Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Na Ukrajinu v najbližšom čase dorazí osem delostreleckých systémov Archer, ktoré krajine zmietanou ruskou agresiou daruje Švédsko. Húfnice svojimi vlastnosťami medzi moderným delostrelectvom vynikajú - sú výnimočne presné, dokážu veľmi rýchlo páliť a obratne sa pohybujú v ťažkom teréne.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal Švédsko o húfnice Archer na summite severských a pobaltských krajín v decembri minulého roka. V marci Štokholm dodávku potvrdil.
V súčasnosti ukrajinské posádky absolvujú intenzívny výcvik na ich používanie. Moderné zbrane by mali na Ukrajinu doraziť budúci mesiac, uvádza ukrajinský denník Kyiv Post.

Ako fungujú systémy Archer
Delostrelecký systém vyvinula švédska zbrojárska spoločnosť Bofors, v súčasnosti známa ako BAE Systems, v polovici 90. rokov. V tom čase sa inžinieri zamerali na zlepšenie vlastností poľnej húfnice FH-77.
Švédska armáda potom v roku 2014 dostala prvú modernizovanú húfnicu FH77BW L52, známu ako Archer. V súčasnosti má podľa agentúry Reuters vo výzbroji 48 týchto zbraní.
Video, ktoré na sociálnych sieťach zverejnila zbrojovka, ukazuje, ako zručne moderné húfnice fungujú. Na rozdiel od sovietskych systémov, ktoré sú vhodnejšie na nepretržité ostreľovanie nepriateľských pozícií, sa švédske húfnice používajú na jednotlivé a presné útoky na nepriateľské delostrelecké jednotky.
Jednou z ich hlavných výhod je automatizácia nabíjania počas streľby, s čím súvisí aj malý počet personálu na obsluhu. Troj- až štvorčlenná posádka manipuluje s muníciou len raz, pri jej nakladaní do zásobníka. Potom po príchode na palebnú pozíciu len zadajú súradnice do palubného počítača a všetky ostatné fázy vrátane nabíjania a streľby vykoná húfnica automaticky.
Archer potom dokáže vystreliť celý zásobník s až 20 nábojmi za dve a pol minúty, uviedla ruskojazyčná BBC. V závislosti od použitej munície majú 155 milimetrové náboje dostrel 40 až 60 kilometrov.
Pri použití riadených striel Excalibur môžu švédske húfnice podľa najnovších testov zasiahnuť ciele vzdialené až 70 kilometrov, uviedol Kyiv Post.

Najrýchlejšie húfnice na svete
Medzi ich ďalšie výhody patrí, že sa dokážu obratne pohybovať v ťažkom teréne. Vďaka výkonnému dieselovému motoru a kolesovému podvozku môžu dosiahnuť rýchlosť až 70 kilometrov za hodinu a majú dojazd približne 500 kilometrov.
Vďaka všetkým týmto vlastnostiam sa systémy Archer označujú za najrýchlejšie húfnice na svete - dokážu zničiť cieľ a zmiznúť zo svojej pozície skôr, ako ich nepriateľ odhalí.
Švédsky výrobca navyše navrhol systém Archer tak, aby čo najviac chránil svojho operátora. Posádka sa nachádza v pancierovanej kabíne, odkiaľ ovláda systém. Pancier poskytuje spoľahlivú ochranu pred streľbou z ručných zbraní a úlomkami projektilov.
Okrem toho podvozok vydrží výbuch vysokovýbušnej míny s hmotnosťou až šesť kilogramov.
Autor: Kristýna Pružinová
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine