MOSKVA. Na internetovej stránke najpopulárnejšieho ruského denníka Komsomolskaja pravda sa cez víkend na chvíľu objavili príspevky, ktoré odmietali vojnu, zobrazili údaje o stratách ruskej armády a zabitých civilistoch. Súčasťou obsahu bola aj výzva, aby Rusko vrátilo Ukrajine anektovaný Krym.
Bolo tam aj varovanie, že vojna sa skončí až vtedy, keď "diktátor Putin príde o moc". Onedlho všetky texty zo stránky zmizli.
Propaganda v redakcii
Pod príspevkami bol podpísaný redaktor Vladimir Romanenko, ktorý v denníku pracoval pol roka.
"Práca v propagande ma ako človeka s novinárskym vzdelaním vôbec nebavila, trpel som krutým rozporom. Od prvého dňa som bol proti vojne. Moji najbližší priatelia sú Ukrajinci," povedal 24-ročný novinár, ktorý teraz žije v zahraničí.
V prokremeľskom denníku sa podľa svojich slov zamestnal preto, lebo si po presťahovaní do Moskvy štyri mesiace nedokázal nájsť prácu a zadlžoval sa. Keď na konci septembra prezident Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, tak odišiel z vlasti, ale pre denník pracoval ďalej.
Názory v redakcii podľa neho kopírujú štátne televízie, a redaktori "naozaj veria tomu, o čom píšu, a to aj o rádioaktívnych komároch, ktoré vraj Ukrajina používa".
Ukrajinci sú bežne označovaní za "nepriateľov" a "ukronacistov". Pri redakčných poradách nikto nehovorí o vojne ako o vojne, rovnako ako Kremeľ namiesto o vojne hovorí o "špeciálnej vojenskej operácii".

Zakázaní Wagnerovci a kritici armády
K "zakázaným" témam, o ktorých sa nesmie písať, patria nielen hlasy odporu proti vojne, ale aj súkromná žoldnierska Wagnerova skupina, ktorej sa podľa Romanenka všetci boja. "Nesmie sa písať, že verbujú trestancov do vojny a dávajú zbrane naozajstným vrahom," povedal.
"Akokoľvek to znie čudne, nesmú sa ani citovať ruskí poslanci Kartopoľov, Gurulev, Sobolev či bývalý vicepremiér a bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Vraj sú to zúriví kritici ruského velenia a rozprávajú o veciach, ktoré by mohli destabilizovať nálady v krajine, "uviedol.
Romanenko pripomenul, že jeden z jeho kolegov sa rozhodol narukovať. Na otázku, prečo si zvolil odchod do vojny, odpovedal, že "niekto musí brániť vlasť".
Romanenko chcel týmto činom pripomenúť prvý rok vojny a protestovať proti tejto agresii voči Ukrajine. "Beriem to ako spôsob vykúpenia. Platím za to, že som klamal. Ukrajincov prosím o odpustenie," povedal.
Dúfa, že v prokremeľských médiách sú ešte ľudia, ktorí cítia k propagande odpor, a všimnú si jeho čin.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine