Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Vojna na Ukrajine už viac ako rok a pol dominuje svetovej pozornosti pre krvavé scény po ruskej invázii. Zdá sa však, že sobotňajšie šokujúce útoky v Izraeli, ktoré viedla palestínska skupina Hamas, a hroziaca vojna v Pásme Gazy v rámci odvety zmenia bojové pole pre Kyjev aj Moskvu.
Ukrajina čelí reálnemu riziku, že konflikt na Blízkom východe odvedie pozornosť Západu - a s ňou aj vojenskú a hospodársku podporu potrebnú na pokračovanie boja proti Rusku. A hoci Rusko môže toto odvrátenie pozornosti privítať, širší konflikt na Blízkom východe by mohol prerušiť jeho už aj tak chladné vzťahy s Izraelom, bývalým hospodárskym partnerom a potenciálnym dodávateľom špičkových vojenských technológií pre Ukrajinu.
Oba národy si už teraz vyberajú strany. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bol jedným z prvých svetových lídrov, ktorí po sobotňajšom útoku oslovili izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Vo verejných vyhláseniach priamo prirovnal ruského prezidenta Vladimira Putina k Hamasu. „Teroristi sa nezmenia. Musia len prehrať - a to znamená, že my musíme vyhrať,“ povedal Zelenskyj v stredu počas nečakanej návštevy sídla NATO v Bruseli.
Putin medzitým o útoku mlčal až do utorka a aj potom situáciu označil predovšetkým za zlyhanie Washingtonu. „Myslím, že mnohí budú so mnou súhlasiť, že toto je jasný príklad zlyhania politiky USA na Blízkom východe,“ povedal Putin na stretnutí v Kremli s irackým premiérom Mohamedom Šíom al-Sudáním a dodal, že nikdy nebrala do úvahy „základné záujmy palestínskeho ľudu“.
Putin, ktorý mal v minulosti blízky vzťah s Netanjahuom, sa s izraelským lídrom nestretol, aby mu vyjadril sústrasť po tom, ako Hamas zabil viac ako 1200 Izraelčanov. Vojna na Ukrajine priblížila Rusko k Iránu, ktorý je podľa západných spravodajských služieb najmocnejším regionálnym rivalom Izraela a kľúčovým podporovateľom Hamasu.
V článku sa dočítate:
- čoho sa Zelenskyj obáva,
- o prepojení americkej pomoci Ukrajine a Izraelu,
- akú nepodloženú informáciu šíri Medvedev,
- prečo má Putin problém vybrať si stranu.
Skúška spojencov
V Bruseli sa nezabúdalo na to, že vojna v Gaze prišla v rozhodujúcej chvíli. Pre Ukrajinu je trpezlivosť jej spojencov skúškou, keďže konflikt sa ťahá do ďalšej zimy a domáce politické záujmy sa menia.
Zdroje z tamojšieho veliteľstva NATO uviedli, že Zelenskyj sa snažil prezentovať „menej ako konkurent v boji o pozornosť a zdroje než ako empatický spojenec Izraela“. Neskôr však na tlačovej konferencii s belgickým premiérom Alexandrom De Croom priznal, že situácia na Blízkom východe ho znepokojuje. „Samozrejme, každý má strach,“ povedal Zelenskyj.
Vo Washingtone si niektorí robia nádeje, že prepojenie americkej pomoci Izraelu a pomoci Ukrajine by mohlo prekonať pretrvávajúci odpor republikánov voči druhej menovanej pomoci. Americkí predstavitelia uviedli, že medzi dodávkami pre Ukrajinu a Izrael nie je žiadny rozpor. „Môžeme robiť oboje a budeme robiť oboje,“ povedal minister obrany Lloyd Austin novinárom v Bruseli.
„Najnaliehavejšími potrebami Izraela je zo vzduchu odpaľovaná presne navádzaná munícia a doplnenie záchytných prostriedkov pre jeho Železnú kupolu - a medzi Izraelom a Ukrajinou neexistuje žiadna konkurencia, ktorá by stála za zmienku, pokiaľ ide o tieto kapacity,“ napísal tento týždeň vo svojom vyhlásení Bradley Bowman z Nadácie na obranu demokracií.
Mohlo by to však mať následné dôsledky. Ukrajina by napríklad zjavne chcela viac systémov Patriot, pretože tie sa ukázali ako účinné aj proti najmodernejším ruským raketám. Ak však vojna v Gaze prerastie do regionálneho konfliktu, po týchto systémoch bude veľký dopyt. Mnohé zo stratégií Bidenovej administratívy na obídenie prekážok vo financovaní Ukrajiny vo Washingtone sa údajne točili okolo transferov izraelských zbraní, ktoré by tiež boli otázne.
Najmenej jeden republikánsky kandidát na prezidenta však už tvrdil, že transfer amerických delostreleckých granátov na Ukrajinu poškodil Izrael, ktorý by mohol toto delostrelectvo použiť na obranu svojej severnej hranice.
Krehké vzťahy
Zároveň sa tiež ruskí predstavitelia pokúsili rozprúdiť diskusiu, pričom bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev bez dôkazov verejne vyhlásil, že západné zbrane poskytnuté Ukrajine použil Hamas pri útokoch na Izrael.
Aj pre Moskvu však Gaza komplikuje situáciu. Putin a Netanjahu si boli roky blízki, izraelský premiér svoje priateľstvo s ruským prezidentom vyzdvihoval na obrovských volebných bilbordoch v roku 2019. V Izraeli žije veľké množstvo presídlených ruských Židov, niektorí z nich majú významné väzby na Kremeľ - vrátane vplyvných partnerov, ako je oligarcha Roman Abramovič.
Možno práve pre tento vzťah zaujal Izrael k vojne na Ukrajine opatrne neutrálny postoj. Väčšinou to prospelo Rusku, keďže Netanjahuova vláda vytrvalo odmieta dodávať Ukrajine zbrane alebo sa pripojiť k medzinárodným sankciám voči Rusku. Tento postoj rozhneval Washington aj Kyjev, pričom Zelenskyj minulý rok naznačil, že „osobný vzťah“ medzi Netanjahuom a Putinom škodí Ukrajine.
Vojna na Ukrajine však zároveň spôsobila závislosť Ruska od najvážnejšieho súpera Izraela na Blízkom východe. Iránske bezpilotné lietadlá sa stali pre vojnové úsilie Moskvy životne dôležitými vďaka svojej účinnosti a relatívne malým nákladom. Americkí predstavitelia uviedli, že Teherán výmenou za svoju podporu požadoval „miliardy“ dolárov ruského vojenského tovaru, čo zahŕňa aj to, aby Moskva mohla vytvoriť vlastné verzie iránskych samonavádzacích útočných dronov.
Situáciu ďalej skomplikovali obvinenia z antisemitizmu vznesené voči vysokým ruským predstaviteľom za ich výroky na adresu Zelenského, ktorý je žid. Minulý mesiac sám Putin povedal, že „západní páni postavili na čelo modernej Ukrajiny osobu etnického žida, so židovskými koreňmi, so židovským pôvodom“, aby pomohli glorifikovať „nacizmus“.
Vzťahy Ruska s Izraelom sú relatívne novým pojmom. Počas studenej vojny Moskva vyzbrojovala arabské štáty, ktoré si znepriatelili Izrael, čo viedlo Sovietsky zväz k prerušeniu diplomatických vzťahov po arabsko-izraelskej vojne v roku 1967. Ukrajina môže dúfať, že sa ich podarí opäť úplne prerušiť: Axios v stredu informoval, že Zelenskyj oficiálne požiadal o návštevu Izraela, čo je potenciálny prejav solidarity, ktorý by mohol upevniť užšie vzťahy.
Autor: Adam Taylor