Text vyšiel pôvodne v agentúre Meduza.
Ruské prokremeľské médiá dostali od prezidentskej administratívy nový súbor usmernení. Tentoraz obsahujú „naliehavú žiadosť“, aby sa o fámach, že Rusko možno pripravuje nové kolo mobilizácie, hovorilo čo najmenej.
Začiatkom septembra sa po ruských sociálnych sieťach začali šíriť obavy z novej vlny povinného náboru do armády spolu s falošnou fotografiou mobilizačného rozkazu podpísaného šéfom ruského ministerstva obrany Sergejom Šojguom.
Podľa informátorov z médií, ktorí hovorili s agentúrou Meduza, boli ruské propagandistické médiá požiadané, aby sa zdržali všetkých diskusií o tomto incidente vrátane akýchkoľvek pokusov o vyvrátenie falošných správ.
Dôvody na úplné utlmenie diskusie sú jednoduché: „Každý vie, že ak vláda popiera, že sa niečo stane, tak sa to určite stane,“ hovorí jeden z mediálnych odborníkov o nedôvere ruskej spoločnosti vo vládu.
Žiadne vyhlásenia Kartapolova
Podľa zdrojov Meduzy sa žiadosť Kremľa týka dokonca aj hovorcu ministerstva obrany Andreja Kartapolova, ktorého pokus vyvrátiť falošnú správu o Šojguovom „mobilizačnom rozkaze“ citovali viaceré médiá, čím ešte viac rozšírili poplach.
Kartapolov už má v tomto smere nelichotivú povesť: v roku 2022 „vyvrátil“ plány Kremľa na začatie mobilizácie - niekoľko dní pred jej začiatkom.
Okrem iného Kartapolov v roku 2022 tiež povedal, že ruská armáda nepotrebuje 18-ročných regrútov a bude povolávať len mužov, ktorí majú 21 rokov a viac. V skutočnosti bol zákon zmenený s cieľom rozšíriť vekovú hranicu pre odvody tak, že sa zvýšil maximálny vek pre povinný odvod na 30 rokov, pričom požiadavka minimálneho veku zostala rovnaká ako doteraz, teda 18 rokov.
Niektoré populárnejšie prokremeľské médiá už úplne prestali citovať Kartapolovove vyhlásenia.
Rekordná jednomyseľnosť
Namiesto komentovania ďalšieho kola mobilizácie by sa podľa Kremľa mali štátom kontrolované médiá zamerať na spravodajstvo o zmluvnom nábore do ruskej armády. Podľa jedného z rečníkov majú niektoré prokremeľské publikácie dostatok priestoru na to, aby takéto odporúčania ignorovali (ak majú ich redaktori „dobré osobné vzťahy“ s Kremľom). Pre väčšinu má však „žiadosť“ z Kremľa silu rozkazu.
Zdroj blízky prezidentskej kancelárii pre Meduzu povedal, že mobilizácia je niečo, čo ruskú spoločnosť znervózňuje. „Je jednoduchšie povedať na túto tému absolútne minimum, a tak bude [aj] menej podnetov.“
Úzkosť je obzvlášť nežiaduca tesne pred prezidentskými voľbami v roku 2024 - ovplyvňuje celkovú náladu v spoločnosti, kde sa tento druh napätia môže pretaviť do protestov, odmietnutia účasti na voľbách alebo hlasovania proti Putinovi.
Zámerom Kremľa je pritom znovuzvolenie súčasného prezidenta s rekordnou jednomyseľnosťou - cieľom je získať aspoň 80 percent hlasov pri účasti 70 percent a viac.
Zasvätenci Kremľa, ktorí s Meduzou hovorili pod podmienkou anonymity, priznávajú, že o novom kole mobilizácie a o tom, či k nemu môže dôjsť, nič nevedia.
Autor: Andrey Pertsev
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine