ROSTOV NAD DONOM, BRATISLAVA. Je to jedenáste najväčšie mesto v Rusku a od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu hrá v konflikte zásadnú úlohu – aj preto, že tu sídli veliteľstvo južného vojenského obvodu. Rostov nad Donom však v sobotu nadránom získala pod kontrolu žoldnierska skupina Wagner po tom, čo jej vodca, oligarcha Jevgenij Prigožin, v piatok vyzval na vzburu proti ruskému veleniu.
Ulice miliónového Rostova zaplnili tanky a z budovy velenia južného vojenského obvodu Prigožin oznámil, že plánuje so svojimi žoldniermi tiahnuť ďalej na Moskvu – ak sa mu nevzdajú minister obrany Sergej Šojgu a hlavný veliteľ ruských jednotiek na Ukrajine Valeryj Gerasimov.
Wagnerovci podľa viacerých zdrojov obsadili kľúčové objekty už aj v ďalšej miliónovej metropole na západe Ruska, vo Voroneži. Tá leží presne na polceste medzi Rostovom a Moskvou, ktoré delí 1200 kilometrov.
Čo to počas ozbrojeného pokusu o puč v Rusku znamená a aký to môže mať vplyv na konflikt na Ukrajinu?
Loading
...
Cieľ separatistov aj zbraní
Rostov, vzdialený asi hodinu od ukrajinských hraníc na mieste, kde sa rieka Don vlieva do Azovského mora, bol vždy spätý s vojnou na Ukrajine. Práve sem ušiel v roku 2014 po protestoch na kyjevskom majdane vtedajší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.
Mesto sa tiež stalo centrom separatistov z Donbasu a dobrovoľníci a žoldnieri z Ruska práve tadiaľto posledné roky prechádzali na Ukrajinu. Zároveň bolo útočiskom pre utečencov z Donbasu, kde sa bojuje už od roku 2014.
Kľúčovú rolu začal hrať Rostov po februári 2022, keď Rusko plošne zaútočilo na Ukrajinu. Sídli tu totiž veliteľstvo ruského južného vojenského obvodu, ktorý velí vojenským operáciám na Ukrajine.