Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Milióny Rusov dostali v stredu oznámenie z hlavného vládneho portálu krajiny s výzvou, aby si do telefónov stiahli aplikáciu na nahlasovanie dronových útokov a iných bezpečnostných incidentov. Útoky sa v Rusku stali takmer každodenným javom, keďže Kremeľ pokračuje vo svojej takmer dvadsať mesiacov trvajúcej invázii na Ukrajinu.
„Pomôžte v boji proti nebezpečným dronom! Aplikáciu Radar môžete použiť na nahlásenie podozrivých dronov alebo iných teroristických mimoriadnych udalostí,“ uvádza sa v oznámení. „Môžete tak pomôcť zabrániť následkom prípadných útokov.“
Na Ukrajine podobná aplikácia funguje už takmer rok, obyvatelia cez ňu pomáhajú silovým zložkám krajiny pri sledovaní a prevencii útokov ruských dronov a rakiet, ktoré už niekoľko mesiacov ničia ukrajinské mestá. Tento rok ukrajinské sily čoraz asertívnejšie útočia na ruské územie.
Šesť ruských pohraničných regiónov je preto hlboko znepokojených, drony prenikli dokonca do oblasti Moskvy, stovky kilometrov od hraníc. Teraz sa zdá, že podnietili provojnových ruských aktivistov, aby napodobnili technologické know-how Ukrajiny.
V článku sa dočítate:
- o ukrajinskej aplikácii e-PPO,
- ako funguje ruská aplikácia Radar,
- ako funguje svet podľa ruského gubernátora.
Rovnaké rozhranie
Ukrajinská aplikácia s názvom e-PPO, čo je skratka pre „elektronickú protivzdušnú obranu“, sa spolieha na GPS a kompas v telefóne. Ak chce používateľ nahlásiť pozorovanie, musí svoje zariadenie nasmerovať na prichádzajúci objekt a stlačiť veľké červené tlačidlo - čím okamžite upozorní armádu na jeho polohu.
Rozhranie aplikácie Radar je takmer rovnaké ako rozhranie e-PPO. Používateľ musí namieriť svoj telefón na objekt, vybrať „dron“, „raketa“, „výbuch“, „diverzná skupina“ alebo „neznámy“ a kliknúť na tlačidlo odoslať.

„Všetky správy sú okamžite odoslané na spracovanie zodpovedným vládnym úradníkom,“ uvádza sa v oficiálnom popise Radaru. „Pomoc občanov pri odhaľovaní lietadiel je mimoriadne dôležitá - zbrane nepriateľa budú včas zničené.“
Vývojári pred stiahnutím upozorňujú používateľov, že súhlasia s tým, že neporušia zákon o „vedome nepravdivom oznámení trestného činu“, čo je samo osebe trestným činom. Zdá sa, že varovanie predvída možnosť falošných správ, ktoré by mohli zaťažiť ruskú armádu.
Aplikáciu Radar vyvinuli aktivisti Všeruského ľudového frontu, organizácie vytvorenej prezidentom Vladimirom Putinom ako pomocný orgán vládnucej politickej strany Jednotné Rusko.
Je dostupná pre používateľov systému Android na Google Play a RuStore, trhu s aplikáciami, ktorý vytvorila vláda, ale nie v App Store, kde aplikácie musia prejsť kontrolným procesom spoločnosti Apple, aby mohli byť zverejnené. Namiesto toho organizácia vyvinula bota v aplikácii na zasielanie správ Telegram s názvom Cyber Squad, kam môžu posielať správy používatelia iPhonov.
Aplikáciu Radar oficiálne predstavili v polovici augusta s pomerne skromným nasadením. Vývojári uviedli, že odvtedy bola stiahnutá viac ako 50-tisíckrát a prichádzajúce hlásenia pomohli Rusku zostreliť dva drony nad Brjanskou oblasťou, ktorá počas vojny zaznamenala vysokú koncentráciu ostreľovania a úderov nepilotovaných lietadiel.
Ochrana mierového neba
„Stále to však nestačí,“ povedal vývojár aplikácie Michail Kamyšev pre štátnu tlačovú agentúru TASS. „Na ochranu našej oblohy a vytvorenie hustej siete rýchlej reakcie na nepriateľské bezpilotné lietadlá potrebujeme oveľa viac používateľov. Vyzývam všetkých zainteresovaných Rusov, aby si nainštalovali túto aplikáciu a podieľali sa na ochrane mierového neba nad našou krajinou.“
Koncom augusta sa Rusko ocitlo pod jedným z najväčších útokov dronov od začiatku invázie, pričom bolo zasiahnutých šesť regiónov vrátane Moskvy. V meste Pskov, niekoľko desiatok kilometrov od hraníc s Estónskom, bolo poškodili niekoľko vojenských dopravných lietadiel.
Po útokoch na letisko Michail Vedernikov, gubernátor Pskova, varoval obyvateľov, že „je ťažké predvídať ciele útokov“. Vedernikov vydal pokyny, čo robiť v prípade útoku.
„Nikto teraz nemôže zaručiť, že na určité územie niečo nedoletí - či už je to Afrika, Arktída, alebo Rusko, na tom nezáleží - takto funguje svet,“ povedal v príhovore. „Pskovská oblasť, žiaľ, nie je výnimkou a nemôžeme vylúčiť ani aktivity rôznych diverzných skupín, to je realita dnešného života.“
Vedernikov sa pesimistickým tónom príhovoru výrazne odklonil od ubezpečení Kremľa, že vojna, ktorú Rusko nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“, nenaruší bežný život krajiny. Obyvatelia celého západného Ruska sa opakovane sťažovali na nepretržité nálety dronov a záhadné požiare a výbuchy.
V nedeľu ruskí vojenskí predstavitelia uviedli, že zabránili koordinovanému ukrajinskému útoku na okupovanom Kryme, ktorý Kremeľ napadol a nezákonne anektoval v roku 2014. Predstavitelia tiež uviedli, že systémy protivzdušnej obrany zostrelili najmenej šesť bezpilotných lietadiel zameraných na Krym z rôznych smerov.
Okrem iného sa podľa miestnych predstaviteľov dva drony v ten istý deň zamerali na Moskovskú oblasť, čím narušili leteckú dopravu v hlavnom meste. Najmenej trudsať letov odložili a niekoľko zrušili.