KYJEV. Vojna Ruska proti Ukrajine sa stala dôležitou skúškou delostrelectva, protilietadlových zbraní, obrnených vozidiel a bezpilotných lietadiel.
Už len správa o úspešnom použití proti jednej z najsilnejších armád sveta si zaslúži pozornosť výrobcov a poskytuje presvedčivý argument pri rokovaní so zákazníkmi.
Zbrojárske spoločnosti, ktorých výrobky vo vojne obstáli, nielenže dostávajú objednávky na doplnenie vyčerpaných arzenálov západných krajín, ale vďaka dobrej reklame získavajú nové trhy, rozširujú výrobu a modernizujú svoje výrobky rýchlejšie ako ich konkurenti, píše denník Ukrajinska pravda pod titulkom "Prečo sa západným krajinám oplatí dodávať zbrane Ukrajine".
Ako konkrétny príklad uvádza "historickú udalosť" z mája tohto roku, keď americký protiraketový systém Patriot zostrelil z oblohy nad Kyjevom ruskú raketu Kinžal, o ktorej predtým tvrdilo, že ju žiadny systém protivzdušnej obrany nedokáže zachytiť.

Oznámenie Ukrajiny o zostrelení ruskej rakety a článok denníka The Wall Street Journal o tom, ako sa americké Patrioty stali hrdinami ukrajinskej vojny, sa stali neoceniteľnou reklamou, ktorá výrobcom, firmám Raytheon a Lockheed Martin, priniesla miliardové zisky.
Až doteraz sa verilo, že dodávky zbraní Ukrajine závisia iba od lojality spojencov a víťazstvách na fronte, píše Ukrajinská pravda.
Tieto dodávky však ovplyvňuje aj konkurencia medzi západnými štátmi a ich ambície umiestniť sa na svetovom trhu so zbraňami, domnieva sa denník a ako príklad komerčného úspechu uvádza americké raketomety HIMARS, ktoré podľa neho zmenili pravidlá hry v rusko-ukrajinskej vojne.
Tento úspech pritiahol aj pozornosť Litvy, Lotyšska a Estónska, ktoré hľadali zbraň schopnú odradiť ruskú armádu. Minulý rok pobaltské štáty prešli od záujmu k podpisu zmlúv v hodnote viac ako miliardy dolárov.

Medzitým sa popularita raketometov rozšírila aj mimo Európy: Taiwan rozšíril svoju objednávku a záujem prejavilo aj Maroko a tri krajiny ázijsko-tichomorského regiónu. A výrobcovia Lockheed Martin a Raytheon plánujú zdvojnásobiť ročnú výrobu.
Francúzsko sa tiež snaží využiť rastúci dopyt po zbraniach a ponúka svoje húfnice Caesar, ktoré sa osvedčili aj na ukrajinskom bojisku. "Do konca roka budú továrne Nexteru pracovať nepretržite a namiesto štyroch húfnic mesačne budú vyrábať osem," poznamenal ukrajinský denník.
Dodal, že zvýšenému dopytu sa tešia aj protitankové strely Javelin, ktoré tiež vyrábajú americké spoločnosti Lockheed Martin a Raytheon.

"Po úspešnom použití proti ruským tankom si ich objednali Brazília, Albánsko, Bulharsko a Lotyšsko," uviedol denník a dodal, že výrobcovia plánujú vyrobiť štyritisíc týchto rakiet ročne, čo je dvakrát viac ako pred ruskou inváziou na Ukrajinu.
Potenciálni zákazníci sa ponáhľajú, pretože kapacita zbrojárskych závodov je obmedzená, často čiastočne rezervovaná pre Ukrajinu alebo na doplnenie zásob v tých krajinách, z ktorých boli zbrane na Ukrajinu dodané.
Podľa novín je príkladom americko-nórsky systém protivzdušnej obrany NASAMS, ktorý sa ukázal ako veľmi účinný pri zostreľovaní ruských rakiet a dronov. Hoci výrobný cyklus týchto zbraní je dlhý, taiwanské orgány sa rozhodli počkať, kým na nich príde rad.
Zvýšil sa aj dopyt po bezpilotných lietadlách Switchblade 300/600, o ktorých málokto počul predtým, ako sa osvedčili v bojoch s Rusmi a stali sa neodmysliteľnou súčasťou modernej vojny.
Minulý rok podpísali zmluvy na ich nákup Francúzsko a Litva, uvádza Ukrajinská pravda. Ako ďalší príklad uviedol turecké bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2, ktorých nasadenie na Ukrajine prinútilo výrobcu zlepšiť súčinnosť svojich dronov s delostrelectvom, zrýchlil výmenu informácií, zlepšil ochranu pred rádioelektronickým rušením a umožnil súčinnosť s dronmi, ktoré zasiahnu cieľ a samé pri tom zaniknú.
Denník ako ďalší príklad uvádza francúzsko-talianskeho konkurenta amerického systému Patriot, systém SAMP-T, ktorý však nikdy nebol testovaný v boji - až kým ho Francúzsko a Taliansko začiatkom tohto roka neposkytli Ukrajine.
Podobne konkurencia amerických stíhačiek by podľa novín mohla podnietiť Štokholm, aby poskytol Ukrajine stíhačky Saab JAS 39 Gripen. Hoci o ne prejavili záujem desiatky krajín, kupujúci nakoniec uprednostnili americké F-16 alebo F-35.
Na rozdiel od svojich amerických konkurentov švédska stíhačka nebola nikdy testovaná v reálnom boji.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine