SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Ukrajina Rusko Online: Moskva vymenovala nového veliteľa ruských síl na Ukrajine, stal sa ním Gerasimov

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Šesťsto mŕtvych Ukrajincov je lož, ruský odvetný útok zasiahol prázdnu školu"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
11. 1. 2023
|
21:28
|
Svet

Deti ruských predstaviteľov si užívajú oddych v cudzine, zatiaľ čo ich rodičia rečnia o vlastenectve. Medzi obľúbenými destináciami sú Dubaj, Bali, Maledivy či Turecko.

Už po vypuknutí vojny Ruska proti Ukrajine, ktorú Moskva interpretuje aj ako boj proti rozpínavosti Západu a najmä Severoatlantickej aliancii, si niektorí potomkovia vyrazili aj do členských krajín NATO a Európskej únie bez ohľadu na to, že tieto štáty uvalili na ich rodičov sankcie, upozornil server The Insider na základe snímok zo sociálnych sietí.

Napríklad dcéra šéfa civilnej rozviedky SVR Sergeja Naryškina Veronika po vypuknutí vojny navštívila Seychelské ostrovy a Turecko. Ešte pred Novým rokom odletela na Bali a prvé dni tohto roka strávila v Dubaji. Instagram si síce pri tejto príležitosti zamkla, no stačilo sa pozrieť na to, čo zverejnili jej najlepšia kamarátka a spolucestujúci.

Veronika Naryškinová odpočívala v Turecku, členskej krajine NATO, približne v rovnakom čase, keď jej otec vyhlasoval, že NATO "vedie hybridnú vojnu proti Rusku a proti nášmu spojencovi, Bielorusku", pripomenul server.

Nevesta podpredsedu Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, Alexandra Žukova Taťjana sa v septembri rekreovala na gréckom ostrove Mykonos; Grécko je tiež členskou krajinou aliancie a EÚ. Nový rok vítala na Bali.

Na novoročné prázdniny odletela z Ruska aj nevesta predsedníčky Rady federácie, hornej komory parlamentu, Valentiny Matvijenkovej Julija. Sviatky strávila na Maldivách v hoteli Waldorf Astoria Maldives Ithaafushi, kde jedna noc vyjde na viac ako tritisíc eur. A žiadna vojna jej pravdepodobne nemôže zabrániť ani v milovaných pobytoch v rodinnej vile v Taliansku.

The Insider tiež potvrdil správy o tom, že dcéra ruského ministra obrany Xenija Šojguová strávila novoročné prázdniny v Dubaji. Spoločnú snímku zverejnil jej manžel, blogger Alexej Stoljarov.

Pozornosť k dovolenke dcéry ministra obrany upútali už skôr fotografie z Dubaja, ktoré na sociálnych sieťach publikoval poslanec oblastného snemu Denis Dolženko z Vologdy. Na jednej z fotiek je zvečnený spolu s Šojguovou.

Poslanca za oddych v cudzine kritizovali gubernátor Oleg Kuvšinnikov a tajomník vládnej strany Jednotné Rusko Andrej Turčak. Strana následne kvôli "diskreditujúcemu správaniu" Dolženka vylúčila z radov svojich zaregistrovaných prívržencov - členom strany totiž nebol. Ale o správaní Xenije Šojguovej sa vládna strana ani vládni predstavitelia nezmienili.

Syn senátora Vladimira Džabarova, ktorý mnoho rokov vyjadruje nenávisť k Spojeným štátom, strávil predvlaňajšie leto v Kalifornii. Po vypuknutí vojny Alexander Džabarov podľa serveru na sociálnej sieti publikoval snímky zo Švédska a Nórska, nedávno sa pozrel do Dubaja a Turecka.

Ale aj medzi potomkami ruských hodnostárov sa nájdu takí, ktorí pri rekreácii vyhovejú aj kremeľským predstavám o vlastenectve, pripustil na záver The Insider a za príklad dal rodinu syna náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova, ktorá odpočívala na nelegálne anektovanom Kryme. (ČTK)

Ilustračné foto
Zdroj flickr.com/The Commonwealth
11. 1. 2023
|
19:53
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj tvrdí, že v Soledare sa stále bojuje. Poprel tak tvrdenia ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny, ktorá opakovanie tvrdila, že mesto dobyla. 

Ukrajinský prezident vo svojom tradičnom večernom prejave povedal, že "teroristický štát a jeho propagandisti sa snažia predstierať" dosiahnutie určitých úspechov v Soledare, kde však podľa jeho slov stále prebiehajú boje.

Zelenskyj dodal, že front sa "drží" a Kyjev robí všetko pre to, aby poslnil ukrajinskú obranu.

Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin bezprostredne po jeho prejave deklaroval presný opak. Vagnerovci podľa jeho slov Soledar už "úplne oslobodili" spod ukrajinskej kontroly, pričom údajne zabili približne päťsto ukrajinských vojakov. "Celé mesto je posiate mŕtvolami ukrajinských vojakov," povedal Prigožin.

Soledar sa nachádza desať kilometrov severne od Bachmutu, ktorého dobytie je zrejme hlavnou operačnou úlohou ruskej armády. Útok ruských jednotiek na Soledar je pokusom obísť Bachmut zo severu a narušiť zásobovacie trasy slúžiace ukrajinskej armáde.

(TASR)
11. 1. 2023
|
19:35
|
Svet

Ruský prezident Putin vyhlásil, že západné sankcie nemali na Rusko príliš veľký vplyv. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to na prvom tohtoročnom stretnutí s ministrami.

„Nič z toho, čo nám nepriateľ predpovedal, sa nestalo. A to sa udialo, samozrejme, v prvom rade vďaka občanom Ruska a celej našej jednote. Ale v neposlednom rade ide o výsledok práce vlády,“ tvrdí šéf Kremľa.

Sankcie voči Rusku síce nezničili tamojšiu ekonomiku, ako sa pôvodne očakávalo, no mali negatívny dopad na mnohé odvetvia, od strojárstva a letectva až po export ropy, plynu a iných tovarov.

Počas prvých mesiacov vojny odišlo z ruského trhu viac ako tisíc zahraničných spoločností. Rusi prišli až o štvrtinu dovozu a výroba v technologických odvetviach klesla pre nedostatok komponentov až o 80 percent. (SITA)

Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj SITA/AP
11. 1. 2023
|
19:12
|
Svet

Pakistan pošle Ukrajine kontajnery s muníciou, informoval web The Economic Times. Na oplátku by mu mala Ukrajina pomôcť pri modernizácii vrtuľníkov Mi-17, tie sa vyrábajú v Rusku, ale motory pre nich poskytovala ukrajinská firma.

Približne 159 kontajnerov s muníciou by malo na Ukrajinu doraziť cez poľské prístavné mesto Gdansk. Loď naložená delostreleckými granátmi kalibru 155 milimetrov a ďalšou muníciou a výbušninami by mala vyplávať z Karáči v druhej polovici januára.

Islamábád v minulosti kúpil 320 tankov T-80UD ukrajinskej výroby. Do roku 2020 Ukrajina uzavrela s Pakistanom kontrakty na dodávky zbraní za bezmála 1,6 miliardy dolárov, pripomenul server. (ČTK)

11. 1. 2023
|
16:56
|
Svet
Dôležité

Moskva vymenovala Valerija Gerasimova za veliteľa ruských síl nasadených na Ukrajine. Novoutvorený post v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu doteraz zastával Sergej Surovikin, ktorý sa stal Gerasimovovým zástupcom. (ČTK)

11. 1. 2023
|
16:53
|
Svet
Dôležité

Primátor Bratislavy Vallo docestoval do Kyjeva, rokoval so starostom hlavného mesta Ukrajiny Kličkom. Bratislava plánuje dodať Kyjevu 25 mestských autobusov.

Okrem Valla mesto navštívili aj ostatní členovia Paktu slobodných miest: starostovia Prahy, Varšavy a Budapešti. Kličko zdôraznil, že stretnutie je dôkazom efektívnej spolupráce medzi mestami a ďalšej podpory Ukrajiny a Kyjeva zo strany európskych partnerov.

Primátori Varšavy, Prahy, Bratislavy a Budapešti navštívia miesta ruských útokov na civilné objekty v Kyjeve, mestskú nemocnicu pre vojnových veteránov, rehabilitačné centrum pre deti so zdravotným postihnutím a jednu z tzv. teplární hlavného mesta. Navštívia aj Buču.

Primátori štyroch európskych metropol zdôraznili, že Kyjevu budú aj naďalej pomáhať – najmä s vybavením na prekonanie ťažkej zimy, humanitárnou pomocou a v budúcnosti s obnovou a rekonštrukciou ukrajinského hlavného mesta.

(SME)
Zdroj kyiv.klichko.org
11. 1. 2023
|
16:20
|
Svet

Britská vláda plánuje poskytnúť Ukrajine tanky, aby pomohla krajine brániť sa pred inváziou, uvádza Financial Times. Premiér Sunak požiadal ministra obrany Wallacea, aby spolupracoval s partnermi a poskytol Ukrajine ďalšiu podporu.

Ukrajina žiada o britské tanky „od leta“, uviedol zdroj pre The Guardian. Realita je však taká, že Spojené kráľovstvo s celkovou flotilou 227 má malú zásobu v porovnaní s tým, čo vyrába Nemecko a USA.

Ak by britská vláda dodala Ukrajine tanky Challenger 2, bolo by to podľa Financial Times prvýkrát, čo západná krajina poskytla Ukrajine moderné ťažké bojové tanky. (The Guardian)

11. 1. 2023
|
16:17
|
Svet

Boje o kontrolu nad Soledarom a Bachmutom na východe Ukrajiny sú tými najkrvavejšími od začiatku ruskej invázie. V rozhovore s agentúrou AFP to povedal poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Podoľak.

Ukrajina by podľa neho mohla ešte tento rok vyhrať vojnu, ak jej Západ dodá viac zbraní - najmä tých s dosahom viac ako 100 kilometrov.

"To, čo sa teraz odohráva v smere na Bachmut a Soledar, je ten najkrvavejší scenár tejto vojny... Veľa krvi, veľa delostreleckých súbojov, veľa kontaktných bojov, dnes najmä v Soledare, "konštatoval Podoľak a poznamenal, že okolie miest na severe Doneckej oblasti je momentálne miestom najprudších bojov z celého frontu.

Súvisiaci článokMuži, ktorí našepkávali Putinovi pred rokom, ho nútia bojovať ďalej (píše Petra Procházková)Čítajte 

Straty v oblasti sú podľa neho najmä vojenské, pretože v mestách už žije iba minimum civilistov. Situácia sa tak líši od ruského obliehania prístavu Mariupoľ na jar minulého roka, ktoré si podľa odhadov Kyjeva vyžiadalo životy desiatky tisíc ľudí. (ČTK)

11. 1. 2023
|
16:07
|
Svet

Estónsko vyzvalo Rusko, aby do februára znížilo počet diplomatov na veľvyslanectve v Tallinne. Rusko by podľa estónskeho ministerstva zahraničných vecí malo zredukovať počet diplomatov zo 17 na osem.

To zodpovedá počtu estónskych diplomatických pracovníkov na veľvyslanectve v Moskve. "Vo svetle skutočnosti, že sa počas agresívnej vojny zamestnanci ruskej ambasády nesnažia o zlepšenie estónsko-ruských vzťahov, sa domnievame, že nie je žiadny dôvod pre terajšiu veľkosť ruskej ambasády," cituje Reuters estónsky rezort zahraničia. (ČTK)

11. 1. 2023
|
15:34
|
Svet
Dôležité

Poľsko sa rozhodlo odovzdať Ukrajine rotu tankov Leopard 2, stane sa tak v rámci medzinárodnej koalície, povedal poľský prezident Andrzej Duda, ktorý sa v Ľvove stretol s ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. (ČTK)

11. 1. 2023
|
15:13
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa vo Ľvove stretol s poľským prezidentom Dudom a litovským prezidentom Nausédom.

(Ukrinform)
11. 1. 2023
|
14:55
|
Svet

Spoločné rusko-bieloruské sily protivzdušnej obrany boli posilnené a na pozície presunuli nové raketové jednotky. Uviedlo to bieloruské ministerstvo obrany.

"Protilietadlové raketové jednotky sa presunuli do určených oblastí a nastúpili do bojovej služby," uviedol bieloruský silový rezort v krátkom vyhlásení.

Ukrajina opakovane varovala, že Putin sa môže pokúsiť využiť Bielorusko na začatie novej fázy invázie na Ukrajinu zo severu, čo by v tejto vojne otvorilo nový dôležitý front. (TASR)

11. 1. 2023
|
14:50
|
Svet

EÚ je pripravená na dlhú vojnu na Ukrajine a bude podporovať Kyjev proti ruskej agresii tak dlho, ako to bude potrebné. Povedal to švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billstrom, ktorého krajina predsedá EÚ.

"Napriek pokračujúcim pokusom Ruska rozdeliť nás, jednota v rámci EÚ a za Atlantikom je silná. EÚ je pripravená na dlhú vojnu a bude aj naďalej stáť na strane Ukrajiny s politickou, hospodárskou, vojenskou a humanitárnou podporou tak dlho, ako to bude potrebné," povedal Billstrom. 

Pokračoval, že EÚ bude pokračovať v práci na ďalších sankciách voči Moskve. (The Guardian)

11. 1. 2023
|
14:26
|
Svet
Dôležité

Starostovia hlavných miest Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska sú na ceste do Kyjeva. Súčasťou návštevy je plánované stretnutie so starostom ukrajinského hlavného mesta Kličkom. Informoval o tom poľský spravodajský kanál Polsat News.

Fotku z cesty do Kyjeva zverejnil starosta Varšavy Rafał Trzaskowski.

(SME)
Zdroj Twitter/Rafał Trzaskowski
11. 1. 2023
|
14:17
|
Svet

Ukrajina sa nebude môcť stať členom EÚ, kým budú na jej území ruské jednotky. V rozhovore pre ruskú verziu nemeckého webu Deutsche Welle to povedal výkonný podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

„Nie, to je nemožné. Ale celá myšlienka je taká, aby Ukrajina vyšla z tohto konfliktu ako víťazná, suverénna, nezávislá, slobodná a schopná sa sama rozhodnúť. A myslím si, že Ukrajina bojuje, aby sa to stalo. EÚ by mala podporiť Ukrajinu pri dosahovaní tohto cieľa,“ odpovedal Timmermans na otázku, či sa Ukrajina môže stať členom EÚ, ak je v krajine ruský vojenský personál.

Ako upozornila Európska komisia, Ukrajina potrebovala na získanie oficiálneho štatútu kandidáta na členstvo v EÚ splniť tzv. kodanské kritériá prijaté v roku 1993. Medzi tieto podmienky vstupu do EÚ patrí prítomnosť stabilných štátnych inštitúcií, fungujúce trhové hospodárstvo a schopnosť efektívne plniť záväzky členstva v EÚ.

Okrem toho Európska komisia sformulovala sedem podmienok, ktoré musí Kyjev splniť na ceste k členstvu v EÚ. Sú to reformy súdnictva, boj proti korupcii, deoligarchizácia a politika voči národnostným menšinám. (SITA)

11. 1. 2023
|
14:01
|
Svet

Situácia v ilegálne anektovaných ukrajinských regiónoch je podľa ruského prezidenta Putina „miestami ťažká“. Konštatoval to na stretnutí s predstaviteľmi v televízii. Štyri anektované územia spolu tvoria 15 percent Ukrajiny. (The Guardian)

11. 1. 2023
|
13:23
|
Svet

Ukrajina musí byť „pripravená“ na hranici s ruským spojencom Bieloruskom, hoci vidí od svojho suseda len „silné vyhlásenia“. Konštatoval to ukrajinský prezident Zelenskyj.

Komentáre ukrajinského prezidenta prišli po návšteve Ľvovskej oblasti, kde diskutoval o ochrane hraníc a bezpečnostnej situácii na severozápade Ukrajiny.

Kyjev varoval, že Rusko sa môže pokúsiť využiť Bielorusko na spustenie novej pozemnej invázie na Ukrajinu zo severu. Zelenskyj sa o takýchto varovaniach nezmienil, rovnako ani nekomentoval prebiehajúce boje v meste Soledar. (The Guardian)

Zelenskyj v Ľvove
Zdroj www.president.gov.ua
11. 1. 2023
|
13:12
|
Svet
Dôležité

O Soledar sa stále bojuje, uviedlo ruské ministerstvo obrany. Boje sa odohrávajú vo vnútri mesta. Rovnako aj Kyjev a zahraniční analytici predtým upozornili, že Rusom sa stále nepodarilo mesto ovládnuť. (ČT24)

11. 1. 2023
|
12:22
|
Svet

Ruské sily pri ostreľovaní Chersonskej oblasti zranili päť ľudí. Časť krajiny ostreľovali 63-krát, informoval guvernér oblasti Jaroslav Januševyš. (Kyiv Independent)

11. 1. 2023
|
11:46
|
Svet

Rusko a Ukrajina sa dohodli na výmene 40 vojnových zajatcov, uviedla ruská komisárka pre ľudské práva Moskalková, ktorá sa v Turecku stretla so svojím ukrajinským kolegom Lubinecom. (The Guardian)

11. 1. 2023
|
11:34
|
Svet

Situácia v Soledare je kritická, počet obetí je taký vysoký, že nikto nepočíta mŕtvych, uviedol ukrajinský vojak pre CNN. Vojak je zo 46. leteckej mobilnej brigády, ktorá bráni mesto pred ruskými silami a wagnerovcami.

Podľa nemenovaného vojaka môžu rýchlo prísť o nadobudnuté pozície. "Dnes je to náš dom a zajtra už bude wagnerovcov... Nikto vám nepovie, koľko je tu mŕtvych a zranených, pretože to nikto s istotou nevie," uviedol.

"Nikto nemôže s istotou povedať, kto sa posunul kam a kto čo ovláda... Je tu veľká šedá zóna, o ktorej každý tvrdí, že ju kontroluje," popísal

Súvisiaci článokPýcha ruského vojenského námorníctva sa nedokáže plaviť. Admirála Kuznecova rozožiera hrdza Čítajte  (The Guardian)
Zdroj SITA/AP
11. 1. 2023
|
10:38
|
Svet
Dôležité

Kyjev poprel, že by Wagnerova skupina dobyla Soledar v ukrajinskom regióne Donbas. "Soledar bol, je a bude ukrajinský," uviedol vo vyhlásení odbor ukrajinskej armády pre strategickú komunikáciu.

Napísal tiež, že fotografie zverejnené ruskou súkromnou armádou Wagnerovcov, ktoré podľa ruských médií zachytávajú scény v Soledare, boli urobené inde.

Šéf Wagnerovej skupiny a spojenec ruského prezidenta Putina Jevgenij Prigožin oznámil, že jeho jednotky úplne ovládli ukrajinské mesto Soledar pri Bachmute. "Wagnerove jednotky prevzali kontrolu nad celým územím Soledaru," konštatoval Prigožin.

Kremeľ uviedol, že ohľadom ruských úspechov pri Soledare treba počkať na oficiálne oznámenie.

Získanie Soledaru by poskytlo ruským inváznym silám výhodu v boji o približne desať kilometrov vzdialený Bachmut. O jeho dobytie sa Rusi snažia už zhruba osem mesiacov.

(TASR)
11. 1. 2023
|
09:50
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj počas vysielania Zlatých glóbusov poďakoval spojencom "v slobodnom svete". Po uvedení hercom Seanom Pennom sa prezident prihovoril k davu. 

"Stále sú pred nami bitky a slzy, ale teraz vám môžem povedať, kto bol najlepší v predchádzajúcom roku - vy v slobodnom svete, ktorí ste sa zjednotili na podpore slobodného ukrajinského ľudu."

Dodal, že "žiadna tretia svetová vojna nebude, nie je to trilógia."

(SME)
11. 1. 2023
|
09:42
|
Svet

Predstaviteľ ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorý "verejne ospravedlňoval ozbrojenú agresiu Ruska proti Ukrajine", bol obžalovaný. Oznámila to Ukrajinská bezpečnostná služba, ktorá obžalovaného nemenovala. 

Súvisiaci článokTýždeň na Ukrajine: Šesťsto mŕtvych Ukrajincov je lož, ruský odvetný útok zasiahol prázdnu školuČítajte 

Služba tiež uviedla, že prehľadala dom a cirkevné priestory metropolitu v jednej z diecéz vo Vinnyckej oblasti v strednej časti Ukrajiny a našla letáky a literatúru s prokremeľskou propagandou.

"Vyšetrovaním sa zistilo, že podozrivý šíril medzi veriacimi propagandistické letáky, vyzývajúce na uchopenie moci a na zmenu štátnych hraníc Ukrajiny," oznámila SBU. "Na jednej z webstránok ruskej pravoslávnej cirkvi zverejnil metropolita materiály podporujúce ruských útočníkov a ich vojnové zločiny," dodala.

Podozrivého teraz postavia pred súd pre štyri obvinenia a hrozí mu trest do výšky osem rokov väzenia. (TASR)

11. 1. 2023
|
09:29
|
Svet

USA poskytnú Moldavsku 30 miliónov dolárov na riešenie energetickej krízy a ekonomických ťažkosti v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Moldavsko dostane financie prostredníctvom fondu Svetovej banky. Použité budú na uhradenie elektriny, ktorú Moldavsko nakúpilo.

USAID uviedla, že Moldavsko sa začalo zotavovať z nedávnej „série vážnych šokov“, vrátane pandémie ochorenia COVID-19 a štvornásobného zvýšenie cien zemného plynu, ale vojna na Ukrajine vyvolala „riziká pre jeho krátkodobé ekonomické zotavovanie a dlhodobé ekonomické perspektívy“.

Od februára minulého roka USA poskytli Moldavsku núdzovú pomoc v objeme 320 miliónov dolárov. Stovky miliónov eur sa pre Moldavsko vlani vyzbierali na rôznych donorských konferenciách. (SITA)

11. 1. 2023
|
09:19
|
Svet

Cynická obluda: Rusi s veľkou slávou vyhlásili vianočné prímerie, nechali sa za to glorifikovať chmelármi celého sveta a potom ho samozrejme nedodržali a civilistov na Ukrajine vraždili bez prestávky. Lebo ruská duša si skrátka zaslúži darčeky, ktoré ju potešia. 

(SME)
11. 1. 2023
|
08:05
|
Svet

Kanada plánuje kúpiť americký systém protivzdušnej obrany NASAMS a darovať ho Ukrajine, vyhlásil kanadský premiér Justin Trudeau.  Systém stojí približne 280 miliónov eur.

Kanadská ministerka obrany Anita Anandová oznámila, že dodávka moderného systému protivzdušnej obrany NASAMS má slúžiť na to, aby sa Ukrajina dokázala brániť voči ruským útokom namiereným na kritickú infraštruktúru.

Pozemný systém NASAMS sa osvedčil najmä v boji proti raketovým útokom, náletom a dronom, píše AFP.

"Kanada bude i naďalej stáť za ukrajinským ľudom, ktorý bojuje proti ruskej nezákonnej a neospravedlniteľnej agresii," uviedla Anandová v príspevku na Twitteri.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa na sociálnej sieti poďakoval Kanade za podporu pri ochrane vzdušnému priestoru. "NASAMS, ktorý nám zaobstarala Kanada, bude silným ochranným štítom pre naše mestá a obyvateľov," dodal.

(TASR)
11. 1. 2023
|
06:48
|
Svet

Ruské jednotky zaútočili na Charkov len niekoľko hodín po tom, čo mesto navštívila nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková, ktorá prisľúbila Ukrajine ďalšiu pomoc.

"Zostaňte v úkrytoch, okupanti opäť ostreľujú," uviedol gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov na sociálnej sieti Telegram. Útoky potvrdil aj jeden z reportérov agentúry AFP, ktorý v meste počul niekoľko výbuchov.

Šéfka nemeckého rezortu diplomacie na návšteve v Charkove prisľúbila ďalšiu pomoc pre Ukrajinu zo strany Nemecka vrátane dodávok zbraní, ale aj humanitárneho materiálu, ako sú generátory, palivo či prikrývky. Pomoc z Nemecka by mala byť okrem iného použitá aj na odmínovanie či zabezpečenie satelitného internetového pripojenia Starlink, a to pre civilistov i armádu.

Agentúra AFP pripomína, že Baerbocková sa stala prvou členkou nemeckej vlády, ktorá prišla do oblasti blízko frontovej línie, a tiež najvyššie postavenou západnou političkou na návšteve Charkova od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári. (TASR)

11. 1. 2023
|
06:16
|
Svet

Ruským jednotkám sa nepodarilo úplne dobyť mesto Soledar v Doneckej oblasti napriek tvrdeniam niektorých ruských zdrojov, tvrdí americký Inštitút pre výskum vojny.

Šéf Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin vyhlásil, že jeho bojovníci majú nad Soledarom plnú kontrolu. Zároveň ale povedal, že v centre mesta ešte bojuje obkľúčená skupina ukrajinských vojakov. Ukrajina Prigožinovo vyjadrenie zatiaľ nekomentovala.

V priebehu utorka uvádzala, že ukrajinskí vojaci mohutnej ruskej ofenzíve stále odolávajú.

Získanie Soledaru by poskytlo ruským inváznym silám výhodu v boji o približne desať kilometrov vzdialený Bachmut, o ktorého dobytie Rusko usiluje mesiace.

"Aj keby sme verili tým najodvážnejším ruským tvrdeniam, dobytie Soledaru nepovedie k okamžitému obkľúčeniu Bachmutu," podotýka Inštitút pre výskum vojny.

(ČTK)
10. 1. 2023
|
22:29
|
Svet

Ukrajinský oligarcha a politik Viktor Medvedčuk bol zbavený ukrajinského občianstva. Príslušný výnos podpísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj súčasne občianstvo Ukrajiny odňal aj ďalším trom osobám, bývalým poslancom politickej strany Opozičná platforma - Za život, Tarasovi Kozakovi, Andrijovi Derkačovi a Renatovi Kuzminovi.

Medvedčuk bol tvárou proruskej politiky na Ukrajine. Bol tiež považovaný za človeka veľmi blízkeho ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý je aj krstným otcom jeho dcéry. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Boj o Donbas pokračuje. Zelenskyj potvrdil ťažké ruské útoky na Soledar Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
 4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 7. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 2. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 3. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 4. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 5. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
 6. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
 7. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
 8. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 551
 2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 825
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 9 214
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 182
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 801
 6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 487
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 915
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu