LONDÝN. Konflikt medzi ruským ministerstvom obrany a súkromnou vojenskou organizáciou Wagnerova skupina pravdepodobne dosiahol svoj vrchol, keď v bojoch o ukrajinské mesto Bachmut zahynuli tisícky wagnerovcov, uviedol v pondelok americký Inštitút pre štúdium vojny.
Eskalácia sporu
Ruské ministerstvo obrany podľa inštitútu "v súčasnosti uprednostňuje elimináciu Wagnerovej skupiny na bojisku v Bachmute", čo spomaľuje ruský postup v oblasti.

Konflikt medzi Prigožinom a ruským rezortom obrany sa začal po tom, čo šéf wagnerovcov odštartoval "vytrvalú očierňovaciu" kampaň zameranú voči ruskej armáde vrátane ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova.
Keďže v súčasnosti wagnerovci nepostupujú, predpokladá sa, že predstavitelia v oblasti Bachmutu "využívajú príležitosť zámerne eliminovať wagnerovské elitné jednotky aj oddiely zložené z trestancov v snahe oslabiť Prigožina a zmariť jeho ambície o získanie väčšieho vplyvu v Kremli."
ISW sa domnieva, že ruský prezident Vladimir Putin pravdepodobne začali znepokojovať politické ambície Jevgenija Prigožina už vlani v októbri.

Putin sa zrejme pričinil o to, aby ustali priame slovné útoky ruského rezortu obrany na Prigožina; vytvoril však podmienky pre opätovné posilnenie autority ruského vedenia.
Prigožin na to podľa ISW zrejme reagoval vystupňovaním kritiky na adresu ruského ministerstva obrany, čo viedlo k ďalšej eskalácii sporu medzi medzi vagnerovcami a velením regulárnej ruskej armády.
Kariérne rozhovory na stredných školách
Britské ministerstvo obrany vo svojej pondelňajšej správe tvrdí, že wagnerovci začali najnovšie viesť "kariérne rozhovory" na stredných školách s cieľom získavať nových "bojovníkov" na Ukrajinu.
Wagnerovcom podľa stanice Sky News pravdepodobne v ostatnom čase zakázali verbovať bo bojov na Ukrajine odsúdencov z ruských väzníc, a to pretrvávajúce spory s Kremľom. Práve z väzníc pritom Wagnerova skupina mnohých bojovníkov, ktorým sľubovali, že po skončení kontraktu budú prepustení na slobodu.
Britský rezort obrany vo svojej najnovšej zvodke -založenej na zisteniach tajných služieb - uvádza, že Prigožin teraz "s veľkou pravdepodobnosťou presmeruje náborové úsilie na slobodných ruských občanov".
Od začiatku marca zriadili Wagnerovci podľa britského ministerstva v Rusku už prinajmenšom 40 náborových stredísk, a to najmä v športových centrách.
"Maskovaní verbovači Wagnerovcov viedli v ostatných dňoch kariérne rozhovory na moskovských stredných školách, rozdávali dotazníky s názvom 'prihláška mladého bojovníka', aby získali kontaktné údaje od žiakov, ktorí prejavili záujem," uviedol britský rezort obrany.
Obeťami bojov na Ukrajine sa stala už približne polovica z wagnerovcov naverbovaných vo väzniciach, uvádza britské ministerstvo. Dodáva, že najnovšie náborové snahy týchto žoldnierov "pravdepodobne nenahradia" prílev bojovníkov, aký im poskytovali práve ruské väznice.
Ak predpokladaný zákaz verbovať odsúdencov potrvá aj naďalej, Prigožin bude podľa britského ministerstva pravdepodobne nútený "znížiť rozsah či intenzitu operácií wagnerovcov na Ukrajine".
Kremeľ sa podľa všetkého snaží v posledných týždňoch obmedziť Prigožinov nadmerný vplyv, aký získal vďaka dôležitej úlohe wagnerovcov v boji na Ukrajine.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine