Z Varšavy od nášho reportéra Lukáša Onderčanina.
VARŠAVA. Za vysokým plotom na streche bieleho paláca vlaje ruská vlajka. Hneď pred sídlom ruskej ambasády vo Varšave je výrazná tabuľa označujúca názov ulice – Alej obetí ruskej agresie. Podobne ako v Prahe či Bratislave premenovala na protest proti ruskej agresii na Ukrajine ulicu pred ambasádou aj Varšava.
Oproti ruskej ambasáde vo večerných hodinách výrazne svieti aj žlto-modrý nápis Krym. „Bola to náhoda. Hľadali sme prázdny priestor a tu bola reštaurácia na prenájom. Keď som zistil, že je oproti ruskej ambasáde, vedel som, že toto miesto musíme vziať,“ opisuje otvorenie reštaurácie s krymsko-tatárskou kuchyňou jej majiteľ Ernest Sulejmanov.
Vyprážané čebureky či plnené papriky dolma pripravujú dnes krymskí Tatári, obsluhujú zase Ukrajinci. „Chceli sme byť pred očami agresora. Nech každý deň vidia vlajky Krymu aj Ukrajiny,“ vraví Sulejmanov, ktorý sa z Ukrajiny presťahoval do Poľska pred štyrmi rokmi.
Po začiatku ruskej invázie jeho kroky nasledovali milióny ďalších Ukrajincov. Dnes ich v Poľsku stále zostáva viac ako 1,5 milióna.
Aj keď ukrajinské vlajky dnes stále visia na mnohých verejných budovách v Poľsku, rok a pol po začatí vojny sa solidarita začína vytrácať a medzi Poliakmi a najväčšou menšinou v krajine cítiť čoraz väčšie napätie. Navyše, vyostrená predvolebná kampaň priniesla napätie aj medzi politických lídrov oboch krajín. Vyťahujú sa v nej aj historické krivdy z komplikovanej spoločnej histórie.
Boli sme sa vo Varšave pozrieť na to, odkiaľ naštrbené vzťahy donedávna najbližších spojencov vychádzajú a čoho sa Ukrajinci po voľbách v Poľsku najviac obávajú.
V reportáži sa dočítate:
- ako sa v Poľsku mení podpora ukrajinských utečencov,
- prečo politikov rozdelilo ukrajinské obilie,
- či sa dokážu Ukrajinci a Poliaci otvorene rozprávať o banderovcoch,
- ako na krymskú reštauráciu útočili ruskí trollovia,
- čo bude znamenať výsledok poľských volieb pre vzťahy s Ukrajinou
Zvádzanie mužov a zlé obilie
Len za prvé štyri dni od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prišlo do Poľska 355-tisíc ľudí z Ukrajiny. Keď prvé vlaky plné utečencov zastavili na hlavnej varšavskej stanici, čakala ich tam aj Svitlana Chystiakova.
„Mala som výhodu, že som ovládala oba jazyky – ukrajinský a poľský,“ vraví. Z Ukrajiny do Poľska prišla už v roku 2015 – po udalostiach na kyjevskom Majdane sa necítila vo vlastnom meste bezpečne.