Text pôvodne vyšiel na webe Aktuálne.cz
V spravodajských kruhoch je okolo ruskej agresie na Ukrajine rušno. Rozruch spôsobili dve kľúčové kremeľské médiá. Tie v pondelok vydali správu o preskupení ruských vojsk na ľavom okupovanom brehu Dnepra. Potom správu rýchlo stiahli.
Ak by bola informácia pravdivá, išlo by o zásadný posun na južnom fronte.

"Po analýze situácie sa velenie (ruskej) Dneperskej skupiny rozhodlo presunúť jednotky na výhodnejšie pozície východne od Dnepra," uviedla pôvodne štátna tlačová agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany.
Agentúra uviedla, že po preskupení sa časť síl z Dneperského zoskupenia uvoľní a použije na iných úsekoch frontu. Krátko nato však začala RIA Novosti tvrdiť, že správu vydala omylom a stiahla ju.
To isté urobila aj tlačová agentúra TASS.
Loading
...
Ak by časť ruských jednotiek skutočne opustila tieto pozície, Ukrajinci by mali väčšiu šancu presunúť sa a usadiť na ľavom brehu rieky bližšie k okupovanému Krymskému polostrovu.
Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) by to predstavovalo významný posun na bojisku. V súčasnosti sa začínajú množiť špekulácie, čo mal tento incident ruských agentúr, prostredníctvom ktorých komunikuje ruské ministerstvo obrany, znamenať.
"Boli agentúry, ktoré sú primárnym zdrojom informácií o vojne, oklamané? Zverejnili ruské orgány nedopatrením informácie, ktoré nemali byť verejne známe?" pýta sa americká agentúra AP.
Tvrdí, že Moskva aj Kyjev v minulosti počas ruskej invázie skresľovali udalosti, informovali o útokoch, ktoré sa nikdy nestali, popierali skutočné údery a hovorili o plánovaných operáciách, ktoré sa nikdy neuskutočnili.

Správy agentúr TASS a RIA Novosti o presune vojsk sa podľa AP zdali dôveryhodné, pričom ruské štátne agentúry často informujú o vývoji krátko pred vydaním oficiálnych vyhlásení.
K ich dôveryhodnosti prispela aj skutočnosť, že správy boli vydané takmer súčasne a jazykom typickým pre vyhlásenia ruského ministerstva obrany. Vyhlásenie znelo podobne ako oznámenie, ktoré Rusko vydalo, keď minulý rok pod tlakom ukrajinskej protiofenzívy stiahlo vojakov z Charkovskej oblasti a neskôr z Chersonu a okolia.
V prípade ľavého brehu Dnepra však ukrajinské sily údajne vytvorili len malé predmostia na Ruskom okupovanom území, takže je otázkou, prečo by sa Rusko sťahovalo.
Podľa agentúry Reuters tento veľmi nezvyčajný incident naznačil, že v ruskom vojenskom velení a štátnych médiách môže byť zmätok v tom, ako informovať o situácii na bojisku.
Ukrajinský denník The Kyiv Post tiež cituje vyhlásenie Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). Podľa neho správy mohli odrážať úvahy a diskusie v rámci ruského vojenského vedenia, ktoré "predčasne vstúpili do informačného priestoru pred ich oficiálnym zverejnením". ISW hneď ponúkol druhé vysvetlenie - falošné správy boli Kremľom zámerne zverejnené s cieľom zmiasť a oklamať ukrajinské sily.
"Je však veľmi nepravdepodobné, že by Ukrajinci prijali nejaké rozhodnutia na operačnej úrovni na základe obmedzených mediálnych správ o preskupení ruských síl. A ak sú tieto správy súčasťou informačnej operácie, je nepravdepodobné, že by sa im podarilo oklamať ukrajinské velenie," dodala ISW.
Server RBK po stiahnutí správ uviedol, že ruské ministerstvo obrany vníma ich rozšírenie ako provokáciu. Ukrajinské vládne Centrum národného odporu zasa uviedlo, že pri Dnepri zatiaľ nebol zaznamenaný žiadny presun vojsk - Rusko podľa neho šírením správ vedie informačnú kampaň proti Ukrajine.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine