Zamestnanec spoločnosti Smart Way Logistics, ktorý nebol identifikovaný v súdnych dokumentoch podaných v júni na okresný súd v Žokovive, prepašoval prvého z nich cez hranice v apríli 2022. Do novembra 2022, ktorý bol jeho najrušnejším mesiacom, pomohol trinástim falošným kamionistom dostať sa do Poľska. Za každý prípad mu hrozilo až dvanásť rokov väzenia, ale keďže prejavil ľútosť a pomohol prípad uzavrieť, dostal namiesto toho sedemročný podmienečný trest a podmienku.
Cez zelené oblasti
Okrem iného ešte stále ďalší muži v odvodovom veku prekračujú hranice Ukrajiny v „zelených oblastiach“, ako sú tie v horách a lesoch. Jeden mladý Ukrajinec zverejnil na instagrame príspevok svojho úteku cez takúto oblasť vrátane momentu, keď na oslavu prekročenia hranice pobozkal strom.
V textoch pre denník Washington Post uviedol, že spolu so svojím spoločníkom, ktorého opísal ako dezertéra z aktívnej služby - prekročil hranicu bez sprievodcu. Povedal, že odišiel, pretože si myslí, že vojnová Ukrajina sa stala rovnako represívnou ako Rusko a že zo zúfalstva mužov prakticky verbovali na uliciach.
„Aj keď vám chýba noha, povedia vám, že stále môžete lietať s dronmi,“ uviedol. Aj on sa posťažoval na korupciu a povedal, že obyčajní Ukrajinci bojujú a umierajú, zatiaľ čo „poslanci parlamentu“ a iné elity sa preháňajú v mercedesoch a iných luxusných autách.
Sprievodcov možno nájsť na sociálnych sieťach, ako je telegram, kde sa poplatok pohybuje od 1100 eur vyššie. Niektorí sprievodcovia okrem toho, že poznajú terén, používajú okuliare s nočným videním a trávia čas pozorovaním hliadok pohraničnej stráže, aby sa naučili ich zvyky a zraniteľné miesta, uviedla Lesia Fedorová, hovorkyňa pohraničnej stráže v oddiele pri rumunských hraniciach.
Pri nedávnej prehliadke hraníc neďaleko odtiaľto stála hliadka na brehu rieky Tisa, asi 200 metrov po prúde od bežného miesta prechodu. Prednedávnom, ako uviedli úradníci, služba chytila dvoch mužov, ktorí sa pokúšali prejsť cez inú časť rieky a mali na sebe plávacie zariadenia, aké by mohlo použiť dieťa v bazéne.
Neďaleko od nich sa ďalšia patrola, oblečená v bielych maskáčoch natiahnutých na zelených uniformách a s puškami AK-47 alebo deväťmilimetrovými ručnými zbraňami, vybrala na zasnežený vrchol hory s výhľadom na Rumunsko. Z oboch strán vratkej brány pre dobytok sa tiahol plot z ostnatého drôtu.
Pred vojnou trávila pohraničná stráž v tomto sektore väčšinu času tým, že sa snažila zastaviť pašerákov tabaku a migrantov z Afganistanu, Pakistanu, zo Sýrie, z Turecka a iných krajín, ktorí sa nelegálne dostávali na Ukrajinu a niekedy prekračovali hranice s pomocou profesionálnych prevádzačov, povedala Fedorová.
Predtým, ako sa hliadka vrátila späť, zanechala na mieste značku vyrobenú z vetvičiek, aby ostatným hliadkam naznačila svoju totožnosť a čas, kedy tam bola. Pri odchode tiež zametajú svoje stopy, aby boli jasné prípadné nové odtlačky, ktoré urobili dezertéri.
Autor: Fredrick Kunkle, Serhii Korolchuk
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine