Text je skrátenou verziou článku, ktorý pôvodne vyšiel na webe Meduza.
Večer 23. augusta obyvatelia dediny Kuženkino zbadali na oblohe niečo „trblietavé“. Po niekoľkých minútach spadlo na zem zopár „kusov železa“, z ktorých sa valil čierny dym. Boli to trosky lietadla, v ktorom sa údajne nachádzal Jevgenij Prigožin, zakladateľ skupiny Wagner, a veliteľ Dmitrij Utkin.
Ich podriadení a kolegovia nevydali žiadnu reakciu ani vyhlásenie k havárii, hoci v rôznych ruských mestách sa objavilo niekoľko provizórnych pamätníkov obetiam.
„Vyzerá to tak, že velitelia plánujú napísať vyhlásenie, ale bude adresované predovšetkým bojovníkom,“ povedal portálu Meduza jeden zo žoldnierov skupiny Wagner, ktorý sa nedávno vrátil z Ukrajiny.
„Niektorí panikárili a niektorí sa modlili. Všetci sme teraz trochu vyvedení z miery. A mnohí sú nahnevaní. Chcú sa pomstiť. Každý chápe, že [Prigožinova smrť] bola pomsta. Prezident takéto veci nedovoľuje.“
Lietadlo vybuchlo presne dva mesiace po tom, ako sa Prigožin obrátil proti ruskej vojenskej špičke. „Všetci sme na to čakali,“ povedal veterán od wagnerovcov, ktorý má teraz zmluvu s ruskou armádou, ale stále udržiava kontakt s velením žoldnierov.
„Jedinou otázkou bolo kedy. Myslel som si, že naňho udrú v Afrike, ale oni to urobili takto. Tým pochodom si podpísal vlastný rozsudok. Mal s ním vydržať až do konca alebo ho vôbec nezačať.“
V článku sa dočítate:
- prečo žoldnieri zrejme nič neurobia,
- ako sa Rusko ochránilo pred možnou odvetou wagnerovcov,
- prečo bojovníci pochybujú, že ide o zinscenovanú smrť,
- o pravdepodobnom konci pôsobenia skupiny Wagner v Afrike,
- o Prigožinovej neopatrnosti.
Vypnuté telefóny
Aktívni bojovníci a veteráni priznávajú, že v reakcii na Prigožinovu smrť pravdepodobne nepodniknú nič vážne. „Je to smutné, samozrejme. Jevgenij Viktorovič bol seriózny chlapík, volali sme ho otec,“ vysvetlil jeden zo žoldnierov, ktorého nedávno pozvali pracovať do Afriky.
„Ale čas už pokročil, viete? Keby sa to stalo 27. júna, hneď po pochode, reakcia by prišla. Ale teraz... Niektorí sú na dovolenke, niektorí si budujú vlastný život. Iní odišli pracovať pre ministerstvo obrany.“
„Bez obáv, dva týždne budú tieto sračky na sociálnych sieťach nahlodávať a potom na to zabudnú,“ dodal veterán, ktorý podpísal zmluvu s oficiálnym vojskom. „Niektorí chlapci teraz trčia v Bielorusku, niektorí sú v Afrike a zvyšok je rovnomerne roztrúsený po území Ruskej federácie. Všetci boli vopred rozptýlení. Vedenie krajiny sa chránilo. Niektorí mi volali a pýtali sa, ako sa ku mne môžu pripojiť.“
Aj ďalší bojovníci s ním súhlasia. „Vlastne som teraz v nemocnici,“ povedal jeden z nich. „Nedostal som žiaden plat ani žiadne poistné [za službu na Ukrajine]. A nemôžem sa nikomu dovolať. Majú vypnuté telefóny.“
Prigožin predtým dvakrát zinscenoval vlastnú smrť - v rokoch 2019 a 2022. Jeho najbližšie okolie však po páde lietadla prestalo veriť, že to urobil aj tretíkrát.
„V prípade oboch [predchádzajúcich] fingovaných prípadov sme mali konkrétne protokoly o tom, kde zverejniť informácie a ako ich podať,“ vysvetlil zdroj oboznámený s fungovaním Prigožinovho impéria. „A nakoniec všetko išlo cez blízke siete šéfa. Tentoraz nebolo pripravené nič - všetko išlo cez [ruskú mediálnu osobnosť] Kseniu Sobčakovú. A nie je jasné, čo bude ďalej.“
Partnerstvo s ruským štátom
Dňa 23. augusta sa Prigožin a jeho najbližší spolupracovníci vracali z Afriky do Petrohradu s medzipristátím v Moskve. Dva dni predtým z Afriky Prigožin poslal svoj posledný príhovor - povedal, že Wagner Group urobí Rusko „ešte väčším na všetkých kontinentoch“.
Dôsledky júnovej vzbury a havárie lietadla zatiaľ neovplyvnili prácu žoldnierov v Afrike, uviedli pre portál Meduza tri zdroje. „Koncom júla ma tam zavolali,“ povedal jeden z wagnerovcov. „Sľúbili mi plat ako predtým, práca bola tiež rovnaká ako predtým, teda bez ministerstva obrany.“
Jeden z veteránov však poznamenal: „Chlapi sa sťažujú, že sme boli na Ukrajine od začiatku špeciálnej vojenskej operácie, položili sme kopec základov, a potom nás poslali do zasranej Afriky, kde budeme opäť degradovať.“
Zdroj portálu Meduza z ministerstva obrany však hneď po vzbure povedal, že wagnerovcom nebude umožnené pokračovať v práci v Afrike. „Nahradíme ich! Sú tam ľudia.“ Nezávislý portál iStories zase uviedol, že ruské úrady sa snažia nahradiť Prigožinových ľudí v Afrike dvoma rôznymi štruktúrami - súkromnou vojenskou spoločnosťou Convoy, ktorú vytvoril Ruskom dosadený šéf anektovaného Krymu Sergej Aksjonov, a ďalšou spoločnosťou Redut, ktorú kontroluje ruská armáda.
Viaceré zdroje novinárovi Christovi Grozevovi z portálu Bellingcat povedali, že Prigožin sa snažil tieto plány prekaziť, a preto odcestoval do Mali. Telegramový kanál VChK-OGPU sa pridržiaval rovnakej verzie.
„Príliš sa naparoval,“ povedal portálu Meduza zdroj z ruského ministerstva obrany. „Stále sa chvastal a mával ruskou vlajkou. Bez vlajky nie je nikým a jeho žoldnieri nie sú nikým.“
Vedenie Stredoafrickej republiky, kde boli Prigožinove skupiny najsilnejšie, uviedlo, že podnikateľovu smrť nevníma ako osobitný problém. „Ruské orgány si udržiavajú kontrolu. Naše partnerstvo je s ruským štátom,“ pre Wall Street Journal povedal Pascal Koyagbele z ministerstva pre strategické investície krajiny.
Bez dôstojnej náhrady
Zdroje Meduzy medzi žoldniermi sú prekvapené, že ich zakladateľ bol taký neopatrný. „Je to jeho vlastná chyba, veď cestoval po celom Rusku,“ povedal jeden z nich.
O Prigožinovej osobnej bezpečnosti si tiež nemysleli nič dobré. „Všetko bolo posraté a úplne nedbalé,“ povedal ďalší zdroj. „Napríklad existovalo pravidlo, že Prigožin a Utkin, dvaja hlavní vodcovia, nesmú lietať spolu.“
Niektorí jeho bývalí podriadení si však myslia, že Prigožinova nedbalosť mala aj iný dôvod: „Keď ho spolu s veliteľmi zavolali [po vzbure] do Kremľa na stretnutie s Putinom, prezident na nich všetkých tri hodiny kričal. Priamo na nich kričal. Ale potom sa ich ani nedotkol! Možno sa Žeňa rozhodol, že Putin to už zo seba dostal: ‚Nezabil nás hneď, tak nás nezabije nikdy?‘ Považoval sa za nezničiteľného. Rozhodol sa, že je nesmrteľný.“
Zdroje nie sú optimistické v úvahách o tom, čo bude so skupinou Wagner bez Prigožina. Bez ohľadu na to, kto skončí vo vedení, sú si isté, že súkromná vojenská spoločnosť nemá budúcnosť.
„Nevidím dôstojnú náhradu za dvojicu Prigožin - Utkin,“ povedal bývalý žoldnier Marat Gabidullin. „Bude to hnutie založené na zotrvačnosti ľudí, ktorí nemôžu žiť inak. Ktorí zabudli, ako sa žije inak.“