Premiér Robert Fico ešte v predvolebnej kampani vyhlasoval, že Slovensko po zmene vlády nebude na Ukrajinu posielať vojenskú pomoc. Vo štvrtok to v Bruseli povedal aj predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej s tým, že Slovensko sa bude angažovať už len v humanitárnej pomoci.
„Predsedníčka EK rešpektuje suverénne právo členských krajín vojensky podporovať alebo nepodporovať Ukrajinu a ocenila náš postoj k humanitárnej pomoci,“ uviedol Fico na sociálnej sieti.
Na Slovensku však stále bežia iniciatívy, cez ktoré brániacej sa Ukrajine môžu dlhodobo aj na vojenský materiál prispievať aj bežní obyvatelia.
Občianska spoločnosť na Slovensku od začiatku ruskej invázie prispela niekoľkými dôležitými darmi, na ktoré vyzbierala prostriedky cez transparentné platformy.
Ako teda možno pomôcť?
V článku sa dočítate:
- ako občianske iniciatívy pomáhajú Ukrajine,
- čo sa vo verejných zbierkach už podarilo vyzbierať,
- kde prispieť na pomoc Ukrajine.
Božena 5
Vojny sa vyhrávajú zbraňami, tvrdí na svojej webovej stránke občianska iniciatíva Darček pre Putina, ktorá sa pre Ukrajinu snaží vyzbierať finančné prostriedky na obranu pred ruskou agresiou.
Nedávno sa jej v spolupráci s ďalšou občianskou iniciatívou Mier Ukrajine podarilo Ukrajincom zadovážiť odmínovacie zariadenie Božena 5, ktorej cieľom bude pomáhať v civilných oblastiach.
Spoločne zorganizovali verejnú zbierku, ktorá pre ukrajinskú armádu vyzbierala peniaze na nákup zariadenia vyrábaného v slovenskej zbrojovke sídliacej v Krupine. Organizátorom sa podarilo na platforme Donio vyzbierať viac ako 650-tisíc eur. Pomoc sa symbolicky začala 8. mája, teda v Deň víťazstva nad fašizmom a skončila sa opäť symbolicky na Svetový deň mieru 21. septembra.
„Aktuálne sa rozbehla výroba odmínovacieho zariadenia. Predpokladáme, že bude vyrobené koncom tohto roka, následne bude prepravené a v medzičase prebehnú výcviky a všetko potrebné na to, aby mala Božena 5 poučený personál,“ povedal na tlačovej konferencii organizátor verejnej zbierky Dodo Dobrík s tým, že samotné odmínovanie sa spustí počas budúceho roka.
Darček pre Putina je slovenskou odnožou českej verzie Dárek pro Putina, ktorá vznikla v máji v roku 2022 a viac ako 147-tisíc darcov cez ňu doručilo ukrajinskej armáde zbrane a rôzny vojenský materiál za takmer 22 miliónov eur.
Za Boženu 5 občanom poďakoval aj veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran. „K dnešnému dňu je viac ako 200-tisíc štvorcových kilometrov, čo je asi tretina územia Ukrajiny, zamínovaná,“ uviedol. Zdôraznil, že Ukrajina je najviac zamínovanou krajinou na svete a práve Božena 5 môže pomôcť ukrajinským občanom v rámci bezpečnosti.
S čistým svedomím
Aj dobrovoľníci z českej občianskej iniciatívy Team4Ukraine (T4U) doručili v posledných dňoch ďalšiu pomoc do Ruskom napadnutej Ukrajiny. Materiál išiel vojakom 41. samostatnej mechanizovanej brigády, 503. samostatného práporu námornej pechoty aj detskému domovu vo Vinici.
„Priamo do rúk nami podporovaných jednotiek sme odovzdali pomoc, o ktorú žiadali. Išlo o príslušenstvo pre drony, elektrické generátory, nabíjacie stanice a zdravotnícky materiál,“ uviedla T4U na sociálnej sieti. „Detskému domovu vo Vinici, kde sa nachádzajú aj vojnové siroty, sme dodali desať škatúľ s topánkami, oblečenie, výtvarné potreby a hračky,“ dodala.
Za občianskou iniciatívou T4U, ktorá sa podieľala aj na doručení Boženy 5, stoja odborníci, ktorí na Ukrajine pracujú na rôznych projektoch od roku 2014. Zameriava sa na podporu a rozvoj občianskej spoločnosti na Ukrajine, výmenu informácií medzi Českou republikou a Ukrajinou v oblastiach bezpečnosti a štátnej správy, ale aj na humanitárnu podporu civilistov zasiahnutých vojnou a materiálnu a inú pomoc konkrétnym jednotkám obrancov Ukrajiny.
„Vozíme pomoc a nádej tam, kde je potreba,“ uviedla T4U na svojej webovej stránke a poďakovala podporovateľom, bez ktorých by iba ťažko dokázala realizovať svoju činnosť. „Mnoho kvapiek je more pomoci, pri ktorom môžeme s čistým svedomím povedať, že zachránilo vysoké počty ľudských životov.“
Matrice 30T
Medzi dobrovoľníkov patria aj Erik Rakič a Maroš Babiak, ktorí zorganizovali už niekoľko úspešných verejných zbierok pre vojakov brániacich Ukrajinu pred ruskou okupáciou. Pomôcť sa snažia Gruzínskej národnej légii, v ktorej bojuje okrem Gruzíncov aj mnoho iných národností. Rakič a Babiak dostali od jednotky oficiálne povolenie na organizovanie finančných zbierok na Slovensku.
Na darcovskej platforme Donio uviedli, že jednotka vznikla v roku 2014 a v roku 2016 bola začlenená do Ozbrojených síl Ukrajiny.
V predošlých verejných zbierkach sa im podarilo vyzbierať viac ako 93-tisíc eur. Peniaze boli určené napríklad na dvojicu profesionálnych dronov Matrice 30T od čínskeho výrobcu DJI.
Vďaka verejnej zbierke s názvom Games of Drones (Hry o drony) zasa zakúpili tri drony, osem balistických heliem a 20 balistických plátov do viest.
V súčasnosti sa snažia vo verejnej zbierke s názvom Games of Drones 2.0. dodať Ukrajine dvojicu profesionálnych dronov v hodnote 25-tisíc eur, ktorá je cieľovou sumou verejnej zbierky.
„Peniaze z kampane budú použité na zakúpenie dronov, ktoré jednotke pomôžu monitorovať frontové územie a sledovať, kde sa nachádza nepriateľská technika a vojaci,“ uviedli dobrovoľníci na platforme Donio.
Podľa ich slov je veliteľ a zakladateľ jednotky Mamuka Mamulashvili legendou v bojoch s ruskými okupantmi. Za prínos k oslobodzovaniu Ukrajiny dostal aj niekoľko štátnych vyznamenaní.
Neprijateľná predstava
Pomáha aj občianske združenie Berkat, ktoré zbiera finančné prostriedky na viacero účelov. Patria medzi ne napríklad ohrievače prstov pre ukrajinských vojakov, junkčné turnikety, nosidlá pre ranených, ale aj maskovacie siete pre ukrajinských vojakov. „Chceme malou troškou prispieť k zlepšeniu stavu sveta,“ uvádza Berkat na platforme Donio.
„Pre nás je to prirodzené. Neviem si predstaviť, že by sme prestali, kým máme silu a pomoc je žiadaná. Predstava, že ja spokojne sedím doma a ľudia trpia, je pre mňa neprijateľná,“ vysvetlil pre regionálny spravodajský portál MY predseda združenia Ivan Sýkora.
Od vypuknutia vojny Berkat pomohol na Ukrajinu dopraviť nespočetné množstvo materiálu. Dobrovoľníci spolupracujú s ukrajinskou neziskovou organizáciou Veteránsky priestor. Ide zväčša o vdovy po vojakoch z udalostí v roku 2014. K spolupráci sa dostali cez Ľubomíra Kletska, ukrajinského chirurga z bojnickej nemocnice.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine