WASHINGTON. Ukrajina bola kvôli rozsiahlemu úniku amerických vojenských dokumentov nútená zmeniť svoje vojnové plány, informovala CNN s odvolaním sa na zdroj v administratíve ukrajinského prezidenta Zelenského.
Utajované dokumenty prevažne o vojenských operáciách na Ukrajine sa objavili minulý týždeň na sociálnych sieťach. Podľa Kyjeva obsahujú vymyslené údaje a podľa vojenských analytikov mohli byť upravené na dezinformačné účely.
Z informácií CNN nie je jasné, čoho konkrétne sa týkali vojnové plány, ktoré Ukrajina musela zmeniť. Poradca Zelenského kancelárie Mychajlo Podoljak agentúre Reuters povedal, že strategické plány Ukrajiny zostávajú rovnaké, ale taktické sa môžu meniť vždy.
"Existujú strategické úlohy - tie sú nemenné. Ale operačné a taktické scenáre sa neustále spresňujú na základe vyhodnotenia situácie na bojisku, zaopatrení zdrojov, spravodajských informácií o zdrojoch nepriateľa a tak ďalej," povedal Podoljak. "V tejto chvíli nie je možné plány prehodnocovať, pretože sa na nich len pracuje," dodal.
Únik v čase uvoľnenia
Niektoré časti dokumentov sa ale podľa odborníkov zdajú byť autentické. Americké ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo, že posudzuje dopad, ktorý by mohol mať únik tajných amerických vojenských dokumentov na bezpečnosť Spojených štátov a na spojencov a partnerov USA.

Uniknuté dokumenty podľa CNN odhaľujú kľúčové slabiny Ukrajiny spojené s výzbrojou a protivzdušnou obranou, ale tiež veľkosť a pripravenosť práporov v kritickej fáze vojny, keď sa ukrajinské sily pripravujú na začatie protiofenzívy proti Rusom.
Únik tiež nastal v čase, keď USA a Ukrajina nadviazali dôvernejšie vzťahy ohľadom zdieľania spravodajských informácií, pripomína CNN.
Jeden z dokumentov odhaľuje, že USA sledovali aj Volodymyra Zelenského. To nie je prekvapujúce, povedal zdroj blízky Zelenskému, ale ukrajinskí predstavitelia sú hlboko frustrovaní únikom informácií.
Odpočúvania kľúčových spojencov
Ukrajinskí predstavitelia na začiatku vojny váhali so zdieľaním svojich bojových plánov so Spojenými štátmi, pretože sa obávali úniku informácií. Mali tiež obavy, že zdieľanie informácií by mohlo poukázať na ich slabiny a odradiť Američanov od ďalšej pomoci, a preto ich starostlivo strážili.
Výmena spravodajských informácií medzi Kyjevom a Washingtonom sa vlani na jeseň značne uvoľnila a obe krajiny úzko spolupracovali na variantoch ukrajinskej ofenzívy.

Odhalenie utajovaných dokumentov Pentagonu poskytol vzácny pohľad na to, ako USA špehujú spojencov aj nepriateľov. Niektoré z dokumentov, ktoré sú podľa amerických predstaviteľov autentické, odhaľujú rozsah amerického odpočúvania kľúčových spojencov - okrem Ukrajiny tiež Izraela či Južnej Kórey.
Iné dokumenty odhaľujú mieru, do akej sa Spojeným štátom podarilo preniknúť do štruktúr ruského ministerstva obrany a ruskej žoldnierskej Wagnerovej spoločnosti.
Podľa zdrojov CNN už Pentagon sprísnil kontrolu toku prísne tajných dokumentov, ku ktorým majú prístup stovky ľudí vo vláde.
Ruská stratégia boja proti západným tankom
Dokumenty okrem iného odhaľujú, že Spojené štáty špehovali aj ukrajinského prezidenta Zelenského. To samo o sebe nie je prekvapujúce, uviedol zdroj blízky Zelenskému, ukrajinskí predstavitelia sú však z úniku rozladení.
V jednom z dokumentov, ktorý sa opiera o zistenia zo zachytenej komunikácie, sa uvádza, že Zelenskyj koncom februára "navrhol udrieť na miesta rozmiestnenia ruských jednotiek v ruskej Rostovskej oblasti" pomocou bezpilotných lietadiel, keďže Ukrajina nedisponuje strelami schopnými zasiahnuť takto vzdialené ciele.
To by podľa CNN mohlo vysvetľovať, prečo USA doteraz váhajú s poskytnutím striel dlhšieho doletu Kyjevu. Americké spravodajské služby sa v jednom z dokumentov obávajú, že Čína by mohla využiť ukrajinské údery na ciele hlboko v Rusku "ako príležitosť na to, aby NATO označila za agresora a mohla zvýšiť svoju pomoc Rusku".

Dokumenty tiež poskytujú prehľad o počte obetí na oboch stranách, čo sú čísla, ktoré je z podstaty ťažké presne odhadnúť a ktoré sa USA zdráhajú podrobne zverejňovať.
Straty ruských síl podľa amerických služieb robia k tohtoročnému februáru 189 500 až 223-tisíc vojakov, z toho až 43-tisíc vojakov v boji padlo. Na strane Ukrajiny sú straty 124 500 až 131-tisíc vojakov, z toho až 17 500 padlých.
Dokumenty tiež poukazujú na to, že Američanom sa podarilo odhaliť ruskú stratégiu boja proti západným tankom, ktoré Ukrajina už začala dostávať od svojich spojencov.
Plán "predpokladá vytvorenie troch palebných zón podľa dostrelu - dlhého, stredného a krátkeho - pričom každá zóna by bola pokrytá špecifickou výzbrojou a typmi jednotiek," uvádza sa v správe spravodajských služieb.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine