Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Ukrajinskí vojaci sa po troch mesiacoch od začiatku ofenzívy prebíjajú hlavnými ruskými obrannými líniami na južnom fronte v Záporožskej oblasti. Prekonávajú veľké mínové polia a cez sústredenú ruskú delostreleckú paľbu sa pomaly posúvajú vpred.
Koľko času im však ostáva, kým počasie skomplikuje pohyb kolón? A podarí sa im dosiahnuť svoje tohtoročné ciele, medzi ktoré patrí dosiahnutie brehov Azovského mora a následné oslobodenie Krymu?
Ofenzíva sa začala neskôr, ako väčšina expertov a analytikov očakávala. Pôvodne sa označovala ako jarná ofenzíva, ale prvý nápor prišiel až začiatkom júna.
Prezident Volodymyr Zelenskyj to zdôvodnil tým, že armáda stále nemá dostatok potrebných zbraní zo Západu.
V októbri však môže mať armáda problém: v tomto mesiaci zvyčajne zasiahnu východnú Ukrajinu silné dažde, ktoré so sebou prinášajú blato. To sťažuje pohyb ťažkej techniky s výnimkou pohybu po spevnených cestách, čo však zvyšuje riziko, že stroje budú zničené nepriateľskou paľbou.
"Hodiny vždy tikajú pre všetky strany, ktoré sa rozhodnú ísť do vojny v Európe. Najprv čakajú na dobré počasie na jar a potom počítajú s tým, že na jeseň sa vráti zlé počasie," píše Michael Peck, vojenský analytik z Centra pre analýzu európskej politiky (CEPA).

Dodáva, že Ukrajina samozrejme môže pokračovať v ofenzíve aj na budúci rok, ale potrebuje ukázať nejaké výsledky už tento rok.
"Samozrejme, Ukrajina nemusí tento rok vyhrať vojnu, ale musí dosiahnuť nejaký úspech. Takýmto výsledkom by bola napríklad izolácia Krymu. Oslobodenie dedín, ktorých názvy nikomu za hranicami Ukrajiny nič nehovoria, takýmto úspechom nie je," tvrdí autor.
Mierny optimizmus
Český inžinier a príslušník aktívnych záloh Armády ČR Přemysl Šedý, ktorý na Ukrajinu cestuje s dobrovoľníckou organizáciou Team4Ukraine, je po nedávnych ukrajinských úspechoch mierne optimistický. Podľa neho sa pokrok môže v najbližších týždňoch zrýchliť.
"Dôležité je, že Ukrajinci oslobodili obec Robotyne, kde dosiahli druhú líniu ruskej obrany. Tam už mínové pole nie je také husté. Potom budú musieť uskutočniť operáciu zameranú na tylo ruských vojsk a rozliať sa ako rieka. Urobiť rýchly prielom k Tokmaku a ďalej k Azovskému moru. Vieme, že niektoré jednotky sa už dostali dosť ďaleko na juh," povedal Šedivý.
V súčasnosti ukrajinská 47. mechanizovaná brigáda bojuje pri obci Verbove severovýchodne od Tokmaku, ktorá je dôležitou križovatkou.
Fínsky analytik a vojenský historik Emil Kastehelmi, ktorý monitoruje priebeh konfliktu v BlackBirdGroup, bol v júnovom rozhovore pre Aktuálně.cz zdržanlivý. Poukázal na to, že Rusi mali čas na prípravu obrany a hustota zamínovania krajiny bola bezprecedentná. Minulý týždeň však na Twitteri napísal, že podľa neho sa boje vyvíjajú v prospech Ukrajiny.
"Pre Rusov to nevyzerá dobre: Ukrajinci napriek všetkým ťažkostiam pokračujú a vytrvalo útočia, hoci ruská obrana sa zatiaľ nezrútila. Som mierne optimistický, pre Ukrajinu je to pozitívny vývoj, ale, samozrejme, na hodnotenie je ešte priskoro," usudzuje uznávaný fínsky expert.
Loading
...
Ruské snahy o návrat
Bitka sa však nevedie len na juhu. Oleksandr Syrskyi, veliteľ ukrajinských pozemných síl, na sociálnej sieti Telegram napísal, že Rusi spustili ofenzívu na severnom fronte a masívnou paľbou sa snažia dosiahnuť Kupjansk a Lyman.
Teda mestá, kde Rusi už boli, ale museli sa v septembri stiahnuť pred postupujúcimi ukrajinskými jednotkami.
Minimálne do októbra možno očakávať prudké boje takmer na celom fronte, ktorý je dlhý viac ako tisíc kilometrov.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine