Text vyšiel na webe Aktuálne.cz
V utorok 27. novembra 2007 deväť minút po pol ôsmej večer dostala pražská polícia hlásenie, že na Vinohradoch došlo k streľbe. Na križovatke ulíc Polská a U Kanálky zostala mŕtva jedna osoba. O necelé štyri týždne neskôr, deň pred Štedrým dňom, sa polícii podarilo zadržať vraha. Strelcom na Vinohradoch bol Timur Treťjakov.
Vtedy 25-ročný mladík bol odsúdený na 22 rokov väzenia za nájomnú vraždu. Do trestu bol započítaný aj predchádzajúci pokus o vraždu, pri ktorom Treťjakov takmer dobodal muža na Václavskom námestí. Vrah pracoval pre Andranika Soghojana, arménskeho bossa pražského podsvetia, ktorý viedol mafiánsku vojnu s čečenskými gangmi.
Treťjakov sedí vo väznici Mírov v Šumperskom okrese, ktorá je popri Valdiciach a Karvinej najtvrdšou väznicou v Česku.
Ako teraz zistil portál Aktuálně.cz, muž sa v druhej polovici tohto roka pokúsil dostať na slobodu. Žiadal odpustiť zvyšných viac ako šesť rokov trestu. Nepodarilo sa mu to. Okresný súd v Šumperku jeho žiadosť zamietol.
Chcel sa zapojiť do bojov vo svojej vlasti
"Podstatou prípadu bola žiadosť o odklad výkonu zvyšku trestu odňatia slobody, ktorú súd zamietol," potvrdil Aktuálně.cz hovorca súdu René Braun.
V podobných prípadoch môže byť zločinec prepustený z väzenia, ale potom by musel byť v rámci medzinárodnej spolupráce v trestných veciach deportovaný alebo odovzdaný do inej krajiny. Nič z toho sa však na Treťjakova nevzťahovalo.
Za Ukrajinca sa prihovorilo združenie jeho krajanov z jeho rodnej krajiny, ktorí zaslali súdu písomné záruky. Ruská okupácia Ukrajiny zohrala dôležitú úlohu v jeho motivácii opustiť väzenie.
"V podrobne odôvodnenej žiadosti opísal svoj súčasný názor na trestnú činnosť a záujem zapojiť sa do bojov vo svojej vlasti," uvádza sa v súdnom dokumente, ktorý má Aktuálně.cz k dispozícii.
Treťjakov sa proti zamietnutiu svojej žiadosti mohol brániť len podaním sťažnosti na ústavný súd, čo je postup, ktorý zvolil. Ústavný súd sa snažil presvedčiť, že súd v Šumperku porušil jeho ústavné práva.
Keď tribunál jeho žiadosti nevyhovel, svoje rozhodnutie podrobne neodôvodnil. Podľa Ukrajinca je takýto postup neprípustný.
Ústavný súd však v októbri jeho sťažnosť zamietol. Upozornil ho, že v konaní o odpustenie zvyšku trestu nie je potrebné vypracovať podrobné odôvodnenie.
"Za tejto situácie ústavný súd v zákonnom postupe okresného súdu nevidí zásah do namietaných práv sťažovateľa," uvádza sa v náleze, ktorý má redakcia.
Tým sa príbeh možného prepustenia Treťjakova uzavrel.
Osudné auto Bentley
"Poskytnúť požadované informácie mi bráni povinnosť mlčanlivosti," reagoval Treťjakovov advokát David Bukal na žiadosť Aktuálně.cz o stanovisko k neúspechu svojho klienta.
Jeho klient je za mrežami už takmer 16 rokov, vrátane väzby. Pôvodne mu bol vymeraný doživotný trest, ale odvolací súd uviedol, že podmienky pre takýto trest neboli splnené.
Treťjakova dostali za mreže útoky na ľudí, na ktorých spomínaný šéf Soghojan ani neukázal. Vrah sa pomýlil. Dostal pokyn zlikvidovať neposlušného arménskeho podnikateľa z Vinohradov, ktorý jazdil na aute značky Bentley.
Na križovatke síce takéto auto stálo, ale patrilo niekomu inému. Vodič vtedajšieho šéfa lotériovej spoločnosti Sazka Aleša Hušáka vybehol na nákup.
Išlo o druhý Treťjakov pokus o vraždu podnikateľa, keďže sa pomýlil už pri útoku na Václavskom námestí. Incident sa odohral desať dní pred streľbou na Vinohradoch.
V samotnom centre Prahy bodol deviatimi ranami nožom iného Arména, ktorého vytiahol z auta, v ktorom sedel so svojou partnerkou. Napadnutý muž útok prežil.
"Stupeň nebezpečnosti konania obžalovaného Treťjakova je veľmi vysoký... konal na objednávku, typicky ako nájomný vrah, kde je zrejmé, že mu je ľudský život úplne ľahostajný. Obidvoch skutkov sa dopustil vždy v centre mesta, nepochybne za prítomnosti viacerých osôb, ktoré sa v tom čase v centre nachádzali," uvádza sa v konečnom verdikte nad Ukrajincom.
"Spáchal som tieto činy"
Treťjakov sa pokúsil zvrátiť prípad už skôr. Koncom minulého roka požiadal Mestský súd v Prahe o obnovenie procesu. "Uznávam, že som tieto činy spáchal, ale motívy týchto činov boli úplne iné, čo je pre mňa veľmi dôležité," povedal na súdnom pojednávaní, na ktorom hovoril prostredníctvom videokonferencie z väzenia.
Tvrdil, že polícia počas vyšetrovania ignorovala ďalších podozrivých zapojených do prípadu. Navrhol tiež vypočuť možných svedkov z arménskej a čečenskej komunity.
Sudkyňa Pavla Hájková však jeho žiadosť v januári tohto roku zamietla. "Odsúdeným uvádzané skutočnosti nie sú také, ktoré by mohli odôvodniť iné rozhodnutie o vine," uviedla.
Predtým médiá uvádzali, že Treťjakov je Čečenec z Ruska, neskôr však vyšiel najavo jeho ukrajinský pôvod.
O tom hovoril aj na súde v januári. "Pochádzam z východnej časti Ukrajiny, celý život som tvrdo študoval a pracoval," povedal. Vraj študoval telocvik, po štúdiách mal potom pracovať ako tréner.
Pri útoku na Václavskom námestí pomáhali Treťjakovi dvaja komplici, ktorí dostali tri a tri a pol roka väzenia. Jeden z nich však pred vynesením rozsudku ušiel z Českej republiky.
Andranik Soghojan, ktorý si vraždy objednal, bol odsúdený na 22 rokov väzenia. Prvá inštancia ho však pôvodne oslobodila a Soghojan potom odišiel do Arménska.
Autor: Jan Horák
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine