SME

Lietajú iba pár metrov nad zemou. Ukrajinci využívajú vrtuľníky ako okrídlené delostrelectvo

V niektorých prípadoch sú iba dva metre nad zemou.

Odpálenie rakiet z ukrajinského vrtuľníka Mi-8 v Doneckej oblasti 19. septembra 2023.Odpálenie rakiet z ukrajinského vrtuľníka Mi-8 v Doneckej oblasti 19. septembra 2023. (Zdroj: Heidi Levine — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Dva vrtuľníky leteli nízko a hlasno nad obrábanou pôdou na východe Ukrajiny. Preleteli ponad malé jazerá, ktoré sa leskli v rannom svetle. Kĺzali sa vzduchom cez prítoky zvlnených pahorkov, ktoré spájajú región, a maskovali sa pred číhajúcimi ruskými stíhačkami.

Utorková misia bola jasná: Zamieriť k nepriateľským pozíciám v Bachmute a zasypať Rusov raketovou paľbou, pritom letieť iba na úrovni korún stromov alebo len niekoľko metrov nad zemou.

Piloti a posádky 18. brigády taktického letectva, jednej zo štyroch leteckých brigád v ukrajinskej armáde, vzdorovali presile v boji o prežitie proti početnej a technologickej prevahe Rusov.

SkryťVypnúť reklamu

Vrtuľníky sa na začiatku vojny zapojili do bojov zblízka, čo viedlo k určitým stratám, ale teraz, keď ukrajinské jednotky postupujú v protiofenzíve na východe, stroje začali využívať na to, aby pôsobili ako okrídlené delostrelectvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa vojakov môže paľba zatlačiť nepriateľské jednotky alebo zastaviť ich postup.

Lety sú riskantné, pretože Ukrajina nemá dostatok vrtuľníkov ani posádok a ruské stíhačky sú na oblohe ako duchovia - často ukrajinské vrtuľníky zazrú bez toho, aby ich ktokoľvek zazrel.

Napriek nebezpečenstvu je to pre Ukrajincov nevyhnutné na udržanie tlaku na nepriateľa, povedal Jevhen Kulbida, 43-ročný zástupca veliteľa brigády. Rovnako dôležité je, že misie slúžia aj ako pomoc ukrajinským jednotkám, nad ktorými lietajú. „Pochopia, že nie sú sami,“ povedal Kulbida.

SkryťVypnúť reklamu

Riešenie matematického problému

Činnosť brigády je súčasťou rozsiahlejšej operácie na východe Ukrajiny proti ruským silám, ktorej cieľom je opätovné získanie územia v oblasti mesta Bachmut, dejisku najostrejších bojov vojny.

Posádky uviedli, že sa zúčastnili na nedávnych misiách na podporu pechoty a zasiahli nepriateľské pozície v Andrijivke, strategickej dedine južne od Bachmutu. Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že sa dediny zmocnili, ale Moskva tieto tvrdenia spochybnila a boje podľa nej v oblasti pokračujú. V prípade dobytia územia by Ukrajinci mohli vyvinúť tlak na ruské zásobovacie línie.

Velitelia nariadili palebné misie vrtuľníkov na konkrétne ciele identifikované v teréne. V utorok bola cieľom ruská pozícia v stromoradí v Bachmute a vojaci pripravili dva vrtuľníky Mi-8 zo sovietskej éry. Neriadené rakety S-8, ktoré nesú, majú štandardnú desaťpercentnú šancu zasiahnuť cieľ, ale skúsené posádky zvýšili toto percento na 50 až 60 percent, povedal pilot.

SkryťVypnúť reklamu

Utorková misia bola úspešná, uviedli posádky, ktoré čakali na vyhodnotenie škôd z pozorovacích dronov.

Práca sa začína, keď je cieľ identifikovaný. Až potom sa môžu vyšší velitelia pustiť do riešenia matematického problému, ktorý majú pred sebou.

Vzhľadom na vzdialenosti a technológie musia posádky strieľať zo svojich zbraní na správnom mieste a v správnom čase, pričom letia rýchlosťou až 200 kilometrov za hodinu.

Úroveň strašiaka

Dmytro, 30-ročný letecký inžinier, ktorý v súlade s ukrajinskými vojenskými predpismi poskytol len svoje krstné meno, vysvetlil, ako sa situácia odvíja vo vzduchu.

Posádkam sa podľa jeho slov ponúkajú rôzne trasy, často cez nízko položené kopce Doneckej oblasti, ktoré maskujú ich prítomnosť pred elektronickým bojom a paľbou. Lietajú nízko, aby sa vyhli detekcii radarom, asi deväť metrov nad zemou, ale nad poľami klesajú až na úroveň strašiaka - sú zhruba vo výške dvoch metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa dostanú na dostrel, čo je menej ako šesť kilometrov od cieľa, pilot nasmeruje stroj na konkrétny bod potrebný na to, aby rakety leteli presne.

Súčasťou Dmytrovej práce je uvoľniť zbrane. Počíta strmé stúpanie: „5, 10, 15, 20, strieľam.“ Zo zadnej časti vystrelí svetlice, aby zmiatli všetky tepelne navádzané rakety, ktoré by mierili ich smerom. Vrtuľníky sa potom prudko otočia a zamieria späť.

Rannú jazdu zachytil denník Washington Post prostredníctvom kamery pripevnenej na Dmytrovom vrtuľníku. Chvíľu po pristátí už okolo oboch vrtuľníkov krúžili posádky, ktoré do nádrží čerpali palivo a ručne vkladali rakety do zásobníkov, aby ich pripravili na ďalšiu misiu.

Takéto misie sa stali rutinou, povedal Dmytro. Jeho služba od roku 2014 zahŕňala 250 bojových misií vrátane odvážnych letov, ktoré sa začali po minuloročnej plnohodnotnej ruskej invázii.

SkryťVypnúť reklamu

Letecký inžinier trikrát havaroval a jeho stroj bol v plameňoch a posiaty guľometnou paľbou. V jednom okamihu pomáhal dopraviť aj muníciu do obliehanej oceliarne Azovstaľ v Mariupole.

Misie podľa neho poskytujú ukrajinskej pechote kritickú pomoc, pretože zasahujú Rusov pekelnou paľbou. Výpady môžu zasiahnuť hektárovú plochu, povedal.

Počuť strach a paniku

Vrtuľníky Mi-8, ktoré boli uvedené do služby v 60. rokoch minulého storočia, sú však podľa Kulbidu vhodnejšie pre múzeá ako pre bojové lety. Neponúkajú varovanie pred raketami.

Jednotka potrebuje viac rakiet a novšie stroje, ale západná letecká podpora Ukrajiny sa sústreďuje skôr na lietadlá F-16 americkej výroby než na menej viditeľné vrtuľníky. „Často sa na nás zabúda,“ povedal Kulbida.

Jevhen, 33-ročný pilot, ktorý v ten deň velil vedúcemu vrtuľníku, ponúkol niekoľko možných riešení na odstránenie do očí bijúcich nedostatkov medzi ruskými a ukrajinskými strojmi.

SkryťVypnúť reklamu

Vrtuľníky ako Apache americkej výroby sú podľa neho príliš komplikované, ale Spojené štáty by mohli poskytnúť zakonzervované bojové lietadlá Cobra, ktoré boli vyradené v roku 2020. Schopnosť odpaľovať riadené strely by pomohla zmeniť dynamiku bojiska, povedal Jevhen.

Denné misie výrazne zvýšili skúsenosti posádok, pričom Jevhen absolvoval celkovo 110 bojových misií.

Veľká potreba pilotov však prilákala aj „zelenáčov".

Druhému vrtuľníku velil svižný 53-ročný pilot Valerij. Jeho celkový počet doterajších bojových misií: 16. Spočiatku mu raketová paľba robila starosti, ale takmer okamžite si zvykol na vyprázdňovanie zásobníka.

Valerij má skúsenosti s civilnými nákladnými letmi a humanitárnymi misiami vrátane dodávok balíkov pomoci v Konžskej demokratickej republike a Sudáne a hasenia požiarov v Indonézii. Kontrast jeho predošlej práce s tou terajšou je podľa neho výrazný, ale aj prevážanie smrteľnejšieho nákladu vníma ako zmysluplný cieľ.

SkryťVypnúť reklamu

„Naši priatelia z pechoty nám poslali rádiové odpočúvania Rusov, kde je počuť strach a paniku,“ povedal. „Keď počujú, že sa blíži bzučanie [vrtuľníkov], nemajú čas utiecť a schovať sa.“

Autor: Alex Horton, Serhii Korolchuk

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 259
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 938
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 053
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 505
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 702
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 514
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 751
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Polícia upozornila vodičov, aby v kopcovitej oblasti Westerwald nebrali stopárov.


TASR

Vo Vatikáne pozdravil davy ľudí.


ČTK
Hasenie požiaru v juhokórejskej provincii Uiseong.

Za posledný mesiac ide o druhý prípad úmrtia pilota pri hasení.


TASR
Spadnutá konštrukcia na hudobnom festivale AX Ceremonia v parku Bicentenario v Mexico City.

Organizátori použili žeriavy, ktoré neprešli schválením.


TASR

Sportnet

Martin Mišiak

Dvadsaťročný útočník režíroval postup svojho tímu do 2. kola play-off.


TASR
Max Verstappen vyhral Veľkú cenu Japonska 2025

Max Verstappen dosiahol prvé víťazstvo v sezóne.


a 1 ďalší
hokejisti Vlci Žilina

Nitra hrala podľa Švarného iba 20 minút.


TASR
Oliver Okuliar

Bodovali ďalší štyria Slováci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu