MOSKVA. Bývalý ruský žoldnier z Wagnerovej skupiny je podozrivý z vraždy šiestich ľudí, piatich mužov a jednej ženy, ktorých telá sa našli pred niekoľkými dňami v spálených domoch v dedine Derevjannoje v Karélii na severozápade Ruska.
Zločin vyvolal celoštátny rozruch, napísal miestny server Karelia news.
Súd uvalil väzbu na dvoch podozrivých, 37-ročného Igora Sofonova, ktorý sa nedávno vrátil z vojny proti Ukrajine, a jeho spoločníka, 38-ročného Maxima Bočkarjova. Vinu popierajú. Obaja majú za sebou výraznú kriminálnu minulosť, uviedol portál.
Naverbovaný väzeň s vymazaným registrom
S odvolaním sa na neoficiálne zdroje naznačil, že Sofonov bol do vojny pravdepodobne zverbovaný počas odpykávania trestu vo väzení, čo by tiež vysvetľovalo, prečo má zrazu čistý trestný register.
Trestanci zverbovaní do vojny dostávajú podľa médií po odslúžení určitej doby na bojisku milosť od ruského prezidenta.

Bočkarjov bol v minulosti odsúdený za predaj narkotík a znásilnenie. Po dedine sa v posledných dňoch potuloval opitý. Má dve deti, ale zrejme nemá prácu, napísal server.
Miestni obyvatelia oboch mužov označujú za užívateľov narkotických "solí", čo je výraz pre nebezpečné syntetické drogy, rozšírené medzi mládežou.
Vraždy a požiare
Podľa rekonštrukcie udalostí v dedine najprv začal horieť dom Arťoma Tereščenka, v ktorom vyšetrovatelia neskôr našli telá dvoch mužov s bodnými ranami. Išlo o Arťoma a jeho otca Vladimira.
Arťom podľa jednej z verzií tiež bral drogy a so Sofonovom a Bočkarjovom popíjal, keď vypukla hádka a bitka. Podľa inej verzie sa podozriví vlámali do Arťomovho domu, z ktorého stačili utiecť deti.
Deti dorazili do domu ich starého otca, ktorý následne odišiel zistiť, čo sa deje v synovom dome a stal sa obeťou lúpežníkov. Tí potom chceli dvojnásobnú vraždu zamaskovať požiarom.
Kým hasiči a policajti zasahovali pri prvom požiari, v dedine začal horieť ďalší dom, v ktorom sa neskôr našli štyri telá, rovnako s ranami spôsobenými nožom.

O život prišli bratia Dmitrij (47) a Konstantin (42) Loninovci a ich sestra Svetlana (38). Zahynul aj Vladimir Sergejenko (76), ktorý tiež v dome žil.
Obaja podozriví pravdepodobne náhodou došli do ich domu a potom podľa vyšetrovateľov vypukol konflikt.
"Miestni obyvatelia sú presvedčení, že celý príbeh len odráža každodenný život plný alkoholu, drog a zaháľania. Ako ľudia hovoria, v dedine sa všetci len potĺkajú a popíjajú s tým, kto sa práve objaví. Tiež sa sťažujú, že v obci je v noci úplná tma, pouličné lampy dávno nefungujú a situácia je priaznivá pre páchanie trestnej činnosti, "poznamenal server.
Policajti zadržali podozrivých u susedov hneď vedľa miesta zločinu. "Nie je vylúčené, že polícia tak rýchlo dokázala zabrániť ďalším vraždám ," dodal portál Karolia news.
Ďalšie ťažké zločiny bývalých žoldnierov
Rozhlasová stanica Rádio Sloboda na svojom ruskojazyčnom webe napísala, že vlani v lete, po niekoľkých ruských porážkach na Ukrajine, Wagnerova skupina a osobne jej šéf Jevgenij Prigožin, začal verbovať trestancov a posielať ich do vojny.
Trestanci mali pod hrozbou zastrelenia zakázané ustupovať či sa vzdávať. Mali sľúbenú slobodu po pol roku bojov. Odhaduje sa, že do Wagnerovej skupiny vstúpilo až 70-tisíc väzňov.

Z nich sa podľa Prigožina už 32-tisíc vrátilo z vojny a dostalo milosť. Prigožin tvrdí, že títo muži páchajú menej zločinov, ako je v Rusku priemer u väzňov prepustených po odpykaní trestu.
V ruských médiách sa v poslednom čase pravidelne objavujú správy o ťažkých zločinoch, vrátane vrážd a znásilnení, spáchaných bývalými žoldniermi po návrate z vojny.
Napríklad v Novosibirskej oblasti skončil v máji vo väzbe wagnerovec podozrivý zo znásilnenia dvoch školáčok vo veku 10 a 12 rokov.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine