KYJEV. Drony zasahujú do vojny na Ukrajine od jej začiatku. V poslednom čase sa však stali symbolom konfliktu, pretože Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá tento mesiac takmer každý deň čelia útokom ruských dronov, a tiež preto, že aj Rusko v poslednom čase odráža viac dronových útokov na vlastnom území.
Prestížne oblasti Moskvy aj Kremeľ
Cieľom útokov dronov sa stala aj ruská metropola Moskva. Bezpilotné stroje zasiahli niektoré z najprestížnejších moskovských častí vrátane Leninského prospektu alebo západnej Moskvy, kde sídli ruská elita - vrátane prezidenta Vladimira Putina.
Ruské ministerstvo obrany útok na metropolu označilo za terorizmus a obvinilo z neho "kyjevský režim", Ukrajina svoje zapojenie nepotvrdila. Útoky na svoje územie, okrem iného pomocou dronov, hlási v poslednom čase aj ruská Belgorodská oblasť podobne ako ďalšie ruské regióny susediace s Ukrajinou.
Na začiatku mesiaca bola Moskva svedkom dronového útoku na kremeľskú rezidenciu ruského prezidenta.

Aké drony používajú Ukrajina a Rusko?
Bayraktar na začiatku vojny
Na začiatku konfliktu sa preslávili väčšie turecké drony Bayraktar, ktoré Ukrajina prvýkrát nakúpila v roku 2019 a používala ich už na jeseň 2021 proti proruským separatistom na Donbase.
Týmto dronom, ktoré sa teraz používajú v menšej miere, sa pripisujú zásluhy pri zastavení ruských kolón útočiacich z Bieloruska hlavne na Kyjevskú oblasť alebo pri zničení krížnika Moskva, vlajkovej lode ruskej Čiernomorskej flotily.

Iránske drony
Rusko najviac používa iránske drony Šahíd, ktoré sú označované za samovražedné alebo kamikadze, pretože po zásahu ciele vybuchnú.
Podľa britského inštitútu pre obranu a bezpečnosť RUSI Moskva používa drony často len na odhalenie pozícií ukrajinskej protivzdušnej obrany.

Ukrajina má drony aj domácej výroby
Podľa vojenských expertov ukrajinské sily používajú samovražedné drony s dlhým doletom, niekedy čínske vrtuľové drony zakúpené na voľnom trhu, alebo staré sovietske prúdové prieskumné drony Tu-141.
Tie sú vybavené výbušnými náložami a môžu zasiahnuť ciele ďaleko na ruskom území.
Ukrajinské ozbrojené sily majú vo výzbroji aj niekoľko stoviek kusov dronov UJ-22 Airborne domácej výroby.
Komerčné drony na fronte
Najviac dronov sa používa v blízkosti frontu a to ako na prieskum a identifikáciu cieľov alebo na útoky.
Ukrajinské aj ruské sily na tieto účely používajú malé komerčné drony, ktoré boli upravené tak, aby mohli zhadzovať bomby na vojakov v ich úkrytoch.
Ide napríklad o ukrajinské drony Furia s dosahom okolo 50 kilometrov alebo ruský Eleron-3 s dosahom 60 kilometrov alebo o malé upravené komerčné kvadrokoptéry s doletom do desať kilometrov.

Malá kapacita batérie
Najpoužívanejším z voľne dostupných čínskych dronov sú DJI, ktorých cena sa pohybuje okolo dvetisíc dolárov. Drony DJI možno ľahko upraviť tak, aby uniesli granát alebo inú malú výbušninu, ktorú možno s veľkou presnosťou zhodiť do zákopov alebo priamo do tanku.
Ich nevýhodou je malá kapacita batérie. Stroj letí iba asi päť kilometrov a vo vzduchu vydrží menej ako hodinu.
Straty dronov sú veľmi vysoké, podľa údajov inštitútu RUSI každý dron letí maximálne šesťkrát, kým ho zostrelia. Ukrajinci tvrdia, že mesačne stratia 10-tisíc dronov.
Tento údaj, ktorý sa nedá overiť, niektorí analytici považujú za nadsadený a Ukrajina sa tým snaží donútiť západných spojencov k ďalším dodávkam zbraní.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno uviedol, že Ukrajina od začiatku vojny zostrelila takmer 900 bezpilotných lietadiel Šahíd z celkovo asi 1 160, ktoré proti nej boli vyslané.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine