KYJEV, BRATISLAVA. Na hrane biznisu a ukrajinskej politiky sa v posledných rokoch pohyboval Ihor Kolomojskyj. Úspešne.
Po revolúcii na majdane v roku 2014 sa stal guvernérom Dnipropetrovskej oblasti a mal kľúčovú úlohu pri financovaní dobrovoľníckych práporov, ktoré bojovali proti separatistom podporovaným Rusmi v Donbase.
Ako podnikateľ pôsobil v ropnom priemysle, v bankovníctve a najmä v médiách. To on urobil z Volodymyra Zelenského hviezdu seriálu Sluha národa, aj vďaka čomu sa tento komik stal v roku 2019 prezidentom.
Teraz zažíva strmý pád. Už dávnejšie ho Američania zaradili na sankčný zoznam pre „výraznú korupciu“ a v stredu ukrajinské médiá zverejňovali zábery, ako bezpečnostné zložky vykonávajú raziu v jeho dome. So založenými rukami to len bezmocne sledoval.

Musia prísť aj personálne zmeny
Policajný odbor pre ekonomické zločiny síce Kolomojského priamo nemenoval, no povedal, že odhalil rozsiahlu spreneveru a daňové úniky v hodnote 40 miliárd hrivien (približne 910 miliónov eur), za ktorou vraj bolo vedenie dvoch najväčších ukrajinských spoločností Ukranafta a Ukrtatnafta.
Kolomojskij, ktorý mal v oboch firmách veľké podiely, sa k razii nevyjadril. Firmy boli medzi strategickými podnikmi, nad ktorými v novembri prebral štát kontrolu, aby z výnosov mohol financovať obranu proti ruskej invázii.
Nejde o jedinú raziu. Už minulý týždeň prišlo o funkciu niekoľko vysokopostavených štátnych zamestnancov, napríklad dvojka na ministerstve obrany Vjačeslav Šapovalov, ktorý podľa obvinenia nakupoval potraviny pre vojakov za násobne vyššie ceny, ako boli v obchodoch. Ministerstvo hovorí, že ide o nedorozumenie.