LONDÝN. Ukrajina sa vlani pokúsila obsadiť Ruskom okupovanú Záporožskú jadrovú elektráreň. Výsadok niekoľkých stoviek príslušníkov jej špeciálnych síl cez rieku Dnepr bol ale odrazený, napísal britský denník The Times, ktorý sa odvoláva na nemenované armádne zdroje.
Neúspešný pokus Ukrajiny o dobytie najväčšieho jadrového zariadenia v Európe predtým oznámili okupačné úrady, Kyjev to vtedy poprel.

Riskantná operácia
Vysoko riskantnej operácie z vlaňajšieho októbra sa podľa zdrojov britského denníka z ukrajinských špeciálnych jednotiek, vojenskej spravodajskej služby a námorníctva zúčastnilo na 600 elitných vojakov, ktorí mali v pláne prekonať bezmála päť kilometrov široký Dneper na viac ako 30 člnoch. Ich úlohou bolo oslobodiť Záporožskú jadrovú elektráreň.
Vo chvíli nočného útoku 19. októbra držali ruské sily elektráreň viac ako šesť mesiacov a využívali jej areál na bombardovanie ukrajinských miest a podnikov na opačnom brehu.
Zúfalý pokus Ukrajiny získať elektráreň späť a tiež dôvody, ktoré ju k tomu viedli, podľa The Times zvýrazňujú nebezpečenstvo jadrovej katastrofy, ktoré pre Európu táto sporná elektráreň predstavuje.
Keď sa administratíve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nepodarilo docieliť odchod ruských vojakov z elektrárne diplomatickými prostriedkami za pomoci OSN, rozhodla sa vziať vec do vlastných rúk.
Do elektrárne prenikla len hŕstka
"Nápad bol taký, že pôjde iba o pechotnú bitku. Nemohli by proti nám použiť delostrelectvo, pretože ide o jadrovú elektráreň, "povedal denníku dôstojník oboznámený s operáciou.
Rusi ale podľa neho kládli silnejší odpor, ako sa predpokladalo: "Vybudovali veľmi hustú obranu, všetko zamínovali. Keď sme sa blížili, dokonca vytiahli tanky a delostrelectvo a začali na nás strieľať priamo na vode".
Hlavná časť výsadku sa kvôli zúrivej paľbe musela otočiť a na južný breh sa dostala len hŕstka vojakov, ktorí s Rusmi zviedli trojhodinovú bitku.

Nakoniec bol celý výsadok odvolaný, čo bolo podľa osloveného člena špeciálnych jednotiek správne rozhodnutie, ktoré zachránilo mnoho životov.
Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi minulý týždeň už druhýkrát navštívil elektráreň v snahe sprostredkovať dohodu o demilitarizácii oblasti okolo šiestich elektrární.
"Je veľmi, veľmi dôležité, aby sme sa zhodli na základnej zásade, že na jadrovú elektráreň by sa nemalo za žiadnych okolností útočiť," povedal Grossi počas návštevy. Súčasne dodal, že jadrové zariadenie nesmie byť ani miestom, z ktorého sa budú útoky vykonávať.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine