MINSK. Pri explóziách na bieloruskom vojenskom letisku Mačuliščy pri Minsku bolo v nedeľu ráno vážne poškodené ruské výzvedné lietadlo A-50.
Na sociálnej sieti telegram to uviedla bieloruská skupina Hajun, ktorá monitoruje pohyby ruských vojsk.
Zástupcovia bieloruskej opozície tvrdia, že lietadlo bolo cieľom útoku bieloruskej partizánskej skupiny.
Zintenzívnili kontroly
Bieloruská organizácia ByPol, ktorú tvoria bývalí príslušníci bieloruských bezpečnostných zložiek, na telegrame uviedla, že poškodenie lietadla je vážne a stroj nie je schopný prevádzky.
Podľa nezávislej bieloruskej novinárky Hanny Ljubakovej a šéfa ByPolu Aljaksandra Azaraua útok na letisku vykonali "bieloruskí partizáni" s pomocou dvoch dronov.
Príslušníci pohraničnej stráže v Bielorusku po týchto tvrdeniach zvýšili kontroly ľudí opúšťajúcich krajinu.
Cestujúci, ktorí v pondelok prekročili hranicu uviedli, že na rozdiel od bežných kontrol strážcovia prehľadávali osobné veci a podrobne skúmali tašky a vozidlá. Bieloruskí pohraniční úradníci situáciu nekomentovali.
Azarau podľa stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) oznámil, že dva drony zaútočili na lietadlo, kým bol stroj na zemi a dodal, že tí, ktorí sa zúčastnili operácie, „sú teraz v bezpečí, mimo územia krajiny."
Partizánska akcia
Informáciu o záškodníckej akcii zopakovala na twitteri aj bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská. "Som hrdá na všetkých Bielorusov, ktorí ďalej vzdorujú ruskej hybridnej okupácii Bieloruska a bojujú za slobodu Ukrajiny," napísala s odvolaním sa na príspevok svojho poradcu Franaka Viačorky.
Ten uviedol, že partizáni vďaka zásahu lietadla vykonali svoju najúspešnejšiu záškodnícku akciu od začiatku minulého roka.
Podľa Viačorku výbuch poškodil špeciálne lietadlo v hodnote 330 miliónov eur, akých Rusko nemá veľa. Konkrétny typ stroja však neuviedol. Médiá blízke bieloruskej opozícií tvrdia, že išlo o výzvedné lietadlo typu A-50.
Podľa bieloruského opozičného serveru Naša Niva má ruská armáda k dispozícii deväť lietadiel A-50 a používa ich aj na navádzanie rakiet pri útokoch na Ukrajinu.
Tieto lietadlá vybavené radarmi môžu sledovať vzdušné ciele do vzdialenosti až 230 kilometrov alebo plavidlá vzdialené až 400 kilometrov.

O výbuchoch na bieloruskom vojenskom letisku Mačuliščy, údajne spôsobených dronmi, písali aj viacerí ruskí provojnoví propagandisti. Oficiálne miesta v Moskve ani Minsku ich však zatiaľ nepotvrdili.
Bielorusko je najbližším spojencom Ruska, ktoré pred rokom rozpútalo vojnu proti Ukrajine. Svojich vojakov síce do susednej krajiny neposlalo, ale poskytlo Rusku k útoku proti susednej krajine svoje územie a letisko.
Rusko tvrdí, že Ukrajina v uplynulých mesiacoch niekoľkokrát zaútočila dronmi na ruské územie.
Začiatkom januára hlásili obyvatelia výbuchy na vojenskom letisku vo Voroneži, v decembri podľa informácií zo sociálnych sietí poškodili drony dva bombardéry Tu-95 na základni Engels pri Saratove a cisternu a bombardér Tu-22M3 na letisku Ďagilevo pri Rjazane.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine