MOSKVA. Pri streľbe vo výcvikovom stredisku v ruskom Belgorode neďaleko ukrajinských hraníc zahynulo najmenej 11 ľudí a ďalších 15 utrpelo zranenia.
Do vojakov, ktorí prišli dobrovoľne bojovať na Ukrajinu, začali strieľať dvaja z nich, pôvodom z nemenovaného bývalého sovietskeho štátu. Informovali o tom ruské štátne agentúry s odvolaním sa na ministerstvo obrany, podľa ktorého išlo o teroristický čin.
Útočníci boli zabití, dodali ruské médiá.
Streľba na cvičisku v Belgorodskej oblasti
Medzi obeťami nie sú civilisti, oznámil v nedeľu gubernátor regiónu Vjačeslav Gladkov. Podľa agentúry Reuters však najnovší incident znamená ďalšiu ranu pre ruskú armádu.
"Na našom území, v areáli jednej z vojenských jednotiek, sa stala strašná udalosť," napísal Gladkov na telegrame. "Mnoho vojakov bolo zabitých a zranených... Medzi zranenými a zabitými nie sú obyvatelia Belgorodskej oblasti," dodal.
Niektoré ruské médiá uvádzali vyšší počet obetí ako čísla zverejnené oficiálnymi miestami. Podľa nich sa útok stal na cvičisku v dedinke Soloti niekoľko desiatok kilometrov od rusko-ukrajinskej hranice.
Poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč v jednom rozhovore povedal, že útočníci boli z Tadžikistanu a na ostatných začali strieľať kvôli sporu o náboženstvo. Tadžikistan je dominantne moslimská krajina, v Rusku sa asi polovica ľudí hlási k rôznym kresťanským cirkvám.
Ruské ministerstvo obrany iba uviedlo, že útočníci pochádzali zo Spoločenstva nezávislých štátov. To združuje bývalé republiky Sovietskeho zväzu vrátane Tadžikistanu.
Čiastočná mobilizácia v Rusku
K streľbe došlo uprostred "čiastočnej" mobilizácie, ktorú 21. septembra nariadil prezident Vladimir Putin. Vyhlásenie mobilizácie vyvolalo protesty a prinútilo státisíce ľudí k úteku z Ruska.
Podľa úradov má byť do armády povolaných 300-tisíc záložníkov, a to predovšetkým ľudia s predchádzajúcimi bojovými skúsenosťami. Podľa neoficiálnych správ však má byť povolaných do armády milión mužov.

Ruské vedenie tvrdí, že mobilizácia sa bude týkať len ľudí, ktorí v armáde slúžili v nedávnej dobe. Aktivisti a skupiny na ochranu práv ale informovali, že vojenské odvodné úrady zhromažďovali ľudí bez akýchkoľvek skúseností s armádou. Niektorí z nich boli navyše zo zdravotných dôvodov nespôsobilí na službu.
Niektorí z čerstvo povolaných záložníkov podľa agentúry AP zverejnili videá, na ktorých sú nútení spať na podlahe alebo dokonca vonku a dostávajú hrdzavé zbrane, kým sú poslaní do popredných línií.
Úrady priznali, že mobilizácia bola často zle organizovaná, a sľúbili, že situáciu zlepšia.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine