OSLO. Tohtoročnú Nobelovu cenu za mier získali väznený bieloruský bojovník za ľudské práva Ales Bjaljacki, ruská ľudskoprávna organizácia Memorial a ukrajinské Centrum pre občianske slobody.
Oznámil to nórsky Nobelov výbor. "Laureáti Nobelovej ceny za mier reprezentujú občiansku spoločnosť vo svojich krajinách. Mnoho rokov presadzujú právo kritizovať moc a brániť základné občianske práva... Vyvinuli výnimočné úsilie pri dokumentovaní vojnových zločinov, porušovaní ľudských práv a zneužívaní moci. Spoločne demonštrujú význam občianskej spoločnosti pre mier a demokraciu," uviedol výbor.
Jeho zástupcovia tento rok vyberali zo 343 kandidátov - 251 jednotlivcov a 92 organizácií. V minulom roku si Nobelovu cenu odniesli novinári Dmitrij Muratov z Ruska a Mária Ressaová z Filipín za svoj boj za slobodu slova. Cena za mier je predposlednou Nobelovou cenou, ktorá bola tento rok ohlásená.

Združenie Memorial uviedlo, že udelenie Nobelovej ceny je uznaním jeho práce na obranu ľudských práv a tých kolegov, ktorí v Rusku naďalej trpia "nevýslovnými útokmi a represiami". "Povzbudzuje nás to v odhodlaní podporovať našich ruských kolegov, aby pokračovali v práci na novom mieste, napriek nútenému rozpusteniu Medzinárodného Memorialu v Moskve," napísala podľa agentúry Reuters vo vyhlásení členka Memorialu Anke Giesenová.
Ukrajinské Centrum pre občianske slobody bolo založené v Kyjeve v roku 2007 s cieľom presadzovať ľudské práva a demokraciu na Ukrajine. Po ruskej invázii na Ukrajinu začala táto mimovládna organizácia pomáhať s odhaľovaním potenciálnych vojnových zločinov ruských okupačných jednotiek na Ukrajine.
Šéfka centra Oleksandra Matvijčuková vyzvala na zriadenie medzinárodného tribunálu, ktorý by súdil ruského prezidenta Vladimira Putina. "Je nutné vytvoriť medzinárodný tribunál a pohnať Putina, Lukašenka a ďalších vojnových zločincov k zodpovednosti," vyhlásila Matvijčuková.
Ocenenie pre obhajcu ľudských práv z Bieloruska, Ruska a Ukrajiny privítali medzi inými francúzsky prezident Emmanuel Macron, poľské ministerstvo zahraničia či predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. "Nobelov výbor vyzdvihol mimoriadnu odvahu mužov a žien, ktorí sa postavili autokracii. Ukázali silu občianskej spoločnosti v boji za demokraciu, "uviedla von der Leyenová.
Šéf prezidentskej kancelárie Andrij Jermak v reakcii na Nobelovu cenu za mier označil ukrajinský ľud za mierotvorcu. Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak však vyjadril nespokojnosť nad tým, že ukrajinská mimovládna organizácia sa o ocenenie delí s ruskými a bieloruskými bojovníkmi za ľudské práva. "Nobelov výbor má zvláštne chápanie mieru, keď reprezentanti dvoch krajín, ktoré napadli tretiu krajinu, dostanú spoločne Nobelovu cenu," napísal Podoľak.