Ukrajincom vyhovujú špekulácie o tom, kedy, kde a ako sa začne ich ofenzíva. Prispieva to k ruskej neistote, hovorí LAWRENCE FREEDMAN, britský historik a spisovateľ, ktorý na londýnskej King's College pomohol vychovať niekoľko generácií nielen britských, ale všeobecne západných expertov na stratégiu a vojnu. V súčasnej situácii je podľa neho ukrajinská armáda v lepšom stave ako ruská, aj keď zápasí s nedostatkom munície. A západná podpora bojujúcej Ukrajine podľa Freedmana neklesá preto, že vo vojne neumierajú vojaci členských krajín NATO.
Článok pôvodne vyšiel na webe českého denníka Hospodářské noviny.
V rozhovore sa dočítate:
- Akú úlohu vo vojne a pri prípadných mierových rokovaniach zohráva Krym
- Aké pravdepodobné je, že Rusko použije jadrové zbrane
- Ako dlho ešte Západ vydrží podporovať Ukrajinu
- Aký ťažký bude pre ukrajinské vedenie prechod z vojnového režimu na civilný
Všetci hovoria o nadchádzajúcej ukrajinskej ofenzíve. Zvládajú ukrajinskí spojenci dostatočne kontrolovať očakávania okolo tejto ofenzívy?
Kontrolovať očakávania je zložité. A komplikujú to, samozrejme, aj úniky informácií zo Spojených štátov, podľa ktorých by to mohlo byť veľmi ťažké a mohlo by to celé viesť k patovej situácii. Istým spôsobom to však aj pomáha, pretože ak všetci predpokladali, že Rusi budú rozmetaní, tak teraz to považujú za menej pravdepodobné.
Lawrence Freedman
- od roku 1982 bol profesorom vojnových štúdií na King's College London, kde pôsobil do roku 2014,
- medzi jeho výskumné záujmy patria obrana, vojna a zahraničná politika,
- napísal napríklad knihy o falklandskej vojne a stratégii a jeho posledná publikácia z minulého roka opisuje úlohu veliteľov vo vojnách a vplyv politiky na ich rozhodovanie,
- je nositeľom viacerých vyznamenaní,
- do Prahy prišiel v apríli na pozvanie Pražského centra pre výskum mieru Karlovej Univerzity.
S očakávaniami je tu ešte jeden problém - keď počujete slovo ofenzíva, predpokladáte, že vojaci sa zdvihnú zo zákopov a vrhnú sa na nepriateľa. To sa môže stať, ale môže sa to odvíjať aj postupne s delostreleckými útokmi na ruské ciele. Môžeme vidieť mnohé pokusy ukrajinskej armády, kým sa podarí väčší pohyb alebo prielom.
Nie sme si ani istí, kde k tomu dôjde. Takže útok sa môže začať skôr, ako si to uvedomíme. Ukrajinci chcú udržať Rusov v nevedomosti o tom, kde, kedy a ako to príde. Mám podozrenie, že im vyhovuje, že existuje mnoho protichodných špekulácií, pretože to len zvyšuje zmätok v tom, čo sa chystá.
Dá sa v tejto fáze vojny predpovedať, ako dlho bude trvať?
Predpovedať je vždy veľmi ťažké. Obe strany majú limity v tom, ako dlho môžu viesť vojnu podobnej intenzity. Vidíme, že obe strany majú nedostatok munície.