KYJEV. Ruská invázia na Ukrajinu okrem veľkých strát na životoch vojakov aj civilistov, rozsiahleho ničenia ukrajinských miest a infraštruktúry priniesla aj neviditeľné rany - psychickú devastáciu a bolesť.
Podľa serveru odborného časopisu Medscape to uvádza Medzinárodná nadácia pre ľudské práva v oblasti duševného zdravia, ktorá spolupracovala aj s českým Národným ústavom duševného zdravia.
Psychologická kríza
"Vojna, ktorá sa začala pred deviatimi rokmi, dosiahla úplne novú úroveň (ruskou) inváziou vo februári minulého roku a priniesla nám všetkým dobre známe dôsledky - viac ako desať miliónov utečencov, desaťtisíce mŕtvych, ničenie a drancovanie, znásilňovanie a mučenie, a tiež psychologickú krízu neuveriteľných rozmerov," povedal holandský historik a aktivista Robert van Voren, šéf Medzinárodnej nadácie pre ľudské práva v oblasti duševného zdravia pre ľudské právne otázky.
Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a rozpútalo vojnu na Donbase na východnej Ukrajine medzi Moskvou podporovanými separatistami a jednotkami lojálnymi novej prozápadnej vláde v Kyjeve.

Vlani potom začalo plnohodnotnú vojenskú inváziu z východného, severného i južného smeru, pri ktorej obsadilo časť ukrajinského územia a ostreľuje a bombarduje ukrajinské mestá aj civilnú infraštruktúru.
Psychologické traumy spôsobené vojnou a následné duševné ochorenia môžu podľa van Vorena na Ukrajine napáchať hlboké škody.
Dostupná pomoc
Medzinárodná nadácia pre ľudské práva v oblasti duševného zdravia prišla s programom psychologickej prvej pomoci v podstate hneď po tom, ako Rusko Ukrajinu vlani napadlo, píše Medscape.
Spoločne s Národným ústavom duševného zdravia a ďalšími organizáciami vytvorili online program Samopomich (v českej verzii opatruj.se).

Myšlienkou programu je podľa van Vorena pomôcť ľuďom bez dostupnej psychologickej starostlivosti, aby si "pomohli sami a predišli vážnym problémom s duševným zdravím".
Webové stránky na to poskytujú rôzne nástroje a materiály, ktoré ukazujú, ako zvládnuť pocity depresie, úzkosti či záchvaty paniky a kedy vyhľadať pomoc.
Medzinárodná nadácia pre ľudské práva v oblasti duševného zdravia tiež na začiatku vojny pomáhala s dodávkami potravín a zdravotníckych potrieb. Ťažkosti pôsobil hlavne nedostatok liekov, ktoré pomáhajú s duševnými problémami a ktoré je zložité dostať cez colné úrady, uviedol van Voren.
Aktivista si pre lepšiu koordináciu pomoci zriadil základňu v Litve a raz za mesiac jazdí do Kyjeva.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine