Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
V telách šéfa skupiny Wagner Jevgenija Prigožina a dvoch vysokopostavených námestníkov, ktorí zahynuli pri augustovej leteckej havárii, sa našli úlomky ručného granátu, uviedol vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin.
Podľa jeho slov pri skúmaní trosiek nenašli stopy žiadneho „vonkajšieho zásahu“ do lietadla, čím zjavne poprel, že Kremeľ nariadil zostrelenie vodcu žoldnierov.
Obchodné lietadlo Embraer sa zrútilo 23. augusta neďaleko ruskej Tverskej oblasti severne od Moskvy, pričom zahynulo všetkých desať ľudí na palube vrátane Prigožina, veliteľa bojiska Dmitrija Utkina a šéfa logistiky Valerija Čekalova. K stále nevysvetlenej havárii došlo presne dva mesiace po tom, ako Prigožin viedol svojich bojovníkov do krátkej vzbury proti Moskve. Západní predstavitelia, nezávislí pozorovatelia a niektorí členovia ruskej elity sa domnievajú, že jeho smrť nariadil Putin.
„Viem, vo vzduchu asi visí otázka, čo sa stalo s vedením spoločnosti Wagner,“ povedal ruský prezident na stretnutí moskovského Valdajského fóra, ktoré využíva na vydávanie zahraničnopolitických vyhlásení.
„Vieme o havárii lietadla,“ povedal. „Šéf Vyšetrovacieho výboru mi len nedávno oznámil, že v telách ľudí, ktorí zahynuli pri havárii lietadla, sa našli úlomky ručných granátov.“
Povedal, že výbor ako hlavný vyšetrovací orgán zistil, že „nedošlo k žiadnemu vonkajšiemu zásahu do lietadla“. Špekulácie o príčine sa šírili od oznámenia havárie. Prvé správy hovorili o výbuchu spôsobenom zásahom raketou alebo výbušninou na palube, ale na verejnosti sa objavili skromné dôkazy z miesta nehody.
V článku sa dočítate:
- čo údajne objavili v Prigožinovej firme,
- ako Peskov reagoval na fámy, že útok na lietadlo nariadil Putin,
- čo je Troševova úloha.
Boj o slávu a vplyv
Americkí predstavitelia uviedli, že lietadlo mohlo byť zničené výbuchom na palube. Nenašli žiadne známky odpálenia rakety namierenej proti lietadlu. Podobné teórie kolovali na ruských kanáloch Telegramu, kde používatelia vysielali možnosť, že na lietadlo boli pred jeho odletom z Moskvy nastražené výbušniny.
V ďalších vyjadreniach vo štvrtok Putin zrejme naznačil, že Prigožin alebo niekto iný z pasažierov sa mohol odpáliť náhodne pod vplyvom omamných látok.
„Bohužiaľ, nebolo vykonané žiadne vyšetrenie o prítomnosti alkoholu alebo drog v krvi obetí,“ povedal Putin. „Hoci vieme, že po známych udalostiach FSB objavila v [Prigožinovej] petrohradskej firme nielen desať miliárd rubľov v hotovosti, ale aj päť kilogramov kokaínu.“
„Podľa môjho názoru sa takéto vyšetrovanie malo vykonať.“

Skupina Wagner bola pre Rusko kľúčovou bojovou silou na Ukrajine, kde sa zaslúžila o niektoré z najdôležitejších úspechov ruských síl vrátane dobytia Bachmutu, o ktorého znovuzískanie teraz ukrajinské sily bojujú.
Prigožin, Putinov spojenec, sa však pohádal s ruskými vojenskými predstaviteľmi a obvinil ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu generála Valerija Gerasimova, že zámerne pripravili jeho jednotky o muníciu.
Spor vyvrcholil 23. júna, keď sa Prigožin so svojimi bojovníkmi vydal na pochod na Moskvu. Wagnerovi žoldnieri zostrelili ruské vrtuľníky, zabili ruských vojakov a obsadili ruské základne. Na druhý deň, krátko pred ruským hlavným mestom, odvolal povstanie výmenou za záruku bezpečnosti.
Uhol pohľadu
Západní analytici a niektorí členovia ruskej elity sa domnievajú, že Putin mohol nariadiť Prigožinovu smrť ako trest za povstanie alebo aby prevzal kontrolu nad Prigožinovým lukratívnym obchodným impériom. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odsúdil to, čo nazval „lžami“ na Západe, ktoré prezentovali haváriu „z určitého uhla pohľadu“.
Po Prigožinovom „Pochode spravodlivosti“ bol Wagner vyradený z bojov na Ukrajine a budúcnosť zvyšku jeho impéria, ktoré siahalo až do Afriky, bola nejasná. Niekoľko týždňov však Prigožin voľne cestoval, navštívil niekoľko afrických krajín a Bielorusko, kam sa Wagner presťahoval. To šokovalo ruskú elitu, ktorá tvrdila, že to svedčí o Putinovej slabosti.

Ale vysokopostavení ruskí vládni a vojenskí predstavitelia presúvali stíhačky Wagner na ministerstvo obrany, rozoberali podnik a nárokovali si jeho časti pre seba. Analytici naznačovali, že Putin si len dával načas, aby sa lepšie zorientoval v podnikoch tohto magnáta.
Ruský prezident minulý týždeň poveril Andreja Troševa, jedného z najvyššie postavených žijúcich bývalých veliteľov Wagnera, aby prevzal vedenie „dobrovoľníckych jednotiek“ bojujúcich na Ukrajine, čo je signál, že Kremeľ chce žoldnierov naďalej využívať vo vojne, ale s väčšou kontrolou.
Putin povedal Troševovi, aby vytvoril „dobrovoľnícke jednotky, ktoré by mohli plniť rôzne bojové úlohy, predovšetkým v zóne špeciálnej vojenskej operácie“.