Text pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Ukrajina sa pred zimou dostala do kritickej situácie, zrejme najhoršej od začiatku ruskej invázie, upozorňuje v rozhovore pre Aktuálně.cz poľský vojenský a bezpečnostný analytik Marek Swierczynski z výskumného ústavu Polityka Insight.
Podľa Swierczynského západné hospodárske sankcie nezabránili Kremľu v prechode na vojnovú ekonomiku. "Rusko zväčšuje svoju armádu a jeho zbrojný priemysel vyrába na plné obrátky. Západ sa snaží držať krok s týmto tempom, ale zatiaľ bez úspechu," varuje.
Poľský expert tiež vysvetľuje, že takmer dva roky od začiatku invázie sa naplno ukázalo, že Ukrajina je menšia krajina ako Rusko a má obmedzené zdroje a hospodárstvo.
"Vlečúca sa vojna ju vyčerpáva vo všetkých smeroch," hovorí a dodáva, že letná ofenzíva Ukrajiny nesplnila očakávania.

Frontové línie na Ukrajine sú už niekoľko mesiacov v podstate nehybné a čoraz častejšie počúvame alebo čítame, že Kyjevu dochádza vo vojne dych. Nie je to prehnané?
V Poľsku narastá skepsa a pesimizmus, pokiaľ ide o ďalší vývoj na Ukrajine. Je to vidieť aj na západ od nás. Takmer by som povedal, že situáciu Ukrajiny možno teraz hodnotiť ako najhoršiu, najkritickejšiu od začiatku vojny pred takmer dvoma rokmi.
Rusko zväčšuje svoju armádu a jeho zbrojný priemysel vyrába na plné obrátky. Západ sa snaží držať krok s týmto tempom, ale zatiaľ neúspešne. Preto je môj pohľad na ukrajinské bojisko teraz taký pesimistický. Ale veľmi, veľmi rád by som sa mýlil.

Je teda oprávnené kritizovať Západ za to, že nedodal Ukrajincom dostatok zbraní včas? Zmenilo by niečo dodanie stíhačiek F-16, o ktoré Kyjev tak veľmi žiadal?
Nemyslím si, že by tieto stíhačky priniesli až taký veľký rozdiel. Samozrejme, posilnili by ukrajinskú vzdušnú silu, ale samy osebe by nestačili na zásadný prielom.
Dôkazy z frontovej línie a správy ukrajinských veliteľov naznačujú, že neúspech ofenzívy nie je ani tak otázkou nedostatku vojenskej techniky. Príčiny sú hlbšie: po mnohých mesiacoch vojny sa ukazuje, že Ukrajina je menšia krajina s menšími zdrojmi a menšou ekonomikou ako Rusko. Vlečúca sa vojna ju vyčerpáva vo všetkých smeroch.
A Rusko?
Hospodárske sankcie neoslabili Rusko natoľko, aby prestalo viesť vojnu. Navyše má spojencov v Iráne, Severnej Kórei a Číne. Kremeľ financuje svoju už aj tak vojnou zničenú ekonomiku z príjmov z ropy a plynu.
Vo svojom rozpočtovom pláne na budúci rok chce Rusko vynaložiť viac ako šesť percent svojho hrubého domáceho produktu na obranu a armádu, čo je rekord v ruskej histórii za posledné povedzme tri desaťročia.

Žiaľ, mnohé predpovede a očakávania Západu týkajúce sa vplyvu protiruských sankcií sa nenaplnili.
Otázkou teraz je, či môžeme naďalej podporovať Kyjev tak, ako sme to robili minulý rok a začiatkom tohto roka. Predovšetkým musíme Ukrajine pomôcť prekonať túto zimu, ktorá bude veľmi ťažká. A potom opäť prevziať iniciatívu na bojisku, pretože teraz ju majú Rusi. Frontové línie sa už dlho nepohli, ale práve Rusi sú teraz aktívnejší a útočia.
Takže najpravdepodobnejším scenárom je teraz tzv. zamrznutá frontová línia?
Ak sa Rusi rozhodnú viac využiť skutočnosť, že prevzali iniciatívu na bojisku, a začnú veľkú ofenzívu, bude to pre Ukrajincov veľmi ťažká zima. Či tak urobia, nikto nevie, ale objavujú sa správy, že sústreďujú vojská v obsadených oblastiach na severe Ukrajiny v blízkosti miest, ktoré ukrajinská armáda znovu dobyla pri úspešnej ofenzíve v septembri minulého roka.
Zatiaľ nevieme, akú úlohu zohrávajú alebo budú zohrávať marcové prezidentské voľby v Rusku, hoci vzhľadom na situáciu v krajine ich nemožno nazvať voľbami.
Nevieme, či má ruská armáda politické poslanie dosiahnuť nejaký cieľ, alebo či je pre ruské vedenie dostatočným úspechom, že ukrajinská ofenzíva nebola úspešná. Možno pre kremeľskú propagandu stačí tvrdenie, že Ukrajinci so západnými zbraňami a západným výcvikom neuspeli, takže je to vlastne porážka Západu.
Kremeľ vykresľuje NATO, Spojené štáty, Európsku úniu alebo spoločne to, čo nazýva kolektívnym Západom, ako hlavného nepriateľa. Ukrajina je len prvou tvárou veľkého nepriateľa.
Vyplýva to z prejavov prezidenta Vladimira Putina, ktorý tvrdí, že Západ chce ovládnuť svet a Rusko mu v tom bráni. Pre Rusov je Ukrajina akýmsi prvým krokom v tejto obrane.
Jacek Siewiera, šéf poľského Národného bezpečnostného úradu, vyvolal v predchádzajúcich dňoch rozruch, keď povedal, že krajiny východného krídla NATO majú na prípravu konfliktu s Ruskom približne tri roky. Súhlasíte s tým?
Siewierovo vyhlásenie je prejavom určitého politického boja v Poľsku. Je to človek, ktorý presadzuje zvýšenie vojenského rozpočtu. Do funkcie ho vymenoval prezident Andrzej Duda a je spojený s odchádzajúcou vládou strany Právo a spravodlivosť.
Domnievam sa však, že krajiny NATO jednoducho musia byť pripravené na útok z východu zo strany Ruska, či už príde, alebo nie. A v tejto chvíli ešte musíme dodať Ukrajine toľko zbraní, koľko len môžeme.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine