Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Rusko a Ukrajina opäť zvádzajú neľútostný boj o kontrolu nad mŕtvym mestom.
V posledných dňoch moskovské sily postupujú na sever Avdijivky - asi päť kilometrov severne od okupovaného regionálneho hlavného mesta Doneck na východe Ukrajiny - v nádeji, že mesto obkľúčia a ovládnu jeden z najlepšie opevnených bodov ukrajinského frontu.
Prudká eskalácia bojov nesie zlovestné ozveny niekoľkomesačnej pekelnej bitky o Bachmut, v ktorej desaťtisíce ruských a ukrajinských vojakov padli v boji o kontrolu nad mestom, ktoré bolo z veľkej časti zrovnané so zemou a zostali po ňom len tlejúce ruiny.
V reakcii na divoké ruské útoky Ukrajina v posledných dňoch presunula prápory z najmenej jednej brigády na južnom fronte do Avdijivky - čo je znakom toho, že Kyjev čerpá zdroje, ktoré by inak mohol sústrediť na protiofenzívu s cieľom vyhnať ruských okupantov.
Straty na oboch stranách už boli vysoké.
V článku sa dočítate:
- čo hovorí Biely dom,
- ako by mohla výhra Rusov v Avdijivke ovplyvniť frontovú líniu,
- čo sa zrejme Rusi snažia v rámci ukrajinskej protiofenzívy dosiahnuť,
- ako prebieha humanitárna pomoc civilistom.
Triezva pripomienka
Ukrajina tvrdí, že Rusko pri útoku na Avdijivku stratilo značné množstvo vojenskej techniky. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok britskému premiérovi Rishimu Sunakovi povedal, že Moskva stratila celú brigádu bojovníkov. Tieto tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť.
Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby vo štvrtok povedal, že ruský útok na Avdijivku bol "triezvou pripomienkou", že ruský prezident Vladimir Putin sa chce zmocniť celej Ukrajiny. Kirby varoval, že Moskva "môže v nasledujúcich mesiacoch dosiahnuť určité taktické úspechy", ale na úkor "tisícov" ruských vojakov.
"Máme informácie, že ruská armáda skutočne popravila vojakov, ktorí odmietli poslúchnuť rozkazy," povedal Kirby.
Avdijivka je cieľom od roku 2014, keď Rusko začalo podnecovať vojnu na Ukrajine, a zrejme má väčšiu strategickú hodnotu ako Bachmut, ktorého sa Rusko zmocnilo v máji.
V uplynulom desaťročí sa ruské sily opakovane pokúšali mesto obkľúčiť. Zisk Avdijivky by mohol otvoriť 50- až 65-kilometrový úsek frontovej línie a vytvoriť bránu z okupovaného Donecka do ďalších miest, ako je Kostiantynivka na severe, ktoré sú kľúčové pre Putinov cieľ ovládnuť celú Doneckú oblasť.
V ostrej paralele medzi Avdijivkou a bitkou o Bachmut Zelenskyj v pondelok označil odolnosť ukrajinských síl v Avdijivke za "silu celej Ukrajiny".
Po tom, ako sa heslo "Bachmut drží!" stalo minulý rok národným pokrikom, Kyjev obetoval tisíce vojakov v márnej snahe udržať mesto. Stále sa vedú diskusie, či to stálo zato.
Prežil iba zázrakom
Vitalij Barabáš, veliteľ vojenskej správy Avdijivky, povedal, že nedávne útoky Ruska sa nepodobajú ničomu, čo videl za takmer desať rokov bojov, pričom Moskva nasadila obrovské množstvo personálu a techniky.
Posledná cesta do Avdijivky z územia ovládaného Ukrajinou prechádza popri vysokom stromoradí a pri vstupe do obrovského koksárenského a chemického závodu v meste sa stáča na juh. Závod, ktorý bol kedysi hospodárskym srdcom Avdijivky, ktorá mala pred vojnou 32-tisíc obyvateľov, je teraz zničený a opustený.
Tých niekoľko ľudí, ktorí riskujú cestu - zvyčajne sú to dobrovoľníci, ktorí pomáhajú približne 1600 zostávajúcim obyvateľom mesta - musí jazdiť rýchlo. Minulý týždeň ruský dron zhodil výbušninu na nákladné auto, ktoré rozvážalo chlieb, a rozmetal mu strechu. Vodič ako zázrakom prežil.
Keď sa pracovníci vojenskej správy Avdijivky v utorok rútili smerom k mestu, prebiehala intenzívna bitka. Kilometer severovýchodne od cesty stúpali k oblohe husté kúdoly tmavého dymu.
V posledných dňoch ruské sily postúpili za Krasnohorivku šesť kilometrov severne od Avdijivky, smerom k mestskej železnici. V utorok Moskva vyhlásila, že sa zmocnila kopy priemyselného odpadu, čo bol taktický úder Ukrajine.
Ruské jednotky neskôr na vrchole hromady nakrátko vyvesili ruskú a sovietsku vlajku.
Mesačná krajina
Obnovený útok Moskvy na Avdijivku sa začal 10. októbra, keď Rusko podľa ukrajinských predstaviteľov vyslalo tri brigády a až sto kusov techniky.
"Je jasné, že ruská armáda sa snaží prevziať iniciatívu," povedal Michael Kofman, vedúci pracovník programu Rusko a Eurázia v Carnegieho nadácii za medzinárodný mier.
"Samotné dobytie Avdijivky ich pozíciu výrazne nezlepší," povedal Kofman. "Je tiež nepravdepodobné, že by si ruské sily udržali dynamiku alebo dosiahli zásadný prelom."
V utorok sa administratíve počas krátkeho útlmu bombardovania konečne podarilo dopraviť do mesta zásoby.
Dodávky vody do mesta sa zastavili ešte pred ruskou inváziou, elektrina bola prerušená v apríli 2022. Časti mesta sú mesačnou krajinou. Ulice pokrývajú črepiny. Niektoré budovy majú uprostred rozstrieľané diery. Iné sa práve zrútili.
V utorok bola Avdijivka ako v oku búrky. Každých pár minút hrmelo delostrelectvo, Ukrajina búšila na severovýchodnú perifériu mesta v snahe zastaviť ruský postup.
"Dnes je to trochu pokojnejšie," povedal Barabáš. "Vidíme, že ich armáda posilňuje svoje pozície. Veríme, že čoskoro dôjde k tretej vlne ich ofenzívy."
Barabáš a jeho tím boli v meste, aby zdokumentovali dopady siedmich raketových úderov z noci. Počas jeho rozhovoru sa v blízkosti ozývali výbuchy.
"To je Zuška," povedal s odkazom na protilietadlové delo ZU-23. "Možno niekde letí ruský dron Orlan, snažia sa ho zostreliť," povedal.
Snaha o rozptýlenie
Na okraji Avdijivky bola jednotka z 59. brigády na tom istom delostreleckom postavení 12 dní nepretržite a žila v zatuchnutom podzemnom zákope preplnenom myšami.
Veliteľ s volacím znakom Benjamin fajčil cigaretu, keď Rusi spustili na neďaleké pozície delostrelecké krupobitie. Benjamin sa zľakol a prikrčil sa.
"Väčšinu času trávime streľbou na Rusov, aby sme ich zastavili v postupe a naše útočné skupiny mohli postupovať ďalej a získať späť našu zem," povedal Benjamin. "Zdá sa mi, že chceli rýchlo obsadiť Avdijivku. A myslím si, že sa nás len snažia rozptýliť, aby sme tu rozmiestnili viac jednotiek a nepostupovali v rôznych častiach frontu."
Na rozdiel od Bachmutu ukrajinskí vojaci nie sú v Avdijivke zomknutí v mestských bojoch. Obyvatelia, ktorí zostali, žijú väčšinou v podzemí a sú úplne závislí od humanitárnej pomoci. Po desiatich rokoch vojny je väčšina z nich zvyknutá na takmer apokalyptické podmienky.
Na miestnom distribučnom mieste boli pracovníci humanitárnej pomoci viditeľne vyčerpaní. Miesto bolo už týždeň uzavreté pre intenzívne ostreľovanie a obavy, že Rusko sa zameria na rady občanov hľadajúcich pomoc.
Stabilizačný bod
O niekoľko blokov ďalej 56-ročná bývalá upratovačka Tetiana, posledná obyvateľka svojho domu, zhromažďovala zásoby dreva na blížiacu sa zimu.
Tetiana nechce zaťažovať svoje deti, ktoré žijú neďaleko Kyjeva. Schody a chodby vedúce do jej bytu na treťom poschodí sú zavalené konármi stromov, drevenými doskami a kartónovými škatuľami; všetkým, čo sa dá spáliť, aby sa zahnal chlad. "V zime to všetko [oheň] rýchlo pohltí," povedala Tetiana.
Jej jednoizbový byt sa stal jej bunkrom, plným konzervovaných potravín a vody. "Každý sa bojí," povedala. "Dokonca aj mravce sa boja."
Päťdesiatpäťročný riaditeľ nemocnice Vitalij Sytnyk a štyria zdravotnícki pracovníci boli schovaní v prázdnych tmavých chodbách niekdajšej mestskej nemocnice v Avdijivke. Z horných poschodí budovy sú teraz trosky. Zamestnanci tam teraz chodia len preto, aby zachytili signál na krátke a vzácne telefonáty.
Sytnyk žije v nemocnici na plný úväzok od marca 2022. Teraz udržiava to, čo zostalo z oddelení a fajčí cigarety v teplákoch a papučiach.
Bez elektriny slúži nemocnica ako stabilizačný bod. Mestská pohotovostná služba prestala fungovať už dávno. Zranených privážajú dobrovoľníci na bicykloch alebo pešo.
Sytnyk, ktorý pracoval v nemocnici 28 rokov a hovorí, že v Avdijivke strávil najlepšie roky svojho života, videl, ako desaťročie bojov zmenilo mesto.
"Konečne sa ľudia začali poriadne skrývať," povedal. "Niektorí sa však stali mierne psychicky labilnými. Keď sa začne ostreľovanie, jednoducho pokračujú v ceste - už ich to nezaujíma."
Napriek tomu Sytnyk plánuje zostať. "Naši chlapci zostávajú, a tak zostávame aj my," povedal. "Stále je tu túžba, že Avdijivka vydrží, aj keď úprimne povedané, neviem, čo z nej ešte zostalo."
Autor: Francesca Ebel, Serhii Korolchuk
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine