BRUSEL. Členské krajiny Európskej únie budú v priebehu tohto týždňa diskutovať o 11. balíku sankcií v súvislosti s ruskou vojnou voči Ukrajine. Mali by postihnúť niektoré krajiny a spoločnosti z tretích krajín, ktoré pomáhajú obchádzať sankcie Európskej únie. Podľa agentúry Reuters a týždenníka Politico informuje v pondelok spravodajca TASR.
Podľa Politico Európska komisia v piatok prišla s odvážnym návrhom zamerať sa na krajiny, ktoré pomáhajú Rusku vyhnúť sa sankciám. Cieľom je "zaplátať diery" súčasného sankčného režimu.
Podľa údajov britského denníka Financial Times je na zozname subjektov, ktoré by mohli byť sankcionované, aj sedem spoločností z Číny a Hongkongu, ktoré spolupracujú s ruským vojensko-priemyselným komplexom, uviedla agentúra Reuters. Politico hovorí aj o iránskych spoločnostiach.
Európska komisia informácie zatiaľ nekomentovala.

Podľa Reuters čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok prostredníctvom svojho hovorcu varovalo, že Čína bude tvrdo brániť svoje záujmy, ak nové európske sankcie vstúpia do platnosti.
Ak ich členské štáty Európskej únie nezablokujú, mohli by zasiahnuť aj krajiny ako Kazachstan, Irán a Turecko.
Eurokomisia v marci vymenovala osobitného predstaviteľa EÚ pre presadzovanie sankcií Davida O’Sullivana. Upozornil, že "tí, ktorí sú ochotní zarábať... sú dômyselní v taktike a metódach, ako obísť sankcie."
Viacerí diplomati pre Politico naznačili zdĺhavé diskusie medzi krajinami Európskej únie o tejto téme. Niektoré nechcú ísť do sporov s Čínou alebo rozhnevať si Turecko. V hre je tiež nelegálna migrácia, preto sa dohoda o 11. balíku protiruských sankcií v najbližších dvoch týždňoch neočakáva.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine