Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
KYJEV. "Všade sú rozbité okná a dvere. Pri každodenných útokoch je ťažké ich opraviť, pretože sa každý deň rozbijú znova," hovorí Hanna, jedna z posledných stoviek obyvateľov Avdijivky.
Z mesta na východe Ukrajiny, ktoré je v poslednej dobe pod intenzívnymi útokmi ruskej armády, by chcela utiecť. Jej matka ale odmieta a Hanna ju nechce opustiť.
Hanna žije so svojou matkou na piatom poschodí domu v Avdijivke, kde kedysi žilo viac ako 30-tisíc ľudí. "Nemôžem ju tu nechať. Povedala, že chce spať vo vlastnej posteli. Má sedemdesiatjeden rokov a má problémy s nohami. Keby zostala sama, nemohla by si zohnať vodu ani drevo," opísala v telefonickom rozhovore pre BBC News.
Keď sa niekto z obyvateľov vydá do posledného zostávajúceho obchodu v meste, znamená to vziať život do vlastných rúk, uviedla v rozhovore Hanna. "Nie sú tu žiadne miesta, kde by sa dalo ukryť v prípade útoku. Ak počujete poplach, nemáte dosť času na to, aby ste sa dostali do bezpečia," vysvetlila. BBC v článku poznamenala, že obchod, o ktorom Hanna hovorila, bol v čase, keď reportáž vyšla, už zničený.

V Avdijivke, ktorá je v súčasnosti podľa ukrajinských úradov zrejme najviac zničeným miestom na Ukrajine, zostáva približne tisíc obyvateľov.
Tí sa v meste, ktorého väčšinu tvoria trosky, spoliehajú na zariadenia, ktoré sa nazývajú stanica nezlomnosti. Tie po celej krajine vybudovala ukrajinská vláda. Poskytujú ľuďom prístrešie s jedlom, teplom a elektrinou. Pre niektorých miestnych obyvateľov sa tieto miesta stali aj domovom.
Maryna, 40-ročná žena, ktorá sa na miesto presťahovala po tom, ako jeden z útokov zničil dvere a okná jej domu, pracuje v stanici nezlomnosti ako dobrovoľníčka.
Aj keď sa zázemie nachádza v suteréne, ani tak sa Maryna nemá šancu dobre vyspať. "Stále lietajú rakety. Každý deň a každú noc. Je ich priveľa. Každý sa bojí," povedala britskej verejnoprávnej televízii Ukrajinka, ktorej dospelý syn už z Avdijivky utiekol. Dúfa, že ho bude nasledovať.
Maryna počas rozhovoru spomínala aj na to, aká bola Avdijivka pred vojnou. "Mali sme park, bulvár. Veľa obchodov. Sadili sme stromy. Bolo tu krásne. Navštevovali sme kultúrne centrum, mali sme veľa festivalov a osláv," spomínala.

Hoci by sa na toto miesto raz rada vrátila, obáva sa, že sa nebude mať kam vrátiť. "Avdijivka už neexistuje," dodala.
Dostať ľudí z mesta je ťažké a nebezpečné. Evakuácie riadi špeciálna policajná jednotka známa ako Bieli anjeli, pre ktorých je niekedy ťažké presvedčiť miestnych, aby odišli.
Jeden z členov tejto jednotky, Hennadij Judin, hovorí, že za týždeň odviedli do bezpečia 50 ľudí. Situácia v oblasti sa však výrazne zhoršila.
"Na mesto a okolité dediny sa neustále útočí," povedal dôstojník, podľa ktorého lokalita čelila delostreleckým útokom a útokom zo salvových raketometov. Zasiahli ho aj letecké bomby alebo rakety. "Prečo sme tam do čerta sedeli, veď nám predtým povedali, aby sme odišli," hovorí staršia žena, ktorá už nemohla znášať hrôzy vojny.
Priemyselná a strategicky dôležitá Avdijivka leží na frontovej línii. Mesto sa niekedy označuje za vstupnú bránu do Donecka, ktoré leží neďaleko a je okupované Rusmi.
Tí sa snažia Avdijivku obsadiť od začiatku invázie. Aj preto nedávno začali veľkú ofenzívu na mesto a boje sa v posledných dňoch ešte viac zintenzívnili.
Podľa BBC by dobytie Avdijivky umožnilo Rusku posunúť front a sťažiť Ukrajincom opätovné získanie Donecka. Avdijivka sa pritom nachádza v blízkosti frontovej línie od roku 2014, keď na východe Ukrajiny vypukol ozbrojený konflikt medzi Moskvou podporovanými separatistami a ukrajinskou armádou.
Loading
...
Autor: Michaela Lišková
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine