MOSKVA, PRAHA. Rusko sa pripravuje na prezidentské voľby, ktoré sa pravdepodobne uskutočnia 17. marca. Sedemdesiatjedenročný Vladimir Putin, ktorý sa stal prvýkrát prezidentom v roku 2000, má v úmysle nielen zostať v Kremli piate funkčné obdobie, ale naopak, ešte viac posilniť svoje autoritárske postavenie.
Dátum, ktorý ešte musí schváliť Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, nie je vybraný náhodne. Pripadá na 10. výročie zverejnenia návrhu zmluvy o prijatí tzv. republiky Krym do Ruskej federácie Moskvou. Dokument potvrdzujúci nezákonnú anexiu ukrajinského Krymu bol podpísaný o deň neskôr, 18. marca 2014.
Informácie, ktoré v posledných dňoch zverejnil najmä nezávislý denník Moscow Times (ruská verzia), naznačujú, že v administratíve Kremľa a medzi Putinovými poradcami vládne pred nadchádzajúcimi voľbami určitá neistota. Nejde o to, že "hlavný kandidát" nebude zvolený s prehľadom, ale o to, či sa dosiahne čo najvyššia volebná účasť. Kremeľ považuje 70 percent za najnižšiu politicky prijateľnú hranicu. A, samozrejme, ide o to, aby Putin získal čo najvyšší počet hlasov. Plán je "najmenej 75 percent".