Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Rusi sú čoraz viac unavení z vojny proti Ukrajine, ale nie sú jednotní v názore na to, koľko škody spôsobila a ako ju ukončiť, uvádza sa v správe založenej na prieskume verejnej mienky a fokusových skupinách, ktorú vypracovali Carnegie Russia Eurasia Center a Levada Center, nezávislá prieskumná skupina.
V čase, keď sa Vladimir Putin zrejme chystá na marcové prezidentské voľby, ktoré budú veľmi dobre riadené, je zjavné, že národ sa proti nemu neobrátil a snahy Západu potrestať Rusko za vojnu neoslabili jeho mocenské postavenie.
„Všetky naivné predpovede, že režim Vladimira Putina padne pre ľudovú nespokojnosť vyvolanú sankciami a vojnovými obmedzeniami každodenného života, sa nenaplnili,“ uvádza sa v správe.
V článku sa dočítate:
- prečo sú ústupky neprijateľné,
- kto je proti prímeriu za akýchkoľvek okolností,
- ako ruské úrady dokážu udržať pokoj.
Pozoruhodne stabilná podpora
Väčšina Rusov je presvedčená, že Rusko už zaplatilo vysokú cenu, a preto sa nesmie vzdať žiadneho ukrajinského územia, ktoré teraz okupuje. Podľa správy zverejnenej v utorok je Putin odhodlaný prinútiť Kyjev, aby akceptoval Ruskom zabraté oblasti.
Podľa správy zarážajúcich 68 percent Rusov podporuje pokračovanie vojny, ktorá si vyžiadala desaťtisíce mŕtvych na oboch stranách, a výrazná skupina 22 percent je rozhodne proti prímeriu za akýchkoľvek okolností. Podobný počet, približne 20 percent, je rozhodne proti vojne, pričom toto číslo sa od invázie vo februári 2022 nezmenilo.
Vyše 70 percent Rusov podporuje mierové rokovania, no len 19 percent je ochotných urobiť ústupky Ukrajine v záujme mieru. Prieskumy verejnej mienky citované v správe sa uskutočnili zoči-voči s 1600 ľuďmi.
Veľká časť najsilnejšej podpory vojny pochádza od motivovanej, hlasnej menšiny, z ktorej mnohí sú starší, militaristicky orientovaní muži s tendenciou citovať ruskú propagandu o potrebe „boja proti ukrajinským nacistom“. Podpora je menej výrazná medzi mladými ľuďmi a ženami.
Rozhodujúcim faktorom schopnosti Kremľa kontrolovať verejnú mienku a udržiavať vojnu napriek masívnym stratám je centristická skupina ľudí, ktorá nie je vehementným zástancom vojny, ale verí, že obyvateľstvo musí vo vojne podporovať prezidenta a armádu.
„Hoci je verejnosť unavená zo ‚špeciálnej vojenskej operácie‘, existujú rôzne názory na to, ako by sa mali boje skončiť,“ uvádza sa v správe, pričom sa používa oficiálny eufemizmus Kremľa pre vojnu. „Problém je v tom, že priemerný Rus verí, že je jeho povinnosťou schvaľovať to, čo štát považuje za morálne a správne. To vysvetľuje nárast podpory represívnych a reštriktívnych zákonov.“
Správa nadväzuje na predchádzajúci hĺbkový výskum v prvých šiestich mesiacoch vojny a naznačuje, že podpora vojny zostala pozoruhodne stabilná napriek vojenským neúspechom a vysokým stratám. Armáda nezverejňuje aktuálne údaje o stratách a propagandistické kanály neustále zľahčujú neúspechy na bojisku, popierajú ruské zverstvá a vychvaľujú armádu.
Stačí iba víťazstvo
Správa Denisa Volkova z Levadovho Centra a Andreja Kolesnikova z Carnegie Russia Eurasia Center naznačuje, že zmiernenie podpory vojny v niektorých častiach obyvateľstva nezmarí Putinovo znovuzvolenie v čase, keď sa Kremeľ snaží využiť kampaň na posilnenie prezidentovej osobnej legitimity po tom, čo v roku 2020 zmenili zákon tak, aby Putin mohol pôsobiť ďalšie prezidentské obdobie.
„Ruské povedomie uviazlo medzi dvoma protichodnými názormi,“ uvádza sa v správe. Vo fokusových skupinách väčšina stúpencov vojny tvrdila, že „musíme dokončiť, čo sme začali“ a „už sme stratili príliš veľa na to, aby sme teraz prestali, stačí iba víťazstvo“.
Tí, ktorí chcú mierové rozhovory, vyjadrili názory ako „príliš veľa našich chlapcov zomiera“ a „na oboch stranách je príliš veľa obetí“.
Vojnová propaganda Kremľa o tom, že Rusko vedie vojnu o prežitie proti ukrajinským „nacistom“ podporovaným Západom, sa podľa správy vo fokusových skupinách často opakovala.
Vysoké náklady a nedostatok jasných prínosov vojny však vyvolali znepokojenie: Podľa správy je 41 percent Rusov presvedčených, že vojna priniesla viac škody ako úžitku, kým o opaku je presvedčených 38 percent.
Väčšina Rusov stotožňuje politické záujmy Putina so záujmami národa ako celku a má tendenciu podporovať vojnu, aj keď ju považuje za škodlivú, uvádza sa v správe.
„Mnohí ľudia podporujú vládne iniciatívy, aj keď si uvedomujú, že sú škodlivé,“ uvádza sa v správe. „To nám hovorí niečo o mechanizme rozhodovania ľudí - podriadia sa všetkému, o čom rozhodla vláda.“
Hoci Rusi vyjadrujú vláde malú dôveru v každodenných záležitostiach, ako je poskytovanie služieb, argumentáciu Kremľa o tom, že vojna je nevyhnutná, sú pripravení prijať.
„Štát naďalej vytvára prevládajúcu verejnú mienku prostredníctvom propagandy,“ napísali autori a dodali, „pred rokom by sa táto časť spoločnosti možno rozhodla skryť pred realitou. Dnes žije v umelom svete, v ktorom ruský národ plní mesiášske poslanie.“
Väčšina Rusov podľa správy akceptuje, že vojna bude trvať dlho, a mnohí to radšej nevnímajú. „Namiesto toho sa sústredia na svoj vlastný život,“ uvádza sa v správe. „Tým, že úrady upúšťajú od vyhlásenia ďalšej vlny mobilizácie, dokážu udržať pokoj a ľahostajnosť verejnosti. Upokojujú ľudí propagandou a kupujú si ich podporu finančnou pomocou.“
Autor: Robyn Dixon
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine