Text vyšiel pôvodne v agentúre Bloomberg.
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu navštívil Spojené arabské emiráty a Saudskú Arábiu, aby sa stretol s korunným princom Mohamedom bin Salmánom. Postupne sa snaží posilniť dôležité partnerstvá Moskvy so strategickými producentmi ropy.
Kremeľ ešte v utorok uviedol, že Putin tam bude rokovať o obchode a investíciách, pričom agentúra Interfax predtým informovala, že na programe rokovania bude aj trh s ropou a izraelsko-palestínsky konflikt.
Podľa Tasnim, polooficiálnej tlačovej agentúry, Putin vo štvrtok prijme aj iránskeho prezidenta Ebrahima Raisiho, ktorý na pozvanie svojho ruského partnera povedie delegáciu do Moskvy.
Putin bude na rokovaniach v Abú Zabí a nenavštívi summit COP28, ktorý sa tento týždeň koná v Dubaji, uviedol Peskov pre agentúru Bloomberg.
Táto návšteva signalizuje, že Putin sa napriek snahám USA a Európy izolovať ho na globálnej scéne čoraz viac osmeľuje cestovať mimo Ruska, jeho ekonomika má istejší základ a boje na Ukrajine sa dostávajú do patovej situácie. Spolupráca štátov Perzského zálivu s Moskvou bude počas návštevy v popredí záujmu vzhľadom na závislosť Ruska od príjmov z energií.
V článku sa dočítate:
- Ako sa Rusko snaží posilniť vzťahy s krajinami Blízkeho východu.
- Prečo Saudská Arábia kritizuje Západ.
- O vzťahoch s Iránom.
- Že finančná pomoc Ukrajine od USA sa môže zastaviť.
Presadenie vplyvu
Putinova návšteva dvoch kľúčových mocností Perzského zálivu je „jasným znakom“ toho, že Rusko sa vymaňuje z medzinárodnej izolácie, povedal Fiodor Lukianov, šéf Rady pre zahraničnú a obrannú politiku, ktorá radí Kremľu. Podľa neho to podporuje cieľ Ruska presadiť svoj vplyv na Blízkom východe a ukazuje, že SAE a Saudská Arábia, tradiční spojenci USA, chcú vyvážiť svoju zahraničnú politiku.
Saudská Arábia, SAE a Rusko sú členmi OPEC+, aliancie medzi Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu a ďalších veľkých producentov ropy, ktorá sa minulý týždeň dohodla, že jej členovia predĺžia a prehĺbia snahy o znižovanie ťažby ropy.
V pondelkovom rozhovore pre agentúru Bloomberg saudskoarabský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salmán zdôraznil úroveň dôvery a spolupráce medzi Rijádom a Moskvou v oblasti ropnej politiky. Vzťahy medzi týmito dvoma krajinami tvoria základ aliancie OPEC+.
Ruský portál Life.ru v pondelok informoval, že Putin navštívi obe krajiny. Prezident Ruska môže mať záujem využiť rozkol medzi USA a Saudskou Arábiou, ktorý nastal v súvislosti so súčasnou vojenskou kampaňou Izraela v Gaze.
Moskva podporuje snahu Rijádu o okamžité zastavenie paľby v Gaze a obnovenie arabskej mierovej iniciatívy z roku 2002, ktorá vyzýva Izrael, aby sa stiahol z arabskej a palestínskej pôdy, okupovanej od roku 1967. Tento krok má byť predstupňom vytvorenia štátu pre Palestínčanov popri židovskom štáte.
„Selektivita, ktorej sme svedkami pri uplatňovaní medzinárodných právnych a morálnych noriem, a ignorovanie ohavných zločinov spáchaných izraelskými okupačnými silami na bezbranných palestínskych civilistoch rozzúrili islamský a arabský svet,“ povedal saudskoarabský minister zahraničných vecí princ Fajsal bin Farhán počas stretnutia so svojím ruským kolegom Sergejom Lavrovom 21. novembra v Moskve.
Hoci USA varovali Izrael pred veľkými civilnými palestínskymi obeťami, Washington naďalej politicky a vojensky podporuje izraelskú operáciu v Gaze proti hnutiu Hamas, ktoré USA a Európska únia označili za teroristickú organizáciu.
Nárast sebavedomia
Rijád zaujal odlišný prístup aj k Iránu, ktorý od invázie na Ukrajinu prehĺbil svoje vzťahy a vojenskú spoluprácu s Ruskom. Hoci Washington verejne aj neverejne varoval Irán a jeho sieť ozbrojených skupín v celom regióne, aby nevyvolávali regionálnu vojnu s Izraelom, Rijád od útoku Hamasu 7. októbra a následnej vojny vyšiel Iránu v ústrety.
Putinove snahy o posilnenie vzťahov s lídrami krajín Perzského zálivu môžu mať vplyv na trvácnosť americkej podpory pre Ukrajinu. Rozpočtový riaditeľ prezidenta Joea Bidena tento týždeň varoval, že ak zákonodarcovia neschvália balík núdzového financovania, USA do konca roka vyčerpajú zdroje na pomoc Kyjevu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že protiofenzíva jeho krajiny nedosiahla požadované ciele, pretože spojenci neposkytli očakávané zbrane.
Spojené arabské emiráty sa stali domovom mnohých ruských spoločností, ktoré v dôsledku sankcií utekajú pred Západom. Prezident SAE šejk Mohammed Bin Zayed Al Nahyan sa stretol s Putinom aj na hlavnom podnikateľskom fóre v júni v Petrohrade. USA naliehali na jeho štát, aby obmedzil vzťahy s Moskvou a uzavrel kanály, ktoré Rusko využíva na obchádzanie sankcií. Tento mesiac sa Bidenova administratíva zamerala na niekoľko lodných spoločností so sídlom v SAE v rámci zásahu proti nedodržiavaniu stropu na ceny ropy.
Od februára 2022 opustil Putin Rusko len zriedka, hoci navštívil Čínu a bývalé sovietske krajiny v susedstve Ruska. Medzinárodný trestný súd naňho v marci vydal zatykač pre podozrenie z vojnových zločinov, čo mu ešte viac komplikuje zahraničné cesty.
Ruský líder sa nezúčastnil na augustovom summite rozvojových ekonomík BRICS v Juhoafrickej republike, ktorá je členom Medzinárodného trestného súdu, no ani na stretnutí G20, ktoré sa konalo nasledujúci mesiac v Indii, ktorá ani nie je signatárom súdu. Saudská Arábia ani Spojené arabské emiráty sa k súdu neprihlásili.
„Putin sa cíti sebavedomejšie, takú frekvenciu zahraničných návštev sme u neho už dlho nevideli,“ povedala Elena Suponin, blízkovýchodná analytička pôsobiaca v Moskve. „Pre Putina sú ciele návštevy v Saudskej Arábii aj v SAE rovnaké: záležitosti týkajúce sa OPEC, blízkovýchodného konfliktu a ruského predsedníctva v BRICS.“
Na tejto správe sa podieľal aj Sam Dagher.