MOSKVA, BRATISLAVA. V čase, keď médiá po celom svete otvárali online spravodajstvo správou o páde Prigožinovho lietadla na ceste z Moskvy do Petrohradu, Putin odovzdával vyznamenania Hrdina Ruskej federácie v Kursku na mieste tankovej bitky z roku 1943 považovanej za rozhodujúci moment na východnom fronte druhej svetovej vojny.
To isté najvyššie štátne vyznamenanie dostal minulý rok aj Jevgenij Prigožin. Za dvanásť mesiacov, ktoré ubehli medzi chvíľou, keď Putin ocenil svojho „kuchára“, a náhlym a zatiaľ nevysvetleným úmrtím, sa odohralo viacero udalostí, ktoré zásadne poznačili vzťah týchto dvoch mocných Rusov.

Prigožin sa so svojimi žoldniermi neúnavne pokúšal získať mesto Bachmut, kde jeho skupina Wagner zohrala rozhodujúcu rolu. Stratila tisíce vojakov, no napriek čiastkovým úspechom sa im nikdy nepodarilo úplne vytlačiť ukrajinské sily z dnes už zničeného mesta.
Práve počas bitky o Bachmut sa Prigožinova kritika Kremľa – nie však samotného Putina – stupňovala. Špeciálne ministra obrany Sergeja Šojgua urážal Prigožin nevyberanými výrazmi a obviňoval ho z nekompetentnosti. Tvrdil dokonca, že Šojgu a ľudia okolo neho nepodporujú wagnerovcov zámerne, lebo ich chcú zničiť.
Keď potom ruská vláda na čele s Putinom presadila legislatívne zmeny, ktoré aj wagnerovcom prikazovali podriadiť sa ministerstvu obrany, Prigožin urobil riskantný krok a vydal sa na pochod na Moskvu – sám ho nazýval pochodom spravodlivosti, do histórie sa však zapísal ako neúspešná vzbura wagnerovcov.

Pochod sa skončil dohodou medzi Kremľom a Prigožinom, ktorú podľa svojich slov sprostredkoval bieloruský prezident Aleksander Lukašenko. Prigožin sa mal potupne stiahnuť do Bieloruska a vyprázdniť priestor v Rusku. Putin sa o jeho ďalšom osude nevyjadroval, svoje slová o tom, že zradcovia Ruska za svoje činy zaplatia, jasne smerované voči Prigožinovi a ľuďom okolo neho, však neodvolal.
Prigožin, ktorému sa ako človeku v Putinovej priazni podarilo nahromadiť veľký osobný majetok aj vplyv, zomrel len deň po tom, ako Putin oficiálne odstránil z funkcie iného vysokopostaveného predstaviteľa spájaného s wagnerovcami – generála Sergeja Surovikina.
Aký veľký je posun v mocenských vzťahoch, ktorý v Rusku dnes vidíme?
V článku sa dočítate aj:
- čo naznačuje, že Prigožina odstránili,
- čo vieme o lojalite FSB voči Putinovi,
- čo sa stalo s generálom Armagedonom,
- prečo bol Prigožin v Mali a prečo sa vrátil do Ruska,
- prečo sú wagnerovci bez Prigožina pre Kremeľ stále problémom.
Rýchla reakcia a dlhé ticho
Niekoľko okolností hovorí v prospech toho, že letecká havária mohla byť zorganizovaná zámerne s cieľom nadobro odstrániť šéfa wagnerovcov.