WASHINGTON. Republikáni v Senáte amerického Kongresu zablokovali v stredu žiadosť Bieleho domu o núdzovú pomoc v hodnote 106 miliárd dolárov určenú predovšetkým pre Ukrajinu a Izrael.
Zároveň poukázali na podľa nich nedostatočné kroky vlády cielené proti migrantom prekračujúcim americké hranice s Mexikom.
Proti balíku pomoci hlasovalo 51 senátorov a za bolo 49. Balík tak nezískal potrebných 60 hlasov na schválenie.
Republikáni hlasovali proti
Zamietnutý balík obsahoval približne 60 miliárd dolárov na pomoc pre Ukrajinu v jej boji proti Rusku aj počas zimných mesiacov a približne desať miliárd pre pomoc Izraelu, ktorý vedie vojnu s palestínskym militantným hnutím Hamas. Okrem toho bola súčasťou balíka aj napríklad pomoc pre Taiwan.
Líder demokratickej väčšiny Senátu Chuck Schumer sa zaviazal, že sa bude neskôr hlasovať aj sprísnení bezpečnostných opatrení na hraniciach, ktoré požadujú republikáni.

No republikánska menšina zložená zo 49 senátorov napriek tomu hlasovala proti balíku pomoci, aby poukázala na podľa nich nedostatočné kroky vlády proti približne 10-tisíc migrantom, ktorí denne prekračujú hranice z Mexika.
Republikáni výmenou za podporu balíka podľa dostupných informácií požadujú sprísniť kritériá, podľa ktorých sa pri úvodných pohovoroch s žiadateľmi o azyl posudzuje, či majú dôvod obávať sa politickej, náboženskej či rasovej perzekúcie vo vlasti.
Tiež chcú zmeny v systéme označovanom ako "humanitárne podmienky", ktorý umožňuje dočasný pobyt inak nespôsobilých cudzincov na americkej pôde.
Tieto požiadavky výrazne komplikujú schválenie výdavkového balíka, keďže v otázke imigračnej politiky republikáni a demokrati roky nenachádzajú spoločnú reč.
Biden hľadá kompromisy
Zablokovanie pomoci pritom podľa AFP predstavuje porážku pre amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý varoval Kongres, že ruský prezident Vladimir Putin sa na Ukrajine nezastaví.
"Ak Putin ovládne Ukrajinu, tak sa tam nezastaví," varoval a zdôraznil, že Rusko by potom mohlo zaútočiť aj na niektorý členský štát NATO.
"Toto nemôže počkať," uviedol Biden v príhovore v Bielom dome. "Úprimne si myslím, že je ohromujúce, že sa sme dostali v prvom rade do bodu, v ktorom sú republikáni v Kongrese ochotní dať Putinovi ten najväčší dar," uviedol demokrat Biden v stredu v reakcii na situáciu týkajúcu sa ďalšej pomoci pre Ukrajinu.
Zároveň prisľúbil, že je pripravený na "významný kompromis" v súvislosti s požiadavkami republikánov ohľadom migrácie.
Biden sa takto vyjadril po video summite s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a lídrami skupiny G7, s ktorými rokoval o ďalšej západnej pomoci pre Kyjev.
Krátko po Bidenovom prejave Pentagon a americké ministerstvo zahraničia podľa AP oznámili, že USA poskytnú Kyjevu ďalšiu vojenskú pomoc vo výške 175 miliónov dolárov.
Dnes oznámená pomoc zahŕňa strely do raketometov HIMARS, delostreleckú muníciu alebo protitankové strely.
Šéf Bieleho domu vedie celosvetovú koalíciu podporujúcu Kyjev, no podpora pre Ukrajinu medzi republikánmi v Kongrese slabne. Bidenova administratíva pritom varovala, že čoskoro sa jej minú peniaze na ďalšiu pomoc pre Ukrajinu, ak nebudú americkí zákonodarcovia konať.
Prezident Zelenskyj ohľadom zahraničnej pomoci Kyjevu povedal, že Ukrajina sa snaží zvýšiť svoje obranné kapacity, a vyzval americké spoločnosti, aby jej v tejto snahe pomohli.
"Ukrajina nechce úplne závisieť od svojich partnerov. Ukrajina sa usiluje o to, a je toho aj schopná, aby sa stala garantom bezpečnosti svojich susedov, až zabezpečí svoju vlastnú bezpečnosť," povedal účastníkom americko-ukrajinskej bezpečnostnej konferencie vo Washingtone Zelenskyj.
Odpor rastie
Web Politico po hlasovaní napísal, že americký záväzok voči Ukrajine utrpel na pôde Senátu zničujúci úder.
Biely dom v posledných dňoch varuje, že americká vláda nebude mať v novom roku peniaze na podporu krajiny napadnutej Ruskom, a to ani vojenskú, ani ekonomickú. Výpadok pomoci od doteraz najvýznamnejšieho spojenca by podľa Bidenovho tímu mohol "ochromiť" ukrajinské bojové operácie.
Akokoľvek Bidenov balík v stredu narazil na nesúvisiacom bode, odpor, s ktorým sa návrh stretol, odráža slabnúcu ochotu republikánov podporovať Ukrajinu, píše denník The New York Times.

Odkazuje pritom na prieskumy verejnej mienky, ktoré svedčia o poklese záujmu Američanov o uvoľňovanie ďalších prostriedkov v porovnaní so začiatkom ruskej agresie.
"Naša hranica mi robí väčšie starosti ako Ukrajina," povedal podľa televízie NBC News republikánsky senátor Lindsey Graham. Diskusie v Kongrese sa odohrávajú na pozadí veľmi rušného roka na americko-mexickej hranici, kam denne prichádzajú tisíce migrantov utekajúcich predovšetkým z krajín Latinskej Ameriky.
Republikáni túto tému dlhodobo zdôrazňujú a prezidenta Bidena obviňujú, že necháva "otvorené hranice".
Rokovania v Senáte podľa všetkého budú pokračovať.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine