Text pôvodne vyšiel na webe Aktuálne.cz
Členské štáty dvadsaťsedmičky zrejme nesplnia sľub dodať Ukrajine do marca budúceho roka sľúbené množstvo munície. Neoficiálne sa o tom hovorí už niekoľko týždňov, teraz to prví politici pripustili aj verejne.
Hlavným dôvodom je menší záujem európskych zbrojných firiem o zákazky pre Ukrajinu.
Na jar tohto roku štáty EÚ prisľúbili, že do marca 2024 dodajú krajine, ktorá čelí ruskej agresii, milión kusov delostreleckej munície. Na stretnutí v Bruseli pred niekoľkými dňami však nemecký minister obrany Boris Pistorius, šéf spoločnej zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell a ďalší politici uviedli, že "možno nebudú schopní splniť záväzok do stanoveného termínu".

Zo sľúbeného milióna Európa doteraz dodala približne 300-tisíc nábojov, najmä zo zásob krajín EÚ.
EÚ vyčlenila celkovo dve miliardy eur na zabezpečenie toho, aby Ukrajina mohla zabezpečiť sľúbené množstvo munície. Z tejto sumy bola polovica určená na úhradu munície z národných skladov, druhá na zvýšenie produkcie zbrojárskych závodov EÚ a na spoločné tendre na nové dodávky pre Ukrajinu.
Kým armádne sklady v celej EÚ sa vyprázdňujú, druhá európska noha podľa diplomatov EÚ pokrivkáva. Európske zbrojárske spoločnosti majú menší záujem o kontrakty pre Ukrajinu, ako Únia očakávala.
Je to najmä preto, že spoločnosti sa zdráhajú odkloniť dodávky od svojich klientov. Zbrojárske spoločnosti nezvládajú uspokojiť dopyt na oboch stranách.
Thierry Breton, európsky komisár pre vnútorný trh, uviedol, že európskemu obrannému priemyslu sa podarilo zvýšiť svoju kapacitu o 30 percent v porovnaní s minulým rokom. Stále však dochádza k vývozu munície do iných krajín na úkor Ukrajiny.

"Zbrojárske spoločnosti na európskom kontinente sa museli v minulosti preorientovať na iné trhy, pretože tu bol dlhodobo slabý dopyt. V roku 2022 tak zostalo v Európe len 35 percent zbrojnej produkcie EÚ," uviedol pre Aktuálně.cz bývalý minister obrany Jiří Šedivý, teraz šéf Európskej obrannej agentúry, ktorá koordinuje spoločné nákupy munície.
"To sa nedá zmeniť zo dňa na deň. Firmy nechcú prísť o kľúčových mimoeurópskych zákazníkov."
Problémy s pôžičkami
Niektoré firmy sa podľa Šedivého sťažujú aj na to, že banky a iné finančné inštitúcie im nie sú ochotné požičať peniaze na zvýšenie výrobných kapacít.
Zbrojársky sektor sa vraj nepovažuje za dlhodobo udržateľný z hľadiska takzvanej ESG, teda sociálnej a environmentálnej zodpovednosti.
"Neustále sa nám ozývajú najmä menšie spoločnosti z mnohých krajín, vrátane tých so silným obranným priemyslom, ako sú Nemecko a Francúzsko, že majú problémy získať úver," hovorí Šedivý.
Banky podľa neho zjavne neoprávnene stigmatizujú obranný priemysel napriek tomu, že bol vylúčený z ekologických noriem EÚ - taxonómie.
Minulý týždeň ministri obrany EÚ spolu s vedením Európskej obrannej agentúry vyzvali súkromné a štátne finančné inštitúcie, aby malým a stredným podnikom uľahčili prístup k úverom. Z týchto peňazí by sa financoval rozvoj a inovácie.
Musíme urobiť viac
Európska obranná agentúra doteraz podpísala so zbrojárskymi spoločnosťami EÚ celkovo deväť zmlúv na novú muníciu pre Ukrajinu.
Tieto kontrakty predstavujú celkovú sumu štvrť miliardy eur, čo je približne štvrtina vyčlenenej sumy.
Šéf Európskej obrannej agentúry to považuje za sľubnú sumu. Hoci je podľa neho nepravdepodobné, že sa marcový termín dodrží, meškanie by nemalo byť výrazné. "Tlak na firmy je, zákazky a peniaze sú. Milión kusov munície dodáme, aj keď asi nie úplne načas," domnieva sa Šedivý.
Agentúra Bloomberg pred časom napísala, že dodávky z EÚ sú "nevyhnutné" na to, aby Ukrajina udržala krok s Ruskom, pokiaľ ide o muníciu. Podľa Bloombergu Rusi dokážu na budúci rok vyrobiť dva milióny nábojov a ďalšiu muníciu dostávajú zo Severnej Kórey.
Ukrajinské zdroje uvádzajú, že bojujúca krajina zaostáva za Ruskom nielen v množstve munície, ale aj všetkého vybavenia na bojisku.
Šéf diplomacie EÚ Borrell preto vyzval na zvýšenie produkcie európskych zbrojárskych závodov. "Robíme dosť, ale musíme urobiť viac," povedal.
Podľa Borrellovho hovorcu Petra Stana však skutočnosť, že Rusko prevyšuje Ukrajinu v množstve techniky až desaťnásobne, vedenie EÚ nijako zvlášť neznervózňuje.
"Ide aj o efektívnosť využitia techniky a stratégie, v ktorej sú Ukrajinci dlhodobo desaťkrát lepší ako Rusko," povedal Stano pre Aktuálně.cz.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine